• کد خبر: ۳۲۹۹۵
  • تعداد بازدید: ۲۹۹
بر اساس گزارش رویترز؛

تولید نفت اوپک کاهش یافت

۱۴ عضو سازمان کشور‌های صادر کننده نفت به طور متوسط در ماه جاری ۲۹.۵۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده اند که ۱۱۰ هزار بشکه در روز پایین‌تر از ماه اکتبر است.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ تولید نفت اوپک در ماه نوامبر کاهش یافته است، چون تولید آنگولا به خاطر مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری پایین آمده و عربستان سعودی عرضه نفت خود را برای حمایت از بازار قبل از عرضه سهام شرکت آرامکو در بورس، پایین نگه داشته است. ۱۴ عضو سازمان کشور‌های صادر کننده نفت به طور متوسط در این ماه ۲۹.۵۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده اند که ۱۱۰ هزار بشکه در روز پایین‌تر از ماه اکتبر است.
عربستان سعودی پس از بازگشت به ظرفیت کامل تولید به دنبال حمله‌های چهاردهم سپتامبر، هنوز هم کمتر از سهمیه اش طبق قرارداد اوپک نفت تولید می‌کند. اعضای اوپک در پنجم دسامبر برای تصمیم گیری در مورد این قرارداد دیدار می‌کنند و قرار است آرامکو در همان روز قیمت نهایی پیشنهادی خود را اعلام کند.
اوپک، روسیه و سایر متحدان طی ائتلافی با عنوان اوپک+ توافق کردند تولید نفت را از اول ژانویه ۱.۲ میلیون بشکه در روز پایین بیاورند. سهم اوپک از این کاهش تولید حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز است که توسط ۱۱ عضو آن غیر از ایران، لیبی و ونزوئلا اجرایی می‌شود.
انتظار می‌رود این تولیدکنندگان قرارداد کاهش تولید را در پنجم و ششم دسامبر تمدید کنند. نمایندگان اوپک میگویند با توجه به پیش بینی‌هایی مبنی بر عرضه بیش از حد نفت به بازار در ۲۰۲۰، ممکن است این تولید کنندگان در مورد کاهش بیشتر تولید مذاکره کنند.
قیمت نفت که پس از حمله‌های چهاردهم سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان به ۷۲ دلار در هر بشکه رسیده بود، حالا تا ۶۳ دلار کاهش یافته است. قیمت فعلی نفت پایین‌تر از حدی رسید که بسیاری از کشور‌های عضو اوپک برای متعادل کردن بودجه شان به آن نیاز دارند.
۱۱ عضو اوپک که مشمول این قرارداد می‌شوند، از تعهد خود نسبت به این قرارداد فراتر رفته اند. تعهد به این قرارداد در ماه نوامبر به ۱۵۲ درصد رسید در حالی که در اکتبر ۱۳۵ درصد بود. ولی عراق و نیجریه همچنان بیشتر از سهمیه شانه طبق قرارداد تولید می‌کنند.
بیشترین کاهش تولید اوپک مربوط به آنگولا می‌شود که به خاطر مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری پالایشگاه هایش، نفت بسیار کمتری در نوامبر صادر کرده است. این کشور آفریقایی قبل از این هم بسیار کمتر از سهمیه اش طبق قرارداد اوپک تولید می‌کرد که دلیل آن کاهش طبیعی تولید در میادین نفتی و عدم وجود میادین نفتی جدید است.
عربستان سعودی ۹.۸۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده که ۵۰ هزار بشکه در روز کمتر از ماه اکتبر است. عراق، دومین تولیدکننده بزرگ اوپک کمی تولید خود را پایین آورده، ولی همچنان بیش از سهمیه اش تولید می‌کند.
در بین کشور‌هایی که افزایش تولید داشته اند، کویت بیش از همه تولید خود را بالا برده است. تولید نفت اوپک با ۷۰ هزار بشکه در روز افزایش، حالا به ۲.۷۲ میلیون بشکه در روز رسیده است که درست مطابق با سهمیه آن است.
تولید نفت ونزوئلای تحت تحریم آمریکا کمی افزایش داشته، ولی تولید دو کشور معاف شده دیگر از قرارداد، لیبی و ایران، تغییر چندانی نداشته است.
منبع: رویترز
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند

در حالیکه قرار بود تا پایان خرداد اضافه برداشت خرید سهام دولتی به حساب سهام‌داران برگردد، همچنان پول برخی سهامداران برنگشته که معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: این پول نزد ما نیست و به بانک‌ها برگشته است؛ لذا کسانی که از طریق بانک برای خرید سهام دولتی اقدام کرده‌اند و اضافه برداشت داشته‌اند، به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند. همچنین افرادی که از طریق کارگزاری سهام خریده‌اند و با این مشکل روبرو هستند، به کارگزاری خود مراجعه کنند.
خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها