• کد خبر: ۳۳۰۱۷
  • تعداد بازدید: ۱۶۸۷
وزیر امور اقتصادی و دارایی:

امکان حراج اموال مازاد بانک‌ها با همکاری بورس/ ۱۷ هزارمیلیارد تومان آماده واگذاری

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در مراسم رونمایی از سامانه اموال مازاد بانک‌ها (دولتی و خصوصی شده)، راه اندازی این سامانه را گامی بزرگ برای آزادسازی منابع بانک‌ها برای اعطای تسهیلات بیشتر به بخش‌های اقتصادی و رونق بخشی به تولید کالا و خدمات برشمرد.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ وزیر اقتصاد با بیان اینکه در این مرحله ۱۷ هزار میلیارد تومان از اموال مازاد بانک‌ها در این سامانه برای واگذاری اطلاع رسانی شده، گفت: امکان حراج این اموال با همکاری بورس نیز وجود دارد.
دژپسند ادامه داد: برنامه اجرایی اصلاح نظام بانکی از جمله موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و جزء برنامه‌هایی بوده است که برای اداره وزارت اقتصاد ارایه دادم.
وی تصریح کرد: علت افزایش تملک دارایی‌ها توسط بانکها، امین بودن آنان در قبال سپرده گذاران و حفظ بیت المال است؛ یعنی سپرده گذاران انتظار دارند بانک‌ها در حفظ و حراست از دارایی آن‌ها حداکثر تلاش خود را انجام دهند.
دژپسند تاکید کرد: بانک‌ها در بحث تامین مالی موظف به ارایه تسهیلات و از طرف دیگر، بخش‌های تولیدی نیازمند اخذ این منابع مالی و تبدیل آن به جریان سودآور هستند تا بتوانند اصل منابع به همراه سود آن را به بانک برگردانند، ولی اگر این فرآیند دچار اختلال شود، هر دو طرف به مشکل برمی خورند.
وی افزود: بهترین حالت برای بانک‌ها این است که تسهیلات گیرنده یا فعال اقتصادی از منابع به گونه‌ای استفاده کند که در موعد مقرر به بازپرداخت اصل و فرع اقدام کند.
دژپسند تاکید کرد: بانک‌ها پس از اعمال مساعدت‌های ممکن، در مرحله اول با اخطار و در مرحله بعد به تملک اقدام می‌کنند، بنابراین، این موضوع که بانک‌ها کاری می‌کنند که دارایی‌ها را تملیک کنند به هیچ وجه صحت ندارد.
وی افزود: البته مشارکت و همکاری خود بانک‌ها اعم از بانک‌های خصوصی و دولتی در راه اندازی "سامانه اموال مازاد بانک‌ها" و نیز استقبال آن‌ها از این مراسم، نشان می‌دهد که مدیران بانکی چنین تمایلی ندارند.
وزیر اقتصاد یادآور شد، این سامانه برای همه دارایی ها‌ی مازاد بانک‌ها نیست، بلکه بالغ بر ۱۷ هزار میلیارد تومان و صرفا املاک و دارایی‌های "ملکی" و "تملیکی" آن‌ها را شامل می‌شود.
وی گفت: خوشبختانه از سال قبل که رییس جمهور روحانی در جلسه برگزار شده در محل وزارت اقتصاد، اصلاح نظام بانکی را اولویت اول این وزارتخانه عنوان کرد تا به امروز، بیش از هفت هزار میلیارد تومان اموال مازاد بانک‌ها واگذار شده است که حدود ٤ هزار میلیارد تومان آن سهام و ۳ هزار میلیارد تومان آن املاک مازاد بود.
دژپسند تصریح کرد: البته این اقدام تنها با هدف فروش اموال مازاد نیست بلکه در قالب آن امکان واگذاری مدیریت و مشارکت در راه اندازی بیش از ۱۲۴۶ واحد کارخانه ای، ۲۷۷ واحد دامداری و ... نیز فراهم آمده است و متقاضیان می‌توانند تقاضای خود را در این ارتباط ارائه کنند تا توسط بانک‌های عامل مورد بررسی قرار گیرد.
وی افزود: این امر به نفع اقتصاد کشور است، چون باعث راه اندازی مجدد بنگاه‌های راکد، ایجاد اشتغال و افزایش تولید در کشور می‌شود.
وزیر اقتصاد یکی از اهداف اصلی مد نظر در راه اندازی "سامانه اموال مازاد بانک ها" را ایجاد شفافیت عنوان کرد و گفت: الان هر کسی می‌تواند به محض اراده، با مراجعه به سامانه، اطلاعات اموال مازاد بانک‌ها را دریافت و حتی نسبت به خرید یا مشارکت در مدیریت آن‌ها اقدام کند.
دژپسند در ادامه با تاکید بر اینکه حتی یک ریال از درآمد ناشی از واگذاری اموال مازاد بانک‌ها از طریق سامانه مذکور به خزانه دولت واریز نمی‌شود، اظهار داشت: تمام منابع آزاد شده از این محل، به خود بانک عامل تعلق دارد و هدف، تنها به جریان افتادن منابع برای ایجاد رونق تولید در کشور است.
وی با اعلام اینکه حدود ۵۰ درصد از اموال عرضه شده در "سامانه اموال مازاد بانک ها" متعلق به بانک‌های ملی، ملت، کشاورزی و صادرات است، تصریح کرد: به این جهت اسامی این بانک‌ها را اعلام کردم که نوعی مطالبه عمومی ایجاد شده و کار با سرعت و جدیت بیشتری پیش برود.
وزیر اقتصاد طراحی و راه اندازی "سامانه اموال مازاد بانک ها" را حاصل مشارکت و همکاری وزارت اقتصاد و بانک‌های دولتی، خصوصی شده و در حال ادغام عنوان کرد و ابراز امیدواری نمود در آینده نزدیک شاهد ثمرات مثبت این اقدام مشترک باشیم.
منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند

در حالیکه قرار بود تا پایان خرداد اضافه برداشت خرید سهام دولتی به حساب سهام‌داران برگردد، همچنان پول برخی سهامداران برنگشته که معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: این پول نزد ما نیست و به بانک‌ها برگشته است؛ لذا کسانی که از طریق بانک برای خرید سهام دولتی اقدام کرده‌اند و اضافه برداشت داشته‌اند، به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند. همچنین افرادی که از طریق کارگزاری سهام خریده‌اند و با این مشکل روبرو هستند، به کارگزاری خود مراجعه کنند.
خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها