• کد خبر: ۳۳۴۳۸
  • تعداد بازدید: ۹۵۳
به علت نقص فنی؛

۱۷۶ جان باخته در سقوط هواپیمای اوکراینی

صبح امروز یک فروند هواپیمای اوکراینی نزدیک فرودگاه امام خمینی (ره) سقوط کرد و ۱۷۶ نفر در این حادثه جان باختند.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ یک فروند هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کیف دچار نقص فنی شد و در منطقه پرند سقوط کرد.
هواپیما دارای ۱۶۷ مسافر و ۹ نفر کادر پروازی بوده است که تمام سرنشینان هواپیما جان باختند.
سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: خانواده‌های قربانیان سقوط هواپیما برای اخذ نمونه DNA جهت تعیین هویت پیکر‌های عزیزانشان به ادارات کل پزشکی قانونی استان محل سکونت خود مراجعه کنند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور؛ در پی سقوط هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین، تیمی از کارشناسان پزشکی قانونی به محل سقوط اعزام شدند و تیم‌های تشخیص هویت استان تهران نیز به حالت آماده باش درآمدند.
بر اساس این گزارش با توجه به شرایط پیکر‌ها و نیاز بخش عمده‌ای از اجساد به انجام آزمایش‌های تشخیص ژنتیک، تمهیدات لازم پیش بینی شده و امید است با تلاش شبانه روزی همکاران در نخستین فرصت، هویت این عزیزان‌مشخص شود.
سازمان پزشکی قانونی کشور ضمن عرض تسلیت و ابراز همدردی با بازماندگان محترم درگذشتگان این حادثه، از بستگان درجه یک این عزیزان درخواست می‌کند تا با اوراق هویتی خود و عزیزان درگذشته شان برای انجام آزمایش‌های DNA به ادارات کل پزشکی قانونی استان محل سکونت خود مراجعه نمایند و از مراجعه به تهران اجتناب کنند.
خانواده‌های ساکن تهران نیز می‌توانند با اوراق هویتی به مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی استان تهران واقع در منطقه کهریزک مراجعه کنند تا اقدامات لازم در این خصوص صورت پذیرد.
به گزارش سازمان هواپیمایی کشوری، اسامی مسافران پرواز شماره ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراینی، منتشر شد.

جان باختگان ایرانی سانحه سقوط هواپیما، ۱۴۴ نفرند
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه درباره علت سقوط هواپیما باید جعبه سیاه آن بررسی شود، گفت: تعداد جانباختگان ایرانی این سانحه ۱۴۴ نفر هستند.
علی ربیعی در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این هواپیما بعد از این که از زمین برخاست متأسفانه سقوط کرد، جعبه سیاه آن بلافاصله پیدا شد و بررسی جعبه سیاه می‌تواند به ما علت را بگوید.
ربیعی افزود: وقتی هواپیما تیک آف می‌کند با سوخت بالایی که داشته هر چیزی ممکن است این انفجار را بوجود آورده باشد؛ سه دقیقه بعد از پرواز سقوط می‌کند ۱۷۶ نفر مسافر هم در آن حضور داشتند.
وی درباره جانباختگان سانحه هواپیما گفت: ۷۰ نفر مرد، ۸۱ نفر زن، ۱۵ کودک و یک نوزاد در میان جانباختگان هستند. ۹ نفر هم خدمه پرواز بودند.
سخنگوی دولت با بیان این که ۱۴۴ نفر از مسافران ایرانی بوده اند، اظهار داشت: ۱۱ نفر اوکراینی، ۱۰ نفر افغانستانی، ۹ نفر کانادایی، ۴ نفر سوئدی و یک نفر انگلیسی بوده است؛ در میان ایرانیان تعدادی پاسپورت کانادایی هم داشتند.
ربیعی با اشاره به این که اطلاعات جدید به دست آمده به اطلاع همگان خواهد رسید، افزود: به خانواده جانباختگان تسلیت عرض می‌کنیم.

جان باختن ۱۳ دانش آموخته دانشگاه شریف
مدیرکل روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما افزود: متأسفانه در سانحه هواپیما اوکراین صبح امروز، ۱۳ نفر از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف جان خود را از دست دادند.
هادی پرستار گفت: حمید رضا ستاره کوکب ورودی ۱۳۸۹ کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، مهدی اسحاقیان ورودی ۱۳۹۲ کارشناسی مهندسی مکانیک، پونه گرجی ورودی ۱۳۹۱ کارشناسی مهندسی مکانیک، ایمان آقابالی ورودی ۱۳۸۹ کارشناسی مهندسی برق، آرش پور ضرابی ورودی ۱۳۸۹ کارشناسی مهندشی کامپیوتر، محمد الیاسی ورودی ۱۳۸۹ کارشناسی مهندسی مکانیک، میلاد قاسمی ورودی ۱۳۸۹ کارشناسی ارشد مدیریت، ۱۳۸۴ کارشناسی مهندسی برق، الناز نبییی ورودی ۱۳۹۲ کارشناسی ارشد مدیریت، محمد امین بیروتی ورودی ۱۳۹۲ مهندسی کامپیوتر، زهرا حسنی سعدی ورودی ۱۳۹۲ کارشناسی فیزیک، امیر اشرفی حبیب آبادی ورودی ۱۳۹۲ کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، محمد صالحه ورودی ۱۳۸۹ کارشناسی ارشد مهندسی برق و غزل نوریان ورودی ۱۳۹۱ کارشناسی مهندسی علم مواد از جمله دانشجویان هستند.

استقرار تیم‌های تشخیص هویت پلیس آگاهی در محل حادثه
رئیس مرکز تشخیص هویت و کشف علمی جرائم پلیس آگاهی ناجا از استقرار گروه‌های شناسایی قربانیان حوادث در محل سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داد.
سرهنگ دکتر کیوان جدید فرد در گفتگو با پایگاه خبری پلیس اظهار داشت: به محض وقوع حادثه سقوط هواپیمایی اوکراینی که صبح امروز بین پرند و شهریار اتفاق افتاد، گروه‌های تشخیص هویت قربانیان حوادث (دی وی آی) برای شناسایی جان باختگان اعزام شدند.
وی افزود: در همان ساعات اولیه همکاران ما در محل حادثه حضور یافتند و مشغول بررسی تخصصی و علمی صحنه محل سقوط هواپیما هستند.
رئیس مرکز تشخیص هویت و کشف علمی جرائم پلیس آگاهی ناجا در خصوص تعداد و هویت قربانیان نیز تصریح کرد: اطلاعات تکمیلی در خصوص این حادثه متعاقبا اعلام می‌شود.

پیدا شدن هر دو جعبه سیاه هواپیما
علی القاصی، دادستان تهران در محل حادثه گفت: هر دو جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده در شاهد شهر شهریار پیدا شد.
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران از انتقال اجساد سقوط هواپیما به مرکز تشخیصی آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان خبر داد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر مهدی فروزش افزود: در پی سقوط هواپیمای اوکراینی، تیم کارشناسی از پزشکی قانونی به محل سقوط اعزام شدند.
وی افزود: اجساد این حادثه بعد از جمع‌آوری به مرکز تشخیصی آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران واقع در کهریزک منتقل می‌شود و به محض انتقال اجساد کار شناسایی و تعیین هویت آغاز خواهد شد.
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران ادامه داد: سوله مدیریت بحران در مرکز کهریزک برای تحویل اجساد آماده شده است و تلاش می‌کنیم تا حد امکان در حداقل زمان و با دقت لازم کار شناسایی اجساد به انجام برسد و بخش آزمایشگاه سرولوژی و ژنتیک مرکز نیز در حالت آماده باش قرار دارد.

دو دانش آموخته دانشگاه شریف در میان جان باختگان هواپیما
هادی پرستار، مدیر کل روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما گفت: متأسفانه دو دانش آموخته دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی شریف در میان کشته شدگان هواپیمای اوکراینی بودند.
وی افزود: این دو دانش آموخته در مقطع کارشناسی در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل کردند و عازم کانادا بودند.
پرستار تأکید کرد: در حال پیگیری اخبار جدید هستیم.

مسافران دوتابعیتی، علت اختلاف آمار جان باختگان
یک منبع آگاه در فرودگاه امام خمینی گفت: علت اختلاف آمار ملیت مسافران پرواز سقوط کرده، مسافران دو تابعیتی هستند.
وی افزود: تعداد مسافران ۱۶۷ نفر و تعداد خدمه (کروی) پروازی ۹ نفر بوده است، اما اینکه چه تعداد از این مسافران ایرانی و چه تعداد اتباع خارج بوده اند بصورت دقیق مشخص نیست چراکه برخی از این مسافران دو تابعیتی بوده اند.
این منبع آگاه گفت: آمار اداره گذرنامه نیروی انتظامی با آمار مسافران شرکت هواپیمایی از نظر ملیت مشخص نیست و کارشناسان مشغول بررسی این موضوع هستند تا آمار دقیق آن مشخص شود.
وی افزود: مردم از گمانه زنی و توجه به شایعات خودداری کنند و اخبار را فقط از مراجع رسمی پیگیری کنند.

ارتباط خلبان با برج مراقبت پس از پرواز قطع شد
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با تایید بروز نقص فنی در پرواز شرکت هواپیمایی اوکراین گفت: بلافاصله پس از بلند شدن (تیک آف) هواپیما از باند فرودگاه امام، ارتباط بی سیم این هواپیما با برج مراقبت قطع شد.
رضا جعفرزاده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما افزود: این هواپیمای اوکراینی با ۱۶۷ مسافر و ۹ کادر پرواز، ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه بامداد امروز فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران را به مقصد فرودگاه کی یف در اوکراین ترک کرد و شش دقیقه بعد در ساعت ۶ و ۱۸ دقیقه در حوالی شهریار سقوط کرد.
وی افزود: این هواپیما حامل تعدادی زیادی از هموطنان ما و تعدادی مسافر از سایر ملیت‌ها بوده و ارزیابی‌های اولیه حاکی است همه مسافران این پرواز جان باخته اند.
به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، تیم‌های امدادی و ارزیاب و بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری به محل حادثه اعزام شده و مشغول بررسی میدانی و کشف شواهد برای بررسی علت حادثه سقوط هستند.
جعفرزاده افزود: کمیسیون بررسی سوانح هوایی هم اکنون مشغول بررسی علت حادثه است و بزودی علت اولیه بروز این حادثه از طریق این کمیسیون اعلام خواهد شد.
وی گفت: مردم اخبار را از طریق مجاری رسمی و خبرگزاری‌ها پیگیری کرده و به شایعات توجه نکنند.

همه پرواز‌ها در زمان مقرر انجام می‌شود
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: همه پرواز‌های داخلی و خارجی فرودگاه‌های سراسر کشور در زمان خود انجام می‌شود و هیچ اخلال و تاخیری در پرواز‌ها وجود ندارد.
رضا جعفرزاده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما افزود: به دنبال سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در اطراف تهران، هیچ اخلال و تاخیری در پرواز‌ها ایجاد نشده است و همه پرواز‌ها در زمان از قبل تعیین شده، انجام می‌شود.

اطلاعیه سازمان هواپیمایی در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی
سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص سقوط هواپیمای اوکراینی اطلاعیه صادر کرد.
سازمان هواپیمایی کشوری در این اطلاعیه آورده است: یک فروند هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با علامت ثبت VR-PSR که با شماره پرواز ۷۵۲ در ساعت ۶:۱۲ روز چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کیف پرواز کرده بود، پس از قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک در ساعت ۶:۱۸ در حوالی صبا شهر از توابع استان تهران سقوط کرد.
هواپیما دارای ۱۶۷ مسافر و ۹ نفر خدمه پروازی بوده و بررسی‌های اولیه حاکی از جان باختن تمام سرنشینان هواپیماست.
گروه‌های تجسس و نجات به محل سانحه اعزام شده اند و گروه بررسی سانحه مطابق استاندارد‌های جهانی تشکیل شده و فرایند جمع آوری اطلاعات و بررسی سانحه آغاز شده است.
بیشتر مسافران هواپیما، اتباع جمهوری اسلامی ایران بوده اند و مسافرانی با سایر ملیت‌ها نیز در این پرواز حضور داشتند.
جزییات بیشتر و نتایج بررسی‌ها پس از گزارش گروه بررسی سانحه، اطلاع رسانی خواهد شد.

همه مسافران هواپیمای اوکراینی جان باختند
رئیس اورژانس کشور گفت: بنده در صحنه حضور دارم و متاسفانه با توجه به سقوط هواپیمای اوکراینی، تمام مسافران جان باخته اند و کسی زنده نمانده است.
پیرحسین کولیوند در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما افزود: اورژانس، اولین گروه حاضر در صحنه بوده است و ما در تلاش هستیم تا اجساد جان باختگان را جمع آوری کنیم.
وی اضافه کرد: مسافران این حادثه در حال حاضر قابل شناسایی نیستند و بدن‌های آنان متلاشی شده است.

۱۶۷ مسافر و ۹ کادر پرواز
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور گفت: تعداد دقیق مسافران پرواز بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی به مقصد کی یف، ۱۶۷ نفر و تعداد خدمه ۹ نفر است.
جعفرزاده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما افزود: ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه صبح امروز هواپیمایی مسافربری بویینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از ترک فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) به مقصد کیف پایتخت اوکراین دچار سانحه شده و بین پرند و شهریار سقوط کرده است.
وی گفت: تیم کارشناسی به محل سقوط هواپیما به محل اعزام شدند تا نتیجه و چگونگی سانحه را مشخص کنند که ما نیز منتظر نتیجه بررسی‌های هستیم.
جعفرزاده افزود: تعداد مسافران این هواپیما ۱۶۷ نفر بود که به همراه ۹ خدمه پرواز همگی در این سانحه جان باختند.
رئیس اورژانس کشور گفت: کسی از سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین زنده نمانده است و در حال جمع آوری اجساد هستیم.
کولیوند در ارتباط زنده با شبکه خبر درباره سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین در حوالی فرودگاه امام خمینی افزود: بیشتر مسافران و خدمه پرواز جان باخته اند و کسی زنده نمانده است.
وی گفت: همه نیرو‌های امدادی و اورژانسی در صحنه حضور دارند و اکنون اجساد را در یک محل جمع آوری می‌کنیم تا با آمبولانس‌های پزشکی قانونی به پزشکی قانونی منتقل شود.
رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: خیلی بعید است که مسافری از سقوط هواپیمایی خطوط هوایی اوکراین زنده مانده باشد.
سلیمی در ارتباط زنده با شبکه خبر درباره سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که در حوالی فرودگاه امام خمینی سقوط کرد، افزود: این هواپیما در یک منطقه وسیع سقوط کرده که قطعات آن پراکنده است و ما از صبح با همه دستگاه‌های امداد و نجات به منطقه اعزام کردیم، اما بعید است کسی از سقوط این هواپیما زنده مانده باشد و تمام ۱۶۷ مسافر آن بر اثر این سقوط فوت کرده اند.
وی گفت: ما اکنون از طریق بالگرد‌ها تردد می‌کنیم، چون مسیر تردد خودرو‌ها بسته شده و خواسته ما این است که مسیر‌های زمینی را هم برای تردد خودرو‌ها باز کنند.

حجم آتش مانع از امدادرسانی می‌شود
رئیس اورژانس کشور در ارتباط زنده با شبکه خبر در خصوص وضع امدادرسانی در پی سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی گفت: حجم آتش مانع از امداد رسانی نیرو‌های اورژانس به سرنشینان هواپیمای مسافربری اوکراینی است و نیرو‌های آتش نشانی تلاش می‌کنند تا آتش را خاموش کنند.
پیرحسین کولیوند افزود: تیم‌هایی به محل اعزام شدند، ولی شدت آتش آنقدر زیاد است که امکان امدادرسانی را سلب کرده است.
وی ادامه داد: هم اکنون نیرو‌های آتش نشانی در محل مستقر هستند و تلاش می‌کنند تا آتش را خاموش کنند.
کولیوند تأکید کرد: حریق بسیار زیاد است و ۲۲ آمبولانس به محل اعزام شده اند.
وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت سرنشینان هواپیما گفت: شمار زیادی از مسافران جان باخته اند و ممکن است بتوانیم تعدادی را نجات دهیم باید ببینیم شرایط حریق چگونه است.

۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه؛ تعداد مسافران هواپیمای اوکراینی
سخنگوی فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) گفت: تعداد دقیق مسافران پرواز بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی به مقصد کی یف، ۱۶۷ و تعداد خدمه ۹ نفر بوده است.
کاشانی افزود: در بین مسافران، تعدادی از هموطنان ایرانی هم وجود داشته‌اند که در حال استخراج دقیق تعداد این نفرات هستیم.

اعزام ۲۲ آمبولانس به محل سقوط هواپیمای اوکراینی
سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: یک فروند هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی (ره) دچار نقص فنی شد و سقوط کرد.
مجتبی خالدی ادامه داد: اخبار اولیه حاکی است این هواپیما که عازم کیف پایتخت اوکراین بوده است ۱۸۰ مسافر و خدمه داشته است.
خالدی گفت: ۲۲ دستگاه آمبولانس اورژانس و ۲ اتوبوس آمبولانس به محل سقوط هواپیمای اوکراینی اعزام شده است، همچنین تیم‌های عملیات ویژه ستاد اورژانس به محل اعزام و به کلیه مراکز درمانی قم و تهران آماده باش داده شده است.
 
 
 
 
منبع: خبرگزاری صدا و سیما
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها