• کد خبر: ۳۳۰۸۸
  • تعداد بازدید: ۲۹۴
مدیرعامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی عنوان کرد:

تامین بودجه دولت و قیمت دلار، مهم‌ترین عوامل موثر بر بازار سرمایه

مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر بازار سرمایه تا پایان سال، نحوه تامین بودجه دولت و تا حدودی قیمت دلار است.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ حسن قاسمی، مدیرعامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی ضمن بیان مطلب فوق گفت: به نظر می‌رسد از مهم‌ترین عوامل موثر بر بازار سرمایه نحوه تامین بودجه دولت و تعیین نرخ دلار باشد. هرچند به نظر نمی‌رسد دلار تا پایان سال جهش چشمگیری داشته باشد و احتمالا روند متعادلی را تا پایان سال ثبت می‌کند.
وی به فاکتور‌های بودجه و تاثیر آن بر بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین عامل اثر گذار بودجه که بر بازار سرمایه تاثیر این است که دولت چه روشی را برای تامین بودجه در نظر می‌گیرد و دومین مساله قیمت دلار خواهد بود.
قاسمی خاطرنشان ساخت: اگر روش تامین کسری بودجه دولت، از محل استقراض از بانک مرکزی باشد، ممکن است یک حالت تورمی را در جامعه ایجاد کند که در دوران تورم، بورس هم رشد می‌کند.
مدیرعامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی تصریح داشت: بحث دیگر هم مالیات‌ها است، هم اکنون که وابستگی بودجه به نفت کم می‌شود، دولت پایه‌های مالیاتی را افزایش می‌دهد که ممکن است به شرکت‌هایی که معاف از مالیات هستند، فشار‌هایی وارد شود.
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص تأثیر ارز ۴۲۰۰ تومانی بر بازار سرمایه گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی هم اکنون هم به شرکت‌های دارویی تخصیص پیدا می‌کند و این مسأله، شرایط بازدهی مثبتی را برای شرکت‌های دارویی در سال ۹۸ ایجاد کرده است. ولی اگر نرخ این ارز تغییر کند، در واقع سود اسمی شرکت‌های دارویی را افزایش می‌دهد، ولی اگر تغییر نکند، تاثیر منفی روی شرکت‌های دارویی نخواهد داشت.
قاسمی در ادامه به بحث تأمین مالی از طریق بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: مسئله اصلی بحث اعطای مجوز برای انتشار اوراق شرکت‌ها است که اگر تسهیل شود، شرکت‌ها سریعتر می‌توانند این روند را انجام دهند. مورد بعدی در بحث نرخ است، اگر آزادی عمل وجود داشته باشد و شرکت‌ها بتوانند نیم تا یک درصد بالاتر از نرخ اوراق دولتی، اوراق خود را منتشر کنند و مانعی از طرف بانک مرکزی به وجود نیاید، می‌توانند به راحتی تامین مالی‌های خود را صورت دهند و طرح‌های توسعه‌ای خود را راه اندازی کنند.
 
 


منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند

در حالیکه قرار بود تا پایان خرداد اضافه برداشت خرید سهام دولتی به حساب سهام‌داران برگردد، همچنان پول برخی سهامداران برنگشته که معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: این پول نزد ما نیست و به بانک‌ها برگشته است؛ لذا کسانی که از طریق بانک برای خرید سهام دولتی اقدام کرده‌اند و اضافه برداشت داشته‌اند، به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند. همچنین افرادی که از طریق کارگزاری سهام خریده‌اند و با این مشکل روبرو هستند، به کارگزاری خود مراجعه کنند.
خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها