• کد خبر: ۳۳۴۹۰
  • تعداد بازدید: ۳۳۴
کارشناسان در گفتگوی اختصاصی با عصر مالی:

واگذاری اموال مازاد بانک‌ها یک فرآیند بسیار طولانی است

تا پایان سال ۹۸ باید برنامه واگذاری اموال و دارایی‌های مازاد بانک‌ها به سرانجام برسد. با وجود اینکه گفته می‌شود این موضوع یک اهرم فشار برای بانک‌ها است، اما تاکنون هیچگاه بانک‌ها یا نتوانستند و یا حاضر نشدند تا اموال خود را واگذار کنند. این موضوع بدون نتیجه در دوره‌های مختلف بیان می‌شود، در این دوره هم وزیر اقتصاد و دارایی امکان حراج اموال مازاد بانک‌ها با همکاری بورس را مطرح کرده است.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ محمد رضا فرهادی پور کارشنای اقتصادی در این زمینه معتقد است: طبق قانون رفع موانع تولید رقابت پذیری، بانک‌ها نباید بنگاه داری کنند و باید از بنگاه داری خارج شوند و کار بانکداری را انجام دهند.
وی اظهار داشت: بر این اساس همه بانک‌ها می‌دانند که یک مبلغ از دارایی خود را باید واگذار کنند. اما مسئله این است که باید دید که ترکیب این دارایی‌ها چیست؟ این دارایی‌ها املاک، مستغلات، سهام شرکت‌ها و... به گونه‌های مختلف هستند. سوال مهم دیگر این است که این دارایی‌ها را باید به چه کسی بفروشند؟ و چگونه باید به فروش برسانند؟ نحوه فروش اموال مازاد بانک‌ها بسیار مهم است. این یک فرآیند بسیار طولانی است.
این کارشناس اقتصادی در ادامه بیان داشت: بنابراین در واگذاری‌ها مسئله فساد پیش می‌آید. مدیر بانک می‌داند و به دلیل تبعات متعددی که پیش خواهد آمد، حاضر نیست این واگذاری را در دوره مدیریت خود انجام دهد، زیرا هزینه این کار برای آن مدیر بالا است؛ بنابراین امکان اجرا شدن آن نه اینکه نیست، اما بسیار دشوار است. زیرساخت یا نرم افزار خاصی هم نمی‌خواهد بلکه بیشتر زیرساخت قانونی را می‌طلبد.

کار بورس فروش اموال مازاد بانک‌ها نیست
همچنین علی سعدوندی استاد بانکداری و کارشناس بازار سرمایه در خصوص اینکه آیا امکان دارد که در بورس اموال مازاد بانک‌ها به فروش برسد؟ توضیح داد: شاید مثل یک سهم یا یک کالا یک کد برای این کار تعریف کنند. این کار امکان پذیر است. اما کار بورس این نیست. در هیچ جای دنیا مشاهده نکرده ام که اموال مازاد بانک‌ها را در بورس به فروش برسانند. اما اینکه در هیچ جای دنیا این کار انجام نشده دلیلی نمی‌شود که در ایران هم قابل اجرا نباشد.
این استاد بانکداری با بیان اینکه مکانیزم فروش اموال مازاد بانک‌ها به نفع بانک‌هایی است که مقررات را رعایت می‌کنند، افزود: با توجه به اینکه به نظر می‌رسد این کار امکان پذیر است، اما باید راهکار‌های جایگزین در مقابل نظام بانکی هم دیده شود. واقعیت این است که تاکنون نظام بانکی ترجیح داده که از عدم شفافیت استفاده کند به گونه‌ای که تعداد زیادی از این اموال را هم عموم به عنوان اموال مازاد بانک‌ها نمی‌شناسند.
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

نرخ ارز به‌زودی پایین می‌آید

رئیس کل بانک مرکزی با تشریح دلایل افزایش نرخ ارز در ماه‌های گذشته گفت: دولت هنوز ارزی که مصرف می‌کند با قیمت ۴۲۰۰ تومان است و بنابراین افزایش قیمت ارز تاثیری در درآمد‌های دولت ندارد.
نرخ ارز به‌زودی پایین می‌آید
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها