• کد خبر: ۳۳۰۱۵
  • تعداد بازدید: ۳۸۱
رئیس سازمان بورس تاکید کرد:

بورس آماده اجرای «عملیات بازار باز» بانک مرکزی است

محمدی ارزش صندوق‌های بازار سرمایه را ۱۸۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛شاپور محمدی در پنجمین همایش انجمن مالی اسلامی با موضوع بازار مالی اسلامی، رونق تولید، چالش‌ها و راهکارها، اظهار داشت: تعداد ابزار مالی اسلامی متعدد است، اما هنگامی که نام می‌بریم، هر کدام تا چندین جلسه زمان برده تا به نتیجه و تصمیم‌گیری برسد. اخیرا شورای فقهی تصمیم گرفته و دستورالعمل‌ها نیز در شورا بررسی می‌شود تا از هرگونه انحراف جلوگیری شود.

وی افزود: در شورای فقهی سازمان بورس علاوه بر بررسی ابزارها، دستورالعمل‌ها نیز بررسی می‌شود. متاسفانه در برخی کشور‌های اسلامی ابزار‌های مالی اسلامی صوری سازی شده و خوشبختانه ابزار‌های مالی که در دنیا وجود دارد غیر از یکی دو مورد، همه به صورت عملیاتی در کشور ما وجود دارد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: سهامی که در ایران وجود دارد، اسلامی است و ارزش آن هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است. سهام از نظر شرعی مشکلی ندارد و در حوزه ابزار مالی اسلامی ابزار‌های متفاوتی مثل ابزار جعاله، مرابحه و ... وجود دارد.

به گفته محمدی، زمان اجرای عملیات بازار باز الان است و بانک‌مرکزی می‌تواند اوراق را از بازار سرمایه خریداری و نقدینگی جامعه را افزایش دهد یا اوراقی که خریداری کرده را به بازار بازگرداند و انقباض نقدینگی کند. بانک مرکزی فقط از حجم پول تاکنون استفاده کرده و عملیات بازار باز را نداشته، اما فرصت‌هایی در بازار سرمایه ایجاد شده تا بازار باز عملیاتی شود.

وی در ادامه تاکید کرد: ابزار‌های مرسوم بازار‌های دیگر و انطباق با اصول شریعت بررسی و اجرایی شده است. این مجموعه ابزار‌ها به همت شورای فقهی در کشور عملیاتی شده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان، گفت: ما صندوق‌های متعددی داریم، اما هنگام پایه گذاری اساسی نبوده و الان متنوع شده و حجم آن گسترش یافته و ارزش صندوق‌های بازار سرمایه ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است. در حوزه بازار پول هم اعتقاد داریم با فعالیت شورای فقهی بانک مرکزی، شاهد گسترش فعالیت‌های بازار پول خواهیم بود.

 

 

 

 

منبع:ایبنا

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

ممنوعیت انجام معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی

محسن خدابخش، مدیریت نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار طی اطلاعیه‌ای استفاده از معاملات الگوریتمی و تقسیم سفارشات توسط کلیه مشتریان برخط در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران را ممنوع کرد.
ممنوعیت انجام معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها