• کد خبر: ۳۲۹۰۷
  • تعداد بازدید: ۵۰۲
بررسی نظرات کارشناسان درباره تاثیر قطع اینترنت بر بازار سرمایه در گفت و گوی اختصاصی با «عصرمالی»:‌

قطع اینترنت در بازار سرمایه بدون زیان نبوده است/نبود بستر مناسب اطلاع‌رسانی به شایعات دامن زد

هر سیگنالی در بازار سرمایه چه مثبت و چه منفی تاثیر گذار است. به نظر برخی از کارشناسان قطعی اینترنت به بازار سرمایه سیگنال وجود ریسک را داد و باعث نوساناتی در بازار بوده است. اما برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که بازار سرمایه آسیبی از قطعی اینترنت ندیده است.
پایگاه خبری عصر مالی، مینا هرمزی: حمیدرضا نعمتی‌پور، موسس و مدیر عامل هلدینگ الماس داده درباره قطعی اینترنت اظهر داشت: زیان قطعی اینترنت در بازار سرمایه قابل لمس نیست، زیرا خدمات جامعه IT پراکنده است و نمی‌توان برآورد خسارت ریالی از آن به دست آورد. اما برکسی هم پوشیده نیست که زیان وجود دارد. زیرا شبکه‌های اجتماعی مکمل اطلاعات بازار سرمایه هستند و با وجود یکسری خبرگان بازار، دیتا‌های مورد نیاز قابل دسترسی است؛ بنابراین نمی‌توان گفت فردی با قطع اینترنت در بازار سرمایه زیان نکرده است واقعیت این است که این زیان قابل لمس نیست.

ویعنوان کرد: وقتی قطعی اینترنت دسترسی به شبکه‌های اجتماعی را قطع می‌کند ارتباط بین سهامداران قطع می‌شود. یعنی اطلاعات و مشاوره‌هایی که سهامداران از معاملات و تحلیل‌ها در مورد سهام و اطلاعات بنیادی که تحلیل گران بنیادی انجام می‌دهند در دسترشان نیست و وقتی خاصیت دریافت از طرف سهامداران وجود ندارد این امر باعث ابهام در نوع سرمایه گذاری می‌شود.

نعمتی پور با بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی جامع هم در حال حاضر در کشور وجود ندارد که جایگزین شود، افزود: از آنجا که برخی از سهامداران خود تحلیل گر بازار سرمایه نیستند و طبق ارتباط یا کانال‌های تحلیل گران خوب، بازار را می‌بینند و سهمی را خرید و فروش می‌کنند که وقتی این ارتباط از بین می‌رود دسترسی به تحلیل‌های منبع هم در دسترس نیست که خود باعث مشکلاتی در بازار شده است.

موسس هلدینگ الماس داده عنوان کرد: در زمان قطع اینترنت در هفته گذشته در بازار رفتار‌های گله‌ای مشاهده شد یعنی به یک مرتبه صف خرید یا صف فروش با ازدحام مواجه می‌شد، زیرا کسی دیتای دقیق چه از بعد نگهداری، خرید یا فروش سهام از بازار نداشت به این دلیل افراد به صف‌های تشکیل شده چه در فروش و چه در خرید نگاه می‌کردند و این صف‌ها به هر سمتی که می‌رفت سهامداران هم در آن صف اقدام به معامله می‌کردند.

وی ادامه داد: این اقدامات به بازار سرمایه ضربه می‌زند که شاید در برخی از سهام‌ها جبران ناپذیر باشد. مثلا بازگشایی نماد‌هایی در قطع اینترنت صورت گرفت که نبود شبکه‌های اجتماعی باعث شد که کسی نداند چه نمادی باز یا بسته شده یا چه اتفاقی در حال رخ دادن است که این کار باعث ضعیف شدن آن معامله شد.

بورس انرژی مشکلی نداشت
در این زمینه علیرضا نوبخت کارشناس بورس انرژی، اما نظری دیگر دارد و معتقد است: با توجه به اینکه سامانه‌های معاملاتی زیرساخت مخابراتی دارند در هفته گذشته با قطع اینترنت مطابق با رویه سابق با بورس‌ها ارتباطشان برقرار بود.
وی اظهار داشت: حتی سامانه‌های آنلاین معاملات، سایت بورس، سامانه‌های اتوماسیون بین کارگزاران و عرضه کننده در بورس هم برقرار بوده است. زیرا بسترشان در ارتباط با سرور‌های خارجی نبوده تا خللی در این امر ایجاد کند.

این کارشناس حوزه انرژی عنوان کرد: در حوزه فعالیت بورس انرژی مشکلی با قطع اینترنت پیش نیامد، زیرا سهامدار خرد در بورس انرژی وجود ندارد و تعداد مشتریان فعال در این بورس به عدد ۱۰۰ هم نمی‌رسد و این تعداد مشتریان هر روز اطلاعات عرضه را از طریق سایت بورس و کارگزاران پیگیری می‌کنند؛ بنابراین ارتباط در بورس انرژی محدود است و به گستردگی بازار بورس اوراق بهادار نیست و مشکلی در این بازار باتوجه به قطعی اینترنت دیده نشده است.

کنترل نظرات بدون پشتوانه
عباسعلی حقانی نسب رئیس هئیت مدیره شرکت سبدگردان هدف هم با بیان اینکه مشکلی با قطعی اینترنت در بازار سرمایه مشاهده نشده افزود: از آنجا که اکثر نهاد‌های بازار سرمایه از سرور‌های داخل ایران استفاده می‌کنند با قطعی اینترنت مشکلی نداشته اند.

وی اظهار داشت: به نظر من قطع بودن اینترنت نه تنها به بازار سرمایه آسیب نرساند بلکه فضای شایعات و نظرات هیجانی بدون پشتوانه را کنترل کرد و فضای آرامش را برای بازار سرمایه فراهم کرد.

حقانی نسب با بیان اینکه بازار سرمایه یک فضای حرفه‌ای و تخصصی است و تحلیل تخصصی می‌طلبد، گفت: افراد معروفی در بازار سهام هستند که سهمی را خریداری می‌کنند و با تبلیغات مثبت یا در مورد سهمی که خریداری نکرده اند با تحلیل‌ها و تبلیغات مثبت یا منفی به شایعات دامن می‌زنند که اگر از این لحاظ به موضوع نگاه شود یک فضای آرامشی در بازار سرمایه حاکم بود.

وی همچنین عنوان کرد: اگر چه شبکه‌های مجازی نکات منفی دارند، اما یک نکته مثبت از نظر تبلیغات دارند و به نظر کارشناسان تبلیغات در این فضا‌های مجازی به جذب سرمایه بیشتر بازار کمک می‌کند، اما به گونه‌ای نیست که این زیان قابل اندازه گیری باشد.
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها