• کد خبر: ۳۳۴۵۲
  • تعداد بازدید: ۳۲۵
تاج‌بر در گفتگویی عنوان کرد؛

بورس بهترین گزینه سرمایه گذاری/ افزایش سودآوری در گروه پتروشیمی

عضو هیات مدیره کانون کارگزاران، بازار سرمایه را علی رغم ریسک‌های سیستماتیکی که اخیرا با آن مواجه شد، همچنان بهترین گزینه برای سرمایه گذاری دانست.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ علیرضا تاج بر در گفتگو با "سنا" گفت: با وجود اتفاقات و تنش‌های غیراقتصادی، تنها گزینه‌ای که ریسک مالیاتی، ریسک نگهداری و دیگر مشکلات متعارف بقیه بازار‌ها را ندارد و می‌توان به بازدهی بالای آن فکر کرد، همین بازار سرمایه است.
به گفته عضو هیات مدیره کانون کارگزاران، بازار سرمایه کشور در مورد شرکت‌های تولیدکننده و کامودیتی محور و صادر کننده، هنوز پارامتر‌های بنیادی خود را دارد و فروش این شرکت‌ها بسیار افزایش پیدا کرده است.
تاج بر با بیان اینکه رفتار هیجانی همواره بخشی از بازار‌های ما بوده و هست، خاطرنشان کرد: غالبا رفتار هیجانی را در صندوق‌ها یا افراد حرفه‌ای نمی‌بینیم، اما به دلیل آنکه برخی سهامداران به سرمایه گذاری مستقیم در بازار سرمایه روی آورده اند، طبیعتا با رفتار‌های هیجانی هم مواجه بوده ایم.
وی افزود: مشکل دیگری که بازار سرمایه با آن دست و پنجه نرم می‌کند، این است که برخی سهامداران غیرحرفه ای، خرید سهام خود را بر اساس شایعات و اخبار منتشره از مراجع غیررسمی انجام می‌دهند؛ همین باعث می‌شود در زمان برگشت بازار یا اصلاح‌های موقت، هیجانی رفتار شود.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به ناآرامی‌ها و بالاگرفتن تنش‌های منطقه‌ای اظهار داشت: در هر صورت در شرایط فعلی، ما با یک ریسک سیستماتیک جدید در بازار مواجه هستیم؛ البته این ریسک در آن حدی نیست که اصلاح‌های سنگین داشته باشیم.
تاج بر گفت: مسلما بخشی از صف فروش‌ها هیجانی است و بدون توجه به پارامتر‌های بنیادی بازار سرمایه شکل می‌گیرد؛ چرا که بسیاری از شرکت‌ها با P/E بسیار پایینی در بازار معامله می‌شوند و در آینده شرایط بهتری هم می‌توانند داشته باشند.
عضو هیات مدیره کانون کارگزاران همچنین با اشاره به افزایش قیمت جهانی نفت اظهار داشت: به تازگی شاهد افزایش قیمت نفت در بازار‌های جهانی بودیم، بنابراین مطمئنا در آینده در گروه پتروشیمی افزایش سودآوری را خواهیم داشت.
وی توضیح داد: البته نگرانی‌هایی در خصوص کاهش نرخ متانول و سایر مشتقات نفتی مطرح بود که هم اکنون این نگرانی‌ها و ابهامات برطرف شده است. از طرف دیگر در بازار‌های موازی، واقعا گزینه سرمایه گذاری جذابی وجود ندارد.
تاج بر در پایان با تاکید بر اینکه هیجانات به زودی فروکش می‌کند و بازار مجددا روند صعودی خود را در پیش خواهد گرفت، گفت: تصمیم روز چهارشنبه بورس در اعمال محدودیت دامنه نوسان بازار‌های بورس و فرابوس به ۲ درصد و بازگشت مجدد آن به ۵ درصد بعد از فروکش کردن هیجانات، برنامه‌ای مناسب و حاصل یک اقدام جمعی بود که به بازار فرصت داد تا اتفاقات را رصد و روی ریسک‌های سیستماتیک فکر کند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

نرخ ارز به‌زودی پایین می‌آید

رئیس کل بانک مرکزی با تشریح دلایل افزایش نرخ ارز در ماه‌های گذشته گفت: دولت هنوز ارزی که مصرف می‌کند با قیمت ۴۲۰۰ تومان است و بنابراین افزایش قیمت ارز تاثیری در درآمد‌های دولت ندارد.
نرخ ارز به‌زودی پایین می‌آید
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها