• کد خبر: ۳۳۵۰۴
  • تعداد بازدید: ۳۳۰
گزارشی از سفر رئیس مجلس به استان سیستان و تصویب لایحه الحاق دو بندر به مناطق آزاد چابهار؛

گام چندوجهی مجلس برای شکوفایی سیستان و بلوچستان؛ خروج استان از محرومیت‌های زیرساختی و اقتصادی

همزمانی سفر دکتر لاریجانی ریاست مجلس به استان سیستان و بلوچستان و تصویب لایحه الحاق دو بندر به مناطق آزاد چابهار، نویدبخش توسعه همه جانبه این استان و رفع محرومیت‌های کنونی آن است.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته برای بررسی روند توسعه زیرساخت‌های استان سیستان و بلوچستان و همچنین رسیدگی به روند تأمین نیاز‌های اولیه و فوری مردم و بررسی میزان خسارت‌های حادثه سیل اخیر به این استان سفر کرد.
سفر رئیس مجلس به استان سیستان و بلوچستان همواره آثار مثبتی را برای این استان به دنبال داشته است، به طوری که در سفر پیشین دکتر لاریجانی به استان سیستان و بلوچستان مصوبات توسعه‌ای برجسته‌ای برای ارتقای زیرساخت‌های استان تعیین شد؛ این مصوبات در سال‌ها و ماه‌های اخیر به صورت مداوم در مجلس مورد پیگیری قرار گرفت و در هفته اخیر نیز نشست ویژه‌ای برای بررسی و پیگیری روند اجرای مصوبات توسعه‌ای استان با حضور رئیس قوه مقننه، وزرای اقتصادی دولت از جمله وزرای راه و شهرسازی، نیرو، نفت، امور اقتصاد و دارایی و دفاع برگزار شد.

در این نشست ویژه وزرای مربوطه گزارش‌هایی را درباره روند اجرای پروژه‌های توسعه‌ای از جمله طرح‌های اشتغال زایی، پروژه مجتمع‌های پتروشیمی، توسعه زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی، فرودگاه چابهار، پروژه‌های بهداشت و درمان به ویژه ساخت بیمارستان ارائه کردند.
یکی از مهم‌ترین محور‌های نشست اخیر، بررسی روند تدوین و تصویب لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار بود، لایحه‌ای که با دستور رئیس مجلس و با تلاش نمایندگان مجلس مورد بررسی قرار گرفت، این لایحه در مهر ماه سال گذشته توسط دولت به مجلس ارسال شد و نمایندگان از آن زمان به بررسی و تدوین دقیق لایحه پرداختند.
لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار به صورت دو شوری در مجلس مورد بررسی قرار گرفت، به این صورت که پس از بررسی و تصویب در کمیسیون عمران مجلس، این لایحه به صحن علنی مجلس ارجاع شد و پس از تصویب کلیات، لایحه مذکور برای بررسی جزئیات و اصلاح برخی از محور‌ها از جمله نقشه پیوست آن به کمیسیون ارسال شد.
حال خوشبختانه همزمان با سفر دکتر لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی به استان سیستان و بلوچستان، کلیات و جزئیات این لایحه بسیار مهم و استراتژیک در صحن علنی مجلس مورد تصویب قرار گرفت که این مسئله نشان دهنده رویکرد حمایتی مجلس شورای اسلامی از استان سیستان و بلوچستان است، زیرا از یک طرف دکتر لاریجانی با سفر به استان، مسائل و دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان محلی را پیگیری کرده و از طرف دیگر لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار که اجرای آن می‌تواند موجب توسعه اقتصادی تمام استان شود، در مجلس به تصویب رسید.
در این رابطه علیم یارمحمدی نماینده مردم زاهدان در مجلس با تقدیر از حضور دکتر لاریجانی در استان سیستان و بلوچستان و پیگیری مشکلات استان به ویژه مشکلات پیرامون حادثه سیل اخیر، گفت: دکتر لاریجانی و تمام نمایندگان مجلس توجه ویژه‌ای به استان سیستان و بلوچستان دارند و روند توسعه زیرساخت‌ها و حل مشکلات این استان نشان می‌دهد که تلاش‌های مجلس در این عرصه اثرگذار بوده است.
به طور حتم الحاق بنادر به منطقه آزاد چابهار، موجب تسهیل در فرآیند‌های سرمایه‌گذاری می‌شود و مهم‌ترین نفع اقتصادی این موضوع، کاهش قیمت تمام شده محصول و افزایش رقابت ایران با رقبای خارجی است و توجیه‌پذیری بالای فعالیت‌های اقتصادی را در چابهار به دنبال خواهد داشت. وی درباره اثرات مثبت تصویب لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار، افزود: الحالق این بنادر به منطقه آزاد موجب گسترش و توسعه صنایع تولیدی و اشتغال زایی در منطقه می‌شود، زیرا در این شرایط تولیدکنندگان می‌توانند در شرایط قابل قبولی بدون پرداخت عوارض و مالیات‌های متفاوت، به فعالیت مشغول شوند.
این موضوع واضح و مبرهن است که توسعه بندر چابهار زمینه توسعه اقتصادی تمام استان سیستان و بلوچستان و راه حلی ویژه‌ای برای حل مشکلات مردم این استان خواهد بود، قطعا با افزایش درآمد‌های استان از محل فعالیت‌های اقتصادی در بندر چابهار، بخش قابل توجهی از مشکلات این منطقه به ویژه نبود زیرساخت‌های لازم از جمله ایجاد سد‌ها و آب‌بند‌های منطقه‌ای برای کنترل باران‌های فصلی حل خواهد شد.
این موضوع به این معنا است که با گام مجلس برای تصویب لایحه الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به محدوده منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار و همچنین حمایت‌های گسترده رئیس مجلس از مصوبات توسعه‌ای استان سیستان و بلوچستان، این امید می‌رود که در آینده‌ای نزدیک، این استان به توسعه یافتگی و پیشرفت‌های چشمگیر در تمام عرصه‌ها به ویژه ارتقا شاخص‌های زیرساختی دست یابد تا ما بار دیگر شاهد بروز مشکلات از جمله وقوع سیل‌های تخریب کننده در این مناطق نباشیم.منبع: خبرگزاری خانه ملت
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها