• کد خبر: ۳۶۸۴۳
  • تعداد بازدید: ۲۸۲
یک کارشناس ارشد پولی و بانکی:

سهامداران از قیمت سهام بانک‌های ادغامی ضرر نکرده اند

به گفته یک کارشناس ارشد پولی و بانکی، در هیچ کجای دنیا صاحبان قدرت نظامی، از قدرت پولی برخوردار نیستند، زیرا ممکن است این دو قدرت در کنار هم منشا برخی از انحرافات در سیاست‌های کلان اقتصادی کشور شوند.
سید بهاالدین حسینی هاشمی کارشناس ارشد پولی و بانکی ضمن بیان مطلب فوق به پایگاه خبری عصر مالی گفت: بانک مرکزی برای اینکه بتواند بخش پولی کشور را سامان دهی کند، برنامه‌های مختلفی را در پیش گرفته که یکی از این تصمیم‌ها ادغام ۵ بانک نظامی در بانک سپه بوده است.
وی ادامه داد: بانک‌های نظامی اول برای تهیه نیاز‌های پولی خود صندوق‌هایی را تشکیل و بعد آن‌ها را به موسسه‌های مالی و اعتباری و بانک توسعه داده اند که به مرور زمان تعدادشان زیاد شد و تا حدودی کنترل و مدیریتشان برای بانک مرکزی راحت نبود.
مدیرعامل اسبق بانک صادرات اظهار داشت: در راستای نظم دهی به مسائل پولی و بانکی کشور، بانک مرکزی فقط بانک سپه را که از ابتدا هم تامین نیاز‌های انتظامی و نظامی کشور را بر عهده داشته برای این کار کافی دانسته است.
حسینی هاشمی در ادامه افزود: یک بانک بزرگ با یک قدرت متمرکز و دارایی‌های مازادی که دارد قطعا می‌تواند یک بانک پرقدرتی باشد که بتواند به اقتصاد کمک بیشتری کند و هم نظارت و کنترل بانک مرکزی را میسر و ساده‌تر کند.
کارشناس ارشد پولی و بانکی با بیان اینکه در این ادغام با برنامه‌هایی که صورت گرفته برای نیروی انسانی بانک‌های ادغامی مشکلی پیش نمی‌آید، عنوان کرد: بعد از ادغام همه شعبه‌های ۵ بانک نظامی حذف نمی‌شوند بلکه شعبه‌های بانک سپه افزایش می‌یابد و برخی از نیروی انسانی این بانک‌ها هم در آن شعبه‌ها فعال خواهند بود.
وی خاطر نشان ساخت: همچنین بانک سپه برای کسری نیروی انسانی خود از نیرو‌های ۵ بانک نظامی استفاده خواهد کرد که طبیعتا تعدادی مازاد بر نیاز هستند که با توافق خود آن‌ها یا می‌توانند بازخرید و یا بازنشسته شوند؛ بنابراین بحرانی در این زمینه پیش نمی‌آید ضمن اینکه بانک‌ها به یک مرتبه هم ادغام نمی‌شوند.
حسینی هاشمی در خصوص سهامداران بخش خصوصی بانک‌های ادغامی اظهار داشت: قبل از ادغام با توجه به تعیین قیمت سهم‌ها پول سهامداران به آن‌ها داده شد به گونه‌ای که در خصوص نقل و انتقال سهام توافق و تفاهم شده است.
این مدیر عامل اسبق بانکی گفت: برخی از سهامداران بانک‌های ادغامی سهام‌های خود را بنا به دلایلی نفروخته اند که با توجه به شرایط الان بازار سرمایه نمی‌توان گفت در این زمینه کدام سهامداران ضرر و کدام سود کرده اند، زیرا در زمان خود قیمت مناسبی برای فروش سهام‌ها ارائه شد و سهامداران در آن زمان بنا به تصمیم خود سهام خود را به فروش رسانده اند.
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها