• کد خبر: ۳۳۰۰۶
  • تعداد بازدید: ۱۶۷۸
کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد:

بورس؛گذرگاه هدایت نقدینگی مخرب به چرخه تولید

مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد، سرمایه گذاری در بورس را راهی برای اصلاح نقدینگی مخرب در کشور دانست و گفت: هر چه نقدینگی سرگردان به سمت بازار سرمایه سوق داده شود، آثار نقدینگی مخرب، تورم و نوسانات هیجانی کاهش می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛مجتبی شهبازی با اشاره به مزایای متعدد تامین مالی از طریق بازار سرمایه اظهار داشت: استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه، ضمن کمک به تولید، ظرفیت شرکت‌ها را نیز چندین برابر می‌کند.

وی افزود: در سال‌های اخیر در اقتصاد ایران، سهم بورس در تامین سرمایه شرکت‌ها تا حدودی افزایش یافته، اما همچنان این نسبت به سمت بانک‌ها سنگینی می‌کند و برخی شرکت‌ها برای تامین مالی بلند مدت هم به بانک‌ها و نه بازار سرمایه مراجعه می‌کنند.

شهبازی ادامه داد: همین امر باعث شکل گیری رانت در اقتصاد کشور شده است؛ چرا که ذی نفعان هر دو دولتی هستند و کنترلی بر یکدیگر ندارند، همچنین پس از تاسیس بانک‌های خصوصی نیز این موضوع نه تنها اصلاح نشد بلکه پررنگ‌تر هم شده است.

مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد اظهار داشت: البته با انتشار اوراق اسناد خزانه اسلامی از سوی دولت در بازار سرمایه راه‌گشایی برای تامین مالی بلند مدت صورت گرفت، هر چند هنوز بازار پول در حال رقابت با بازار سرمایه است، اما استقبال سرمایه گذاران از بورس تحولی قابل قبول بوده است.

شهبازی با تاکید بر اینکه ذات کار بانک‌ها ایجاد کارمزد است، عنوان کرد: تامین مالی کوتاه مدت وظیفه اصلی بانک‌ها است، اما بعضا آن‌ها در پروژه‌های خودشان هم تامین مالی بلند مدت انجام داده و در مواردی از قانون عبور کرده اند؛ در صورتی که اگر این اقدامات در بازار سرمایه انجام می‌شد، به علت شفافیت این بازار هیچ کدام از مشکلات رانتی فعلی را شاهد نبودیم.

وی خاطر نشان کرد: بزرگترین و مهم‌ترین ویژگی که بورس را نسبت به بانک‌ها متمایز می‌کند شفافیت و رقابتی بودن آن است.

شهبازی توضیح داد: در سیستم بانک اگر فردی درخواست وام بلند مدت کند هیچ رقیبی در میان نیست که در کشف نرخ سود تاثیرگذار باشد، اما در بازار سرمایه، هم در تامین مالی و هم در عرضه، رقابت وجود دارد. از طرفی تمامی قیمت‌ها روی تابلو معاملات درج می‌شود که این روش نیز مانع شکل گیری فساد خواهد شد.

مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد در ادامه گفتگو، با اشاره بر اینکه تنوع ابزاری در بورس زیاد است، گفت: تقریبا همه ابزاری که در بورس‌های بین المللی دنیا وجود دارد در بورس تهران هم موجود است و دیگر مشکل کمبود ابزار‌های معاملاتی توجیهی برای ورود نکردن به این بازار نیست.

وی در عین حال افزود: در این بین، اما "سواد مالی" از اهمیت بیشتری برخوردار است که نه تنها در مردم عادی بلکه بین مدیران متخصص هم این سواد چندان بالا نیست، لذا تقویت آن نیازمند برگزاری دوره‌های آموزشی قوی برای نسل فعلی و آینده است.

 

 

 

 

 

منبع:سنا

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند

در حالیکه قرار بود تا پایان خرداد اضافه برداشت خرید سهام دولتی به حساب سهام‌داران برگردد، همچنان پول برخی سهامداران برنگشته که معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: این پول نزد ما نیست و به بانک‌ها برگشته است؛ لذا کسانی که از طریق بانک برای خرید سهام دولتی اقدام کرده‌اند و اضافه برداشت داشته‌اند، به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند. همچنین افرادی که از طریق کارگزاری سهام خریده‌اند و با این مشکل روبرو هستند، به کارگزاری خود مراجعه کنند.
خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها