• کد خبر: ۳۳۰۸۴
  • تعداد بازدید: ۳۶۰
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

افزایش قیمت ارز و سکه مبنای منطقی ندارد؛ ناشی از فضای روانی و هیجانی بازار است

پورابراهیمی می‌گوید افزایش نرخ ارز و قیمت سکه و طلا در روز‌های اخیر ناشی از فضای روانی و هیجانی بازار بوده و غیر تخصصی است.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ محمدرضا پور ابراهیمی داورانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره افزایش نرخ دلار و قیمت سکه و طلا در روز‌های اخیر، گفت: پس از افزایش قیمت بنزین، تورمی شامل تورم محاسباتی و تورم انتظاری شکل می‌گیرد. از افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت بنزین ۲ درصد تورم مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود و در اثر افزایش قیمت بنزین از ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ نیز تورم ۳.۲ درصد ایجاد خواهد شد که مجموع آن‌ها که تورم محاسباتی را تشکیل می‌دهد حدود ۵.۲ درصد می‌شود.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کنار تورم محاسباتی، تورم انتظاری شکل می‌گیرد، افزود: هرچه دولت نظارت خود را افزایش دهد و فضای عمومی به سمت نظارت همگانی رود اثر تورم انتظاری کاهش پیدا می‌کند، هرچه پیش می‌رویم تورم به شرط مداخله دولت در قیمت‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در صورتی که تورم مدیریت نشده و تورم انتظاری حذف نشود در میان مدت یعنی حدود ۲ سال آینده برابری ارزش پول ملی تحت تاثیر قرار گرفته و نرخ ارز‌های خارجی افزایش یابد.

توزیع یارانه بنزین به معنای تزریق ۳۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی به چرخه تقاضای کشور است
پورابراهیمی با اشاره به تاثیر افزایش حجم نقدینگی در افزایش نرخ ارز، اظهار کرد: دولت اعا می‌کند تمام درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین را میان مردم توزیع می‌کند این تصمیم به معنای تزریق ۳۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی به چرخه تقاضای کشور است که در میان مدت و بلند مدت موجب اثر تورمی می‌شود.
وی با بیان اینکه دولت می‌تواند منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین را از طریق حمایت‌های بیمه‌ای و غیرنقدی در اختیار مردم قرار دهد، تصریح کرد: افزایش نرخ ارز در روز‌های اخیر ناشی از فضای روانی و هیجانی بازار بوده و غیر تخصصی است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اگر تورم در میان مدت مدیریت نشود ارزش پول ملی تحت تاثیر قرار گیرد، گفت: منشا تغییرات قیمتی سایر دارایی‌ها به وسیله نرخ ارز تعیین می‌شود تغییراتی که در سکه، خودرو و طلا در روز‌های اخیر ایجاد شده به واسطه نرخ ارز است، اگر قیمت ارز مدیریت شود نرخ آن‌ها نیز مدیریت می‌شود. 
 منبع: خبرگزاری خانه ملت
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

ممنوعیت انجام معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی

محسن خدابخش، مدیریت نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار طی اطلاعیه‌ای استفاده از معاملات الگوریتمی و تقسیم سفارشات توسط کلیه مشتریان برخط در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران را ممنوع کرد.
ممنوعیت انجام معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها