• کد خبر: ۳۳۳۷۲
  • تعداد بازدید: ۷۵۸
دبیر کمیسیون پولشویی کانون بانک‌ها مطرح کرد؛

افزایش شفافیت حساب‌های بانکی با آغاز به کار سامانه سیاح

دبیر کمیسیون پولشویی کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی از افزایش شفافیت حساب‌های بانکی با آغاز به کار سامانه سیاح بانک مرکزی خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ براساس بخشنامه بانک مرکزی از سوم خرداد ۹۹ سرویس برخط سامانه سیاح راه‌اندازی می‌شود و افتتاح هرگونه حساب در بانک‌ها و موسسات اعتباری منوط به دریافت شماره پیگیری از سامانه سیاح خواهد بود. درهمین راستا علی ترابی‌پور، دبیر کمیسیون پولشویی کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی، درباره این بخشنامه اظهار داشت: براساس بخشنامه بانک مرکزی قید شده تا از خردادماه سال آینده، تمام مشتریان برای افتتاح حساب باید دارای شماره شهاب باشند و اطلاعات هر مشتری که به شعبه مراجعه می‌کند باید در قالب سامانه سیاح ثبت شود و کد رهگیری از بانک مرکزی دریافت کند.
وی با اشاره به اینکه با اجرای این بخشنامه، افتتاح حساب منوط به شماره شهاب و کد رهگیری دریافتی از سامانه سیاح بانک مرکزی، خواهد بود، گفت: در حال حاضر مشتریانی که در شبکه بانکی هستند، سامانه آنلاین نهاب وجود دارد، اما سامانه آنلاین سیاح راه اندازی نشده و با آغاز به کار این سامانه دریافت کد رهگیری ملاکی برای افتتاح حساب خواهد بود.
دبیر کمیسیون پولشویی کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی درباره چیستی سامانه سیاح، توضیح داد: سیاح، سامانه یکپارچه الکترونیکی حساب‌های بانکی است که بانک مرکزی این سامانه را راه اندازی و قالبی را ایجاد کرد تا بانک‌ها در قالبی مشخص اطلاعات حساب‌های سپرده خود را برای بانک مرکزی ارسال کنند تا بانک مرکزی از این طریق پاسخگویی تمامی مراجع بالا دستی باشد.
مدیر کل پولشویی بانک حکمت ایرانیان در ادامه با تاکید بر اینکه دسترسی به این سامانه در اختیار بانک مرکزی و شبکه بانکی است، اظهار داشت: این تغییرات در روند افتتاح حساب موجب می‌شود تا از کلاهبرداری، پولوشویی، سو استفاده‌های مالی و ... جلوگیری کند، زیرا تمامی اطلاعات در اختیار بانک مرکزی است و به طور حتم امنیت بیش از اکنون خواهد شد.
ترابی‌پور، در ادامه توضیح داد: شماره شهاب نیز هنگامی به مشتریان تعلق می‌گیرد که هویت مشتری توسط سامانه نهاب بانک مرکزی تایید شده باشد، یعنی هم تایید هویت خواهد بود و هم آماری شفاف از حساب‌های بانکی ایحاد خواهد کرد.
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای اعلام کرده است که بانک مرکزی بر اساس تکالیف مقرر در بند ب ماده ۲ آیین نامه مستندسازی وجوه در کشور و ماده ۱۹ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، موظف به راه‌اندازی سامانه حساب‌های مشتریان و ارائه فهرست کلیه حساب‌های محکومین در بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری به مراجع قضایی شده است. بر این اساس و پیرو بخشنامه شماره ۹۷.۱۳۰۹۶۳ مورخ ۱۳۹۷.۰۴.۲۳ در خصوص ارسال اطلاعات حساب‌های موجود به سامانه سیاح (فاز دوم) به استحضار می‌رساند مستند فنی سامانه در درگاه خدمات الکترونیک بانک مرکزی به آدرس portal.pbn.net جهت ایجاد زیرساخت‌های لازم درج شده است.
در این راستا و با توجه به حساسیت‌های موجود جهت ارتباط بر خط سامانه‌ها برای افتتاح حساب اشخاص، خواهشمند است دستور فرمایید اقدامات و موارد ذیل حسب زمان بندی قید شده، مدنظر قرار گیرد:
۱. با توجه به لزوم درج کد شهاب در فیلد‌های اطلاعاتی سامانه، ضروری است اقدامات لازم جهت تخصیص شناسه شهاب صاحبان حساب به کلیه حساب‌های حقیقی و حقوقی نزد آن بانک در اسرع وقت صورت پذیرد.
۲. اطلاعات حساب‌های موجود نزد آن بانک/ موسسه اعتباری می‌بایست همانند روال سابق در پایان هر ماه به صورت دسته‌ای ارسال شود، به گونه‌ای که حداکثر تا پایان روز ۳۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۹، کلیه حساب‌های موجود در سامانه مذکور ثبت شده باشد.
۳. کلیه سرویس‌های بر خط سامانه می‌بایست تا پایان بهمن ماه سال جاری توسط واحد فناوری اطلاعات آن بانک تست شده و نتیجه آن به صورت کتبی به اداره اطلاعات بانکی اعلام گردد.
۴. بانک/ موسسه اعتباری غیر بانکی مکلف است کلیه شماره پیگیری‌های اخذ شده از سامانه سیاح را به حساب‌های مشتریان در سامانه‌های داخلی خود اختصاص داده و در سوابق نگهداری نماید.
۵. از ابتدای روز ۳ خرداد سال ۱۳۹۹ سرویس بر خط سیاح راه اندازی شده و افتتاح هر گونه حساب در آن بانک/ موسسه اعتباری غیر بانکی، منوط به دریافت شماره پیگیری از سامانه سیاح می‌باشد.
۶. پس از راه‌اندازی سرویس بر خط، آن بانک/ موسسه اعتباری غیر بانکی مکلف است حداکثر ظرف مدت یک ماه، هر گونه تغییر وضعیت حساب‌های ارسالی قبل از تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ را در سامانه سیاح از طریق سرویس تغییر، اعمال نماید.
۷. فراخوانی سرویس تغییر به صورت روزانه می‌بایست صرفا برای حساب‌هایی که ابزار برداشت و یا وضعیت آن‌ها تغییر کرده است، صورت پذیرد.
۸. مشخصات و شماره تماس نماینده مطلع آن بانک در ارتباط با سامانه فوق، به قید فوریت به این بانک اعلام گردد.
خاطر نشان می‌سازد مسئولیت هرگونه نقص اطلاعاتی سامانه مذکور بر عهده آن بانک خواهد بود.منبع: ایبنا
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها