• کد خبر: ۳۲۶۲۱
  • تعداد بازدید: ۳۹۶
کارشناس مسکن در گفتگوی اختصاصی با «عصر مالی»:

وابستگی انکارناپذیر مسکن به بودجه عمرانی/دولت‌ها به بودجه تصویب شده احترام بگذارند!

بودجه عمرانی باید واقع بینانه تنظیم شود و دولت‌ها به بودجه عمرانی تصویب شده احترام بگذارند؛ به گونه‌ای که کسری بودجه را با بودجه عمرانی پوشش ندهند.

پایگاه خبری عصر مالی- مینا هرمزی: مهدی سلطان محمدی تحلیلگر بازار مسکن با بیان مطلب فوق گفت: منابع مالی حوزه ساختمان از دو بخش تامین می‌شود یکی از منابع عمومی که بودجه دولت یا شرکت‌های دولتی است و بخش دیگر سرمایه گذاران بخش خصوصی هستند که تامین منابع این حوزه از بودجه دولت به شدت تحت تاثیر بودجه عمرانی قرار دارد.


وی اظهار داشت: همیشه دولت‌ها بودجه عمرانی قابل قبولی را تصویب می‌کنند، اما در عمل به خاطر کسری‌هایی که در هزینه‌های جاری کشور به وجود می‌آید از بودجه بخش عمرانی هزینه می‌کنند، این کار همیشه مشکلات زیادی به همراه داشته که اولین نتیجه آن این است که پروژه‌ها دستخوش ریسک‌های غیرقابل پیش بینی منابع می‌شوند و حجم گسترده‌ای از پروژه‌های نیمه تمام روی دست دولت‌ها مانده است.


این تحلیلگر بازار مسکن ادامه داد: بنابراین باید از ابتدا تدبیر درست برای تنظیم بودجه سنجیده شود تا در نهایت کسری بودجه‌ها از بودجه عمرانی تامین نشوند. دولت‌ها باید به بودجه عمرانی تصویب شده احترام بگذارند. زیرا پروژه‌های نیمه تمام کنونی نتیجه برداشت دولت‌ها از بودجه عمرانی و فشار‌های نمایندگان مجلس است که باعث شده در حال حاضر سرمایه‌های عظیم ملی راکد بماند.


مهدی سلطان محمدی تصریح کرد: البته در بودجه سال گذشته و سیاست اخیر دولت دیده شده که بودجه‌ها را به پروژه‌هایی اختصاص داده اند که درصد پیشرفت قابل توجه‌ای داشتند یا نزدیک به اتمام بودند. این کار درستی است، زیرا بهره برداری از پروژه‌های قابل استفاده زودتر انجام می‌شود.


وی در پایان عنوان کرد: فشار تحریم‌ها باعث شده تا این تفکر قوت بگیرد که هزینه‌های جاری کشور باید از درآمد‌های نفتی منفک شود و درآمد‌های نفتی فقط صرف سرمایه گذاری شود. اگر این کار صورت بگیرد و دولت‌ها بتوانند این انظباط مالی را ایجاد کنند و درامد‌های نفتی را به بودجه عمرانی تخصیص دهند کمک بزرگی به این بخش خواهد شد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها