• کد خبر: ۳۳۴۳۹
  • تعداد بازدید: ۴۷۷
در گفت و گویی مطرح شد؛

تحلیل معاون پیشین سازمان بورس از شرایط بازار سرمایه

علی سعیدی پژوهشگر بازار سرمایه و معاون پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار به ابعاد تاریخی رخداد‌هایی خاص ایران و جهان پرداخت و گفت: اولین بررسی‌ای که در این خصوص صورت دادیم مربوط به سال ۲۰۰۱ و پس از حادثه ۱۱ سپتامبر بود که تحت تاثیر آن اتفاق بورس ایران هم بی نصیب نماند.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ معاون پیشین سازمان بورس اظهار داشت: اصولا پس از اتفاقات رادیکال یا شدید از نظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، تاثیرات قابل توجهی در بورس‌ها را شاهد هستیم. بررسی‌ها از این رخداد‌ها حکایت از آن دارد که بیشترین ریزش در اولین روز پس از اعلام رخداد‌ها روی می‌دهد.
او گفت: تمام بررسی‌های صورت گرفته پیرامون این موضوع حکایت از آن دارد که پس از یک دوره حداکثر سه ماهه شرایط به حالت روز قبل از حادثه بازمی گردد. حال این دوره گذار از یک روز تا حداکثر سه ماه می‌تواند باشد و عمدتا سه ماه اتفاقات اقتصادی شدید رخ می‌دهد.
سعیدی گفت: حادثه تروریستی که اخیرا اتفاق افتاد ابعاد ناراحت کننده‌ای داشته است، اما پدیده‌ای اقتصادی را شامل نمی‌شده و تاثیری بر عملکرد شرکت‌ها نداشته است و بیشتر انتظارات سرمایه گذاران از وضعیت سیاسی و اجتماعی پیش رو منجر به افزایش هیجان در بورس شده است.
وی ادامه داد: اتفاقی که افتاد با توجه به اینکه منجر به بی ثابتی در منطقه شده است، نمود آن در بورس ظهور می‌کند و ریزش‌های اخیر اتفاق عجیب و دور از انتظاری نیست و به زودی شاهد بازگشت آرامش به بازار خواهیم بودیم. انتظار داریم با فروکش کردن هیجانات و التهابات هفته آتی شاهد بازگشت آرامش به بازار مالی کشور باشیم.
سعیدی گفت: اکنون شاهد افزایش عرضه در بازار هستیم، در صورتی که بازار سرمایه همواره بین تمام بازار‌ها بر اساس آمار موجود بهترین بازدهی را داشته است و اکنون باید پرسید که سرمایه گذارانی که اقدام به خروج نقدینگی از بازار می‌کنند در کدام بازار می‌خواهند سرمایه گذاری کنند، آن هم با وجود ریسک‌هایی که در بازار ارز و سکه و املاک وجود دارد.

منبع: بورس ۲۴
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها