• کد خبر: ۳۳۰۱۱
  • تعداد بازدید: ۳۲۵
بررسی راهکارهای فروش نفت در دوران تحریم:

ورود رمزارز‌ها،فرصت‌سازی جدید در صادرات نفت

صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌های یک جانبه آمریکا محدود شده و در این میان نقل و انتقال پول فروش نفت نیست به سختی امکان‌پذیر است. حالا برخی از فعالان بخش خصوصی معتقدند که می‌توان با استفاده از رمزارز‌ها این مشکل را تا حدی مرتفع کرد.

تحریم صادرات نفت ایران باعث شده تا وزارت نفت به فکر فروش طلای سیاه در بورس انرژی بیافتد تا علاوه بر فروش نفت از کانالی غیردولتی، سهم بخش خصوصی را نیز در معاملات نفت خام افزایش دهد.

با این حال، در بیش از ۶ ماهی که از آغاز عرضه نفت خام سبک و سنگین در بورس انرژی می‌گذرد، استقبال چندانی از آن صورت نگرفته و همین امر باعث شد تا وزارت نفت به فکر اصلاح شیوه‌نامه عرضه نفت خام در بورس بیافتد.

شیوه‌نامه‌ای که دو تغییر اساسی داشت و در آن سعی شد تا نحوه قیمت‌گذاری و همچنین نوع قرارداد به گونه‌ای اصلاح شود که بخش خصوصی تمایل بیشتری برای حضور داشته باشد.

اگرچه این تغییرات می‌تواند شرایط معاملات نفت خام را تا حدی تسهیل کند، اما تحریم‌های بین‌المللی و مهمتر از آن نبود ساز و کار مشخصی برای انتقال پول نفت کار را همچنان با موانع جدی رو به رو خواهد کرد.

در واقع برای صادرات نفت خام، علاوه بر مشکلاتی که بر سر بارگیری و کشتیرانی وجود دارد، همچنین پول نفت را نیز نمی‌توان به کشور منتقل کرد و این به معنای ناکارآمد شدن این شیوه از صادرات طلای سیاه است.

در این شرایط، اما برخی از فعالان بخش خصوصی معتقدند می‌توان با استفاده از رمزارزها، صادرات نفت خام و معاملات آن در بورس انرژی را عملیاتی کرد.

«سید حمید حسینی» سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه هنوز در کشور ارز دیجیتال را به رسمیت نشناخته‌ایم، گفت: امکان استفاده از رمزارز‌ها به صورت عملی در کشور ایجاد نشده است.

وی گره اصلی صادرات نفت ایران را عملیات پرداخت و دریافت پول دانست و ادامه داد: اگر استفاده از ارز دیجیتال در کشور امکان‌پذیر بود، فرصت مناسبی برای صادرات نفت ایجاد می‌کرد.

به گفته حسینی، خریداران نفت ایران محدودند و به شدت کنترل می‌شوند، زیرا پالایشگاه‌های مشخصی در جهان وجود دارند که بر اساس نفت ایران طراحی شده‌اند.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با اشاره به اصلاح شیوه‌نامه عرضه نفت خام توسط وزارت نفت، تاکید کرد: برطرف‌کردن نقطه ضعف خوب است، اما شرایط بین‌المللی اجازه فعالیت گسترده را نمی‌دهد و تا زمانی که تحریم‌ها ادامه داشته باشد، صادرات نفت ایران مشکل خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

منبع:ایرنا

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند

در حالیکه قرار بود تا پایان خرداد اضافه برداشت خرید سهام دولتی به حساب سهام‌داران برگردد، همچنان پول برخی سهامداران برنگشته که معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: این پول نزد ما نیست و به بانک‌ها برگشته است؛ لذا کسانی که از طریق بانک برای خرید سهام دولتی اقدام کرده‌اند و اضافه برداشت داشته‌اند، به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند. همچنین افرادی که از طریق کارگزاری سهام خریده‌اند و با این مشکل روبرو هستند، به کارگزاری خود مراجعه کنند.
خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها