• کد خبر: ۳۲۵۷۵
  • تعداد بازدید: ۴۴۵
حیدر مستخدمین حسینی در گفتگوی اختصاصی با «عصر مالی»:

دولت قول داده در بودجه ۹۹ تکیه خود را از دارائیهای مردم بردارد

بودجه کشور باید در چارچوب برنامه‌های توسعه‌ای باشد که بودجه سال ۹۸ اینگونه نبوده و دولت قول داده تا بودجه سال ۹۹ را عملیاتی‌تر تنظیم کند که نتیجه آن کارآرایی بودجه خواهد بود.

پایگاه خبری عصر مالی- مینا هرمزی: حیدر مستخدمین حسینی معاون اسبق حقوقی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد با بیان مطلب فوق گفت: اگر دولت به قول خود عمل کند و بودجه را عملیاتی تنظیم کند، دیگر تکیه دولت به منابع بانک‌ها که دارایی مردم محسوب می‌شود، نخواهد بود و در نتیجه منابع در اختیار بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات بیشتر به صنایع تولیدی، صنعتی و مردم بیشتر خواهد بود.
رئیس هئیت مدیره اسبق بورس اظهار داشت: بودجه دخل و خرج دولت را برای یکسال مالی ترسیم می‌کند و از طرف دیگر بودجه نمایانگر بخشی از اجرای برنامه‌های توسعه‌ای کشور تلقی می‌شود. در واقع بودجه در راستای برنامه‌های توسعه‌ای باید تدوین شود که نتیجه آن این است که اقتصاد ملی تحت تاثیر تنظیم بودجه و عملیاتی شدن آن خود را به نمایش می‌گذارد.
این کارشناس پولی و بانکی ادامه داد: دولت با بودجه، ارتباط خود با بانک‌ها و منابع بانک‌ها را ترسیم می‌کند که یک وجه آن بر می‌گردد به اینکه دولت و مجلس به چه میزان پایبند این هستند که بتوانند بودجه را عملیاتی تنظیم و به تصویب برسانند.
مستخدمین حسینی با اشاره به بدهی ۳۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت به سیستم بانکی عنوان کرد: تجمیع بدهی‌ها دولت به سیستم بانکی باعث شده تا بانک‌ها که تامین کننده منابع کوتاه مدت نظام اقتصادی، تامین کننده نیاز‌های فوری و کوتاه مدت صنایع، بخش‌های خدماتی و نیاز‌های مردم هستند، نتوانند تسهیلات خود را به سوی مردم و بخش خصوصی جاری کنند، زیرا آن منابع جز بدهی‌های دولت و قفل است.
این استاد دانشگاه بیان داشت: راهکاری که برای دولت برای دسترسی کمتر به منابع بانک‌ها وجود دارد این است که هزینه‌های جاری خود را کم کند که البته این موضوع کمتر مورد توجه دولت‌ها قرار می‌گیرد؛ بنابراین بهتر است دولت در تنظیم بودجه به سمت عملیاتی شدن بودجه برود، زیرا ارتباط بودجه با منابع بانک‌ها برمی گردد به اینکه دولت انظباط مالی و پولی و نظارت بر سیاستگذاری‌های خود را جدی تلقی کند.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

ادامه جهاد در فلسطین

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز (جمعه) در سخنانی به مناسبت روز جهانی قدس با اشاره به گشوده شدن فصل جدیدی در مبارزه برای فلسطین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و ظهور جبهه مقاومت و تغییر موازنه قدرت به نفع مبارزان، هفت توصیه مهم را در خصوص ادامه جهاد بزرگ و مقدس کنونی بیان و تأکید کردند: اصلی‌ترین توصیه، تداوم مبارزه و گسترش عرصه جهاد در همه سرزمین‌های فلسطینی است و بی‌گمان ویروس صهیونیسم دیری نمی‌پیماید و با همت و ایمان و غیرت جوانان، از این منطقه ریشه‌کن و ازاله خواهد شد.
ادامه جهاد در فلسطین
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها