• کد خبر: ۳۳۱۱۶
  • تعداد بازدید: ۳۰۴
مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه مطرح کرد؛

تامین مالی ۴۰ هزار میلیارد ریالی دولت از طریق انتشار صکوک منفعت

وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تامین منابع مالی مورد نیاز دولت، روز یکشنبه مورخ ۱۷ آذر ۱۳۹۸، از طریق بازار ابزار‌های نوین مالی فرابورس ایران صکوک منفعت به ارزش ۴۰ هزار میلیارد ریال را در نماد‌های افاد ۶۱ و افاد ۶۲ منتشر می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ غلامرضا ابوترابی با اعلام این خبر افزود: بنا به درخواست مرکز مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص تامین مالی دولت از طریق انتشار صکوک منفعت، شرکت واسط مالی تیر (با مسئولیت محدود) به عنوان ناشر این اوراق تخصیص داده شد.
مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه گفت: بر اساس ماده ۲۷ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، این اوراق معاف از ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار است.
وی توضیح داد: در این اوراق، درآمد‌های مالیاتی آتی دولت به عنوان منافع مبنای انتشار صکوک مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ابوترابی ادامه داد: نرخ سود علی الحساب این اوراق ۱۷.۹۰ درصد است که هر شش ماه یک بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان عامل پرداخت به حساب دارندگان این اوراق واریز می‌شود و سازمان برنامه و بودجه کل کشور بازپرداخت اصل و سود این اوراق را ضمانت کرده است. شایان ذکر است که این اوراق، ۳ ساله بوده و از طریق شرکت فرابورس ایران در نماد‌های افاد ۶۱ و افاد ۶۲ در روز یکشنبه مورخ ۱۷/۰۹/۹۸ منتشر می‌شود.
وی اظهار داشت: این اوراق فاقد بازارگردان بوده و متعهدین پذیره نویس آن توسط مرکز مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی به سازمان بورس و اوراق بهادار معرفی شده اند که پذیرش آن‌ها در صورت احراز کفایت سرمایه و تایید رعایت مقررات توسط سازمان بورس و اوراق بهادار امکان پذیر خواهد بود.
ابوترابی توضیح داد: در سال جاری، این سومین تامین مالی دولت از طریق انتشار صکوک منفعت در بازار سرمایه می‌باشد. وزارت امور اقتصادی و دارایی با پشتوانه درآمد‌های مالیاتی آتی دولت طی ماه‌های مهر و آبان ۱۳۹۸ مجموعاً ۱۰۰ هزار میلیارد ریال صکوک منفعت در بازار سرمایه منتشر کرده است.
منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها