• کد خبر: ۳۳۵۱۷
  • تعداد بازدید: ۶۹۲
یک فعال اقتصادی در مناطق آزاد در گفتگوی اختصاصی با عصر مالی:

دولت و حاکمیت باید تکلیف خود را با مناطق آزاد مشخص کنند

از سه دهه گذشته مناطق آزاد در ایران با هدف جبران عقب ماندگی اقتصادی-اجتماعی و دستیابی به توسعه صادرات، و ورود به عرصه تولید و تجارت جهانی تاسیس گردیدند، اما بر خلاف خیلی از مناطق آزاد اقتصادی در دنیا، مناطق آزاد ما به اهداف مورد انتظار نرسیدند.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی؛ محمد محمدقلیان، مدیرعامل شرکت گنجینه آتیه و فعال اقتصادی در مناطق آزاد با بیان مطلب فوق تصریح کرد: مناطق آزاد در ایران دارای موفقیت نسبی در مقایسه با مناطق همجوار هستند، یعنی در عرصه داخلی دارای موفقیت نسبی و منطقه ایی بوده اند، اما مناطق آزاد در عرصه بین المللی موفق عمل نکرده اند.
وی اظهار داشت: این عدم موفقیت دلایل مختلف دارد که مهمترین آن مشکل ساختار اداری بزرگ و ناکارآمد در این مناطق است. مدیریت سیاسی و غیر اقتصادی در برخی از مناطق که غالبا مدیران این مناطق بیشتر به دوران پس از مدیریت در منطقه آزاد فکر می‌کنند هم دلیل دیگری است. همچنین عدم برنامه درست در هزینه – درآمد در ساختار مالی و عدم ثبات سیاست‌ها از موارد دیگر عدم موفقیت در مناطق آزاد کشور محسوب می‌شود.
این فعال اقتصادی در مناطق آزاد به وظیفه مغفول مانده این مناطق اشاره کرد و افزود: یک وظیفه مغفول مانده در مناطق آزاد هست که اجازه سرمایه گذاری ناموفق را ندهند. سازمان‌های متولی مناطق آزاد باید سرمایه گذاری را هدایت کنند یعنی اجازه ندهند که هر فردی بتواند هر نوع سرمایه گذاری را در این مناطق انجام دهد.
محمد قلیان در ادامه بیان داشت: در شرایط فعلی طرح‌های سرمایه گذاری در مناطق آزاد بصورت کلیشه ایی بررسی می‌شوند که آیا سرمایه گذار توان پرداخت پول زمین و هزینه ساخت و راه اندازی را دارد یا خیر! که این یک بررسی جدی نیست.
مدیرعامل شرکت گنجینه آتیه گفت: مناطق آزاد در همه کشور‌ها یک موتوری برای راه اندازی اقتصاد آن کشور‌ها محسوب می‌شوند. مناطق آزاد از نظر جغرافیایی داخل مرز‌های یک کشور، اما از نظر اقتصادی خارج از مرز‌های یک کشور است. مناطق آزاد باید آزادی عمل برای فعالیت‌های اقتصادی در منطقه خود داشته باشند.
وی خاطر نشان ساخت: با توجه به این که تحریم حتی در مناطق آزاد هم تاثیر گذار است، اما این مناطق می‌توانند در زمان تحریم کمک کننده باشند. در حقیقت دولت و حاکمیت باید تکلیف خود را با مناطق آزاد مشخص کنند و مناطق آزاد را فضایی برای کسب و کار ببیند که این فضای کسب و کار باید حتما قوانین تسهیل کننده اقتصادی و اجتماعی و بدون بوروکراسی و با ثبات داشته باشد.
این فعال اقتصادی یادآور شد: اگر حاکمیت بپذیرد که مناطق آزاد از نظر جغرافیا داخل مرز هستند و از نظر اقتصاد و کسب و کار خارج مرز‌ها فعالیت می‌کنند میتوان به آینده این مناطق حتی در شرایط تحریم هم امیدوار بود.
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند

در حالیکه قرار بود تا پایان خرداد اضافه برداشت خرید سهام دولتی به حساب سهام‌داران برگردد، همچنان پول برخی سهامداران برنگشته که معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: این پول نزد ما نیست و به بانک‌ها برگشته است؛ لذا کسانی که از طریق بانک برای خرید سهام دولتی اقدام کرده‌اند و اضافه برداشت داشته‌اند، به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند. همچنین افرادی که از طریق کارگزاری سهام خریده‌اند و با این مشکل روبرو هستند، به کارگزاری خود مراجعه کنند.
خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها