• کد خبر: ۳۳۴۷۱
  • تعداد بازدید: ۳۴۰
مدرس دانشگاه و کارشناس بازار:

ارائه خدمات الگوریتمی به فعالان بازار از الزامات بازار سرمایه

وقت آن رسیده است که شرکت‌های کارگزاری از معاملات الگوریتمی در سامانه‌های خود استفاده کنند و به مشتریان خود این خدمات را ارائه دهند.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ بهره گیری از دانش و تجربه شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری و سبدگردان‌ها این امکان را به سهامداران می‌دهد که در تمامی مقاطع بازار، کارشناسان این شرکت‌ها برای ارائه پاسخ به ابهامات آن‌ها حاضر و پاسخگو باشند.
کوروش شمس، مدرس دانشگاه و کارشناس بازار سرمایه در گفت و گویی در خصوص عوامل تأثیرگذار بر بازار سرمایه گفت: به اعتقاد من مباحث مربوط به نرخ ارز و بحث‌های تورمی فاکتور‌های اصلی اثرگذار بر بازار سرمایه هستند.
شمس ادامه داد: علاوه بر دو مورد بالا، قیمت نفت نیز نقش مهمی بر روند بازار دارد. بررسی این سه مورد از نگاه اقتصاد کلان نشان از حرکت آن‌ها به نفع بازار دارد. از دید اقتصاد خرد، هم اکنون در بازار شرکت‌های مختلفی داریم که در حال راه اندازی طرح‌های توسعه خود هستند و گزارش‌های ماهانه و ۹ ماهه خوبی را روانه کدال کرده اند.
وی در ادامه تصریح کرد: به نظر می‌رسد که بازار سرمایه همچنان پتانسیل رشد دارد و انتظار رشد و سودآوری سهم‌های بنیادی، نیز وجود دارد. کما اینکه مباحث مربوط به افزایش سرمایه و تجدید ارزیابی دارایی‌ها که در دستور کار بوده، هنوز اجرایی نشده است و انتظار می‌رود که در آینده‌ای نزدیک عملیاتی شود؛ لذا انتظار ما این است که بازار سرمایه مسیر روبه رشدی را طی کند.
این کارشناس بازار در ادامه در خصوص روند معاملات الگوریتم در بازار‌های سرمایه اشاره داشت: معاملات الگوریتمی در حال حاضر از شاخه‌های مختلفی مانند تعداد معاملات و نوع معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. به اعتقاد من بازار سرمایه ما از این نظر فعلا در مراحل اولیه قرار دارد و پیش بینی می‌شود که در چندین سال آینده معاملات الگوریتمی و شرکت‌هایی که در این زمینه کار می‌کنند، به شدت پیش رو باشند.
شمس گفت: وقت آن رسیده است که شرکت‌های کارگزاری‌های از معاملات الگوریتمی در سامانه‌های خود استفاده کنند و به مشتریان خود این خدمات را ارائه دهند.
این مدرس دانشگاه در خصوص توافق میان چین و آمریکا و اثرات آن بر بازار سرمایه بیان داشت: بازار سرمایه ما بازاری است که عموما کامودیتی محور است و سهام تأثیرگذار و بزرگ در بازار ما سهم‌هایی هستند که بر اساس قیمت دلار و کامودیتی نوسان پیدا می‌کنند. به همین ترتیب، این قیمت‌ها اصولا بر‌ای پی اس شرکت‌های ما تأثیرگذار بوده و روند مثبت آن‌ها در بازار‌های جهانی، شرکت‌های بازار سرمایه را به سمت مثبت سوق می‌دهند. به همین دلیل، چشم انداز بازار سهام هم همچنان مثبت است و انتظار داریم بازار رشد بهتری را شاهد باشد.
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص برخورد با سیگنال فروشان در فضای مجازی گفت: در حال حاضر با ساز و کار‌هایی که در بورس ایجاد شده، تعداد زیادی نهاد مالی تحت نظر سازمان بورس و با مجوز رسمی این نهاد مشغول به فعالیت هستند. تمامی شرکت‌های مشاوران سرمایه گذاری، سبد گردان‌ها و صندوق‌های سرمایه گذاری، شرکت‌هایی هستند که از نظر دانش مالی، کفایت سرمایه و افرادی که آن را اداره می‌کنند، مورد تایید سازمان بورس قرار گرفته اند و سازمان بورس عملکرد آن‌ها را به صورت مداوم بررسی می‌کند و گزارش‌هایی را استخراج می‌کند؛ لذا فعالیت این نهاد‌ها به شدت شفاف است و دانش آن‌ها هم به نوعی ثابت شده است. به نظر من صحبت‌های اخیر مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس، کاملا صحبت‌های منطقی و درستی است و سرمایه گذاران باید به جای پیروی از سیگنال فروشان از تجربیات شرکت‌های مورد تأیید سازمان بورس استفاده کنند.
وی ادامه داد: حضور سهام داران در صندوق‌های سرمایه گذاری و شرکت‌های سبد گردان موجب حفظ سرمایه آن‌ها و سودآوری بیشتر می‌شود.
شمس در پایان گفت: کسانی که بدون مجوز فعالیت می‌کنند، قاعدتا ممکن است در برهه‌های حساس بورسی پاسخگویی لازم را به سرمایه گذار نداشته باشند، اما نهاد مالی که مجوز فعالیت گرفته است، قطعا پاسخگویی لازم را خواهد داشت.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

نرخ ارز به‌زودی پایین می‌آید

رئیس کل بانک مرکزی با تشریح دلایل افزایش نرخ ارز در ماه‌های گذشته گفت: دولت هنوز ارزی که مصرف می‌کند با قیمت ۴۲۰۰ تومان است و بنابراین افزایش قیمت ارز تاثیری در درآمد‌های دولت ندارد.
نرخ ارز به‌زودی پایین می‌آید
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها