• کد خبر: ۳۲۹۸۲
  • تعداد بازدید: ۱۶۷۵
معتمد خبر داد؛

استقبال صندوق‌های سرمایه گذاری کوچک از ابلاغیه سازمان بورس

انحلال تعدادی از صندوق‌های سرمایه گذاری کوچک، بعد از آنکه خود را با شرایط و ابلاغیه جدید سازمان بورس تطبیق دادند، منتفی شد.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ مدیر نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام این مطلب به "سنا" گفت: مطابق ابلاغیه سازمان بورس، به صندوق‌هایی که تعداد سرمایه گذاران آن‌ها کمتر از ۱۰۰ نفر و مبلغ جمع آوری شده در آن زیر ۱۰ میلیارد تومان باشد، فرصت زمانی مشخصی داده شد تا نسبت به تعدیل این دو موضوع اقدام کنند؛ در غیر این صورت صندوق مذکور منحل می‌شود.
محمدرضا معتمد با اشاره به استقبال صندوق‌های سرمایه گذاری کوچک از ابلاغیه سازمان بورس اظهار داشت: در این راستا برخی از مدیران سرمایه گذاری موفق شدند دو شرط یاد شده را اجرایی کنند؛ برخی صندوق‌ها هم که توان اجرایی مدیرشان برای تحقق این ابلاغیه کافی نبود، یا مدیریت صندوق را واگذار کردند یا برای درخواست انحلال صندوق، اقدام کردند.
به گفته مدیر نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس، از زمان صدور ابلاغیه اخیر، وضعیت اکثر صندوق‌ها با دستور العمل این سازمان تطابق یافته است. چند صندوق دیگر هم هست که در آینده نزدیک تعیین تکلیف خواهند شد.
معتمد در عین حال افزود: ما برای صندوق‌های نیکوکاری، این نسبت را اصلاح کرده و درصد و مبلغ آن را کمتر از چیزی که برای سایر صندوق‌ها برقرار است، قرار دادیم. چرا که هدف این صندوق‌ها در درجه اول فعالیت‌های خیرخواهانه و نیکوکارانه است و انتفاع در مراحل بعد قرار دارد.
وی همچنین در ادامه در پاسخ به این سوال که برای موضوع تضاد منافع در کارگزاری‌ها چه تدبیری اندیشیده شده است، گفت: مطابق ساختاری که در بازار سرمایه فعلی ما وجود دارد، کارگزاران عمدتا درگاه ورود سرمایه گذاران به بازار سرمایه هستند. کارگزاران تا قبل از اصلاح دستورالعمل هلدینگ‌های خدمات بازار سرمایه طیف وسیعی از خدمات از قبیل معاملات، پذیرش، مشاوره، سبدگردانی و مدیریت صندوق‌های مشتریان را به سرمایه گذاران ارائه می‌کردند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید:
مدیر نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس اظهار داشت: مطابق دستور العمل هلدینگ‌های خدمات بازار سرمایه، فعالیت‌ها تفکیک و مقرر شد که کارگزار حتما در حوزه کارگزاری خدمت ارائه کند. همچنین اگر متقاضی ارائه خدمت در حوزه مشاوره یا مدیریت دارایی در قالب سبد‌های اختصاصی یا صندوق‌های سرمایه گذاری است حتما باید شرکت‌های مجزایی در قالب شرکت مشاوره سرمایه گذاری یا شرکت سبد گردان تاسیس کنند.
معتمد در پایان اظهار داشت: توصیه من به عنوان کارشناس بازار سرمایه نه مدیر نظارت بر نهاد‌های مالی به سرمایه گذاران این است که حتما به افرادی که صلاحیت حرفه‌ای و مجوز‌های لازم را دارند مراجعه کنند.
وی توضیح داد: مدیران متخصص شرکت‌های سبد گردانی، تعیین سرمایه، مشاور سرمایه گذاری و هر آن کس که مجوز دارایی را داشته باشد، پرتفوی را بر اساس ریسک‌های فرد طبقه بندی می‌کنند و متناسب با میزان تحمل و پذیرش ریسک او توصیه به ایجاد سبد اختصاصی، خاص آن مشتری یا سرمایه گذار یا توصیه به سرمایه گذاری در طیف گسترده‌ای از صندوق‌های سرمایه گذاری خواهند کرد.
 
منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند

در حالیکه قرار بود تا پایان خرداد اضافه برداشت خرید سهام دولتی به حساب سهام‌داران برگردد، همچنان پول برخی سهامداران برنگشته که معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: این پول نزد ما نیست و به بانک‌ها برگشته است؛ لذا کسانی که از طریق بانک برای خرید سهام دولتی اقدام کرده‌اند و اضافه برداشت داشته‌اند، به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند. همچنین افرادی که از طریق کارگزاری سهام خریده‌اند و با این مشکل روبرو هستند، به کارگزاری خود مراجعه کنند.
خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها