• کد خبر: ۳۲۶۱۵
  • تعداد بازدید: ۲۶۹
رئیس کنفدراسیون صادرات اتاق ایران مطرح کرد:

امکان بهره گیری از بورس کالا برای کشف قیمت پایه محصولات صادراتی

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: در سال‌های گذشته در کشف قیمت کالا‌ها و در حوزه داخلی از سازوکار بورس کالا بهره گرفته شده، اما می‌توان به منظور کشف قیمت پایه محصولات صادراتی نیز از رینگ صادراتی این بورس کمک گرفت.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛محمد لاهوتی در خصوص کارکرد بورس کالا در کشف قیمت کالاها، گفت: بورس کالا بستری است که قیمت کالا‌ها در آن براساس عرضه و تقاضا کشف می‌شود و این موضوع از جنبه‌های مختلف به اقتصاد کمک می‌کند، اما گاهی به جای نظارت برخی نهاد‌ها بر بازار شاهد برخی دخالت‌ها در روند قیمت گذاری‌ها هستیم که همین موضوع سر منشا برخی مشکلات می‌شود.
وی اظهار داشت: در سال گذشته و در پی نوسانات ارزی مشکلاتی در حوزه قیمت گذاری کالا‌ها به وجود آمد که به مرور با تاکید فعالان اقتصادی، واقعیت‌های اقتصادی از سوی تصمیم گیران پذیرفته شد که با نقش موثر بورس کالا مشکلات برطرف و رضایتمندی در میان فعالان صنعت حاصل شد.
لاهوتی با بیان اینکه بورس کالا کارکرد موثری در کشف قیمت محصولات در بازار داخلی دارد، گفت: علاوه بر بازار داخلی، رینگ صادراتی بورس کالا نیز می‌تواند به قیمت پایه محصولات صادراتی کمک کند که این موضوع از گذشته در حال بررسی بوده و امیدواریم به شکل جدی اجرایی و صادرات انواع کالا‌ها از این مسیر آغاز شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان به تاثیرگذاری بر قیمت منطقه‌ای کالا‌های ایرانی با صادرات از طریق بورس کالا امیدوار بود؟ گفت: در صورت استقبال تولیدکنندگان و رشد حجم تجارت از تالار بورس کالا می‌توان بر قیمت‌های منطقه‌ای کالا‌هایی که در آن‌ها مزیت داریم، اثر گذاشت.
لاهوتی در پایان به راهکار توسعه نقش بورس کالا در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: عرضه و تقاضا باید حرف اول را در تعیین قیمت کالا‌ها در بورس بزند و به عبارتی اگر دخالت، جایگزین وظیفه نظارتی برخی نهاد‌ها نشود، راه را برای توسعه بورس کالا در اقتصاد باز کرده ایم.

 

 

 

 

 

منبع:ایرنا

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها