• کد خبر: ۳۲۵۸۹
  • تعداد بازدید: ۱۷۷۷
رویترز در گزارشی مدعی شد:

بی‌اطلاعی سرمایه‌گذاران از جزئیات عرضه سهام آرامکو

یک روز پس از اعلام پر سر و صدای عرضه سهام شرکت آرامکو در بورس، هنوز سرمایه گذاران جزئیات چندانی از عرضه سهام این شرکت نفتی نمی‌دانند و براورد‌های کارشناسان از عرضه سهام عرضه شده از ۱.۲ تا ۲.۳ تریلیون دلار در نوسان است.

به گزارش عصرمالی به نقل از رویترز؛شرکت آرامکو، که سودده‌ترین شرکت جهان خوانده می‌شود، بالاخره پس از ماه‌ها کش و قوس و گمانه زنی، روز یکشنبه عرضه عمومی سهام خود را در بورس داخلی عربستان کلید زد. اما سرمایه گذاران احتمالی، که پس از حمله ویرانگر ماه سپتامبر پهپاد‌های یمنی به تاسیسات نفتی این شرکت برای قرار دادن پول خود در سبد این شرکت با بیم و امید‌های فراوانی مواجه اند، هنوز جزئیات چندانی که معمولا در آستانه عرضه این میزان از سهام اولیه یک شرکت در اختیار عمومی قرار می‌گیرد، نمی‌دانند. این اطلاعات معمولا شامل میزان سهام عرضه شده از شرکت، زمان و جزئیات فروش است.

اکنون مدیران مالی برای اطلاع از کم و کیف عرضه سهام آرامکو به مطالعات بانک‌ها در مورد این شرکت که به رازپوشی اطلاعات مالی شهرت دارد رووی آورده اند، اما به گفته منابع بانکی و سرمایه گذاری حتی تحلیل‌های ارائه شده توسط بانک‌های بزرگ وال استریت هم نتوانسته اطلاعات چندانی در اختیار آن‌ها قرار دهد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان گفته، خواهان ارزش گذاری ۲ تریلیون دلاری آرامکو است و قصد دارد برای تنوع بخشی به اقتصاد عربستان و کاهش وابستگی به درآمد‌های نفتی، میلیارد‌ها دلار از محل فروش سهام آرامکو نقدینگی جذب کند.

رقم ارزش گذاری شده توسط عربستان، تقریبا ۲ برابر رقم ارزش گذاری شده برای شرکت مایکروسافت است که در حال حاضر با ارزش‌ترین شرکت بورسی جهان به شمال می‌رود. این رقم همچنین ۷ برابر ارزش بورسی شرکت اکسون موبیل، بزرگترین شرکت نفتی عرضه شده در بازار بورس است.

تحلیلگران بانک‌هایی که در بورس ریاض فعال هستند، در طی ماه گذشته در ظهران با مدیران شرکت آرامکو دیدار کرده اند تا اطلاعات بیشتری در مورد این شرکت به دست بیاورند، اما ارزیابی آن‌ها از شرکت همچنان حدود یک تریلیون دلار با هم اختلاف دارد.

بانک آمریکا مریل لینچ، آرامکو را ۱.۲ تا ۲.۳ تریلیون دلار ارزش گذاری کرده در حالی که موسس‌ای اف جی هرمس ارزش آن را ۱.۵۵ تا ۲.۱ تریلیون دلار تخمین زده است. گلدمن ساکس هم ارزش این شرکت نفتی را ۱.۶ تا ۲.۳ تریلیون دلار تحمین زده است. یکی از عوامل موثر در قیمت گذاری، پیش بینی‌هایی است که تحلیلگران از مسیر آینده قیمت نفت ارائه می‌کنند.

به گفته منابع اگاه آرامکو ممکن است یک تا ۲ درصد سهام خود را عرضه کند و بین ۲۰ تا ۴۰ میلیارد دلار از این طریق نقدینگی جذب کند.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

ادامه جهاد در فلسطین

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز (جمعه) در سخنانی به مناسبت روز جهانی قدس با اشاره به گشوده شدن فصل جدیدی در مبارزه برای فلسطین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و ظهور جبهه مقاومت و تغییر موازنه قدرت به نفع مبارزان، هفت توصیه مهم را در خصوص ادامه جهاد بزرگ و مقدس کنونی بیان و تأکید کردند: اصلی‌ترین توصیه، تداوم مبارزه و گسترش عرصه جهاد در همه سرزمین‌های فلسطینی است و بی‌گمان ویروس صهیونیسم دیری نمی‌پیماید و با همت و ایمان و غیرت جوانان، از این منطقه ریشه‌کن و ازاله خواهد شد.
ادامه جهاد در فلسطین
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها