• کد خبر: ۳۷۰۵۷
  • تعداد بازدید: ۶۰

در مجمع "کچاد" چه گذشت؟

مجمع شرکت چادرملو، در ساعت ۱۰ روز چهارشنبه مورخ ۴ تیر ۹۹ برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی، اهم نکات طرح شده در مجمع به شرح زیر است:
توسعه شرکت مستلزم دستیابی به منابع اولیه تولید فولاد است؛ لذا تکمیل و عملیات اکتشاف تفصیلی و بهره برداری از آنومالی D۱۹ با ذخیره اولیه ۱۶۰ تا ۲۶۰ میلیون تن هدف گذاری شده است. این آنومالی در مجاورت معدن فعلی واقع شده است. براساس آخرین برآورد سرمایه گذاری مورد نیاز در این معدن ۵،۲۰۰ میلیارد تومان است. افزون بر این خرید سنگ آهن از سایر شرکت‌ها را آغاز نموده و مشارکت در بهره برداری و تملیک معادن جدید در دستور کار قرار گرفته است. شرکت انتظار دارد تا ۵ یا ۶ ماه آینده اکتشافات معدن D۱۹ به اتمام رسیده و مجوز‌های لازم کسب و اقدام به باطله بردای کند.
میزان فعلی سنگ موجود بیش از سه تا چهار سال نیست. با وزارت خانه در خصوص معادن جدید مذاکراتی انجام شده که نتایج مثبتی نیز رسیده، اما تا قطعی شدن آن، شرکت در تلاش است تا حداقل برای ۱۵ تا ۲۰ سال آینده سنگ را تامین کند. کچاد به همراه کگل و شرکت فکور صنعت موضوع استفاده از ذخایر کشور استرالیا را به جد پیگیر هستند و عملیات اکتشاف معان مورد نظر در حال انجام است.
در استرالیا، کچاد به همراه کگل معدنی با ظرفیت ۴۰۰ میلیون تن را تملک کرده اند که ۳۳ درصد شرکت چادرملو در آن مشارکت دارد و در فاز اول یک کارخانه ۵ میلیون تنی کنسانتره در آنجا احداث خواهد شد. علاوه بر این امکان استفاده از منابع بانکی ارزان قیمت نیز در آنجا وجود دارد.
مهمترین ویژگی‌های واحد تولید احیای مستقیم شرکت که آن را از سایر شرکت‌های مشابه متمایز کرده است. تولید شمش فولاد به روش هات شارژ است که منجر به کاهش ۳۵ درصد مصرف برق در مقایسه با واحد‌های مشابه و همچنین موجب کاهش مصرف نسوز‌ها و الکترود‌های گرافیکی در کوره‌های ذوب شده است.
همچنین برای اولین بار در واحد فولاد سازی سیستم‌های ایرکولر جهت کاهش مصارف آب استفاده شده که کاهش ۴۵درصدی در مصرف آب را فراهم می‌سازد. شرکت فروش ۵۰۰ هزار تن شمش فولادی به بازار‌های جهانی در سال جاری را هدف گذاری نموده است. شرکت ساخت واحد گندله سازی شماره ۲ با ظرفیت ۵ میلیون تن گندله در سال را سرعت بخشیده که برای ساخت آن حدود ۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری برآورد کرده و احتمالا اواخر سال ۱۴۰۲ به بهره برداری می‌رسد. مدیران شرکت امیدوار هستند که عملیات اجرایی را بعد از شهریور آغاز کنند.
اتمام پروژه عظیم تصفیه وانتقال خلیج فارس به استان‌های کرمان و یزد با همکاری سه شرکت کچاد، کگل و مس سرچشمه در حال اجراست. مسیر خط انتقال طی سه قطعه از غرب بندرعباس شروع می‌شود. تا پایان سال ۹۸ قطعه اول به میزان ۹۵ درصد و قطعات دوم و سوم به میزان ۸۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. کل سرمایه گذاری انجام شده جهت خطوط سه گانه شامل ۱۱۰ هزار ملیارد ریال و مبلغ هزینه شده تا پایان سال ۹۸ مبلغ ۸۱ هزار میلیار ریال است. از این مبلغ ۲۴۳ میلیون یورو وام تسهیلات از صندوق توسعه ملی دریافت شده است.
انتظار می‌رود این پروژه تا پایان سال جاری اتمام و به بهره برداری برسد. درصد مشارکت شرکت چادرملو در این طرح ۲۲٫۲۲ درصد است. شرکت در حال برنامه ریزی جهت ایجاد یک شرکت حمل ریلی نیز است که بالغ بر ۱۳ تا ۱۴ هزار میلیارد تومان حجم سرمایه گذاری‌ها است و نیاز به حمایت سهامداران و مشارکت آن‌ها در برنامه‌های افزایش سرمایه شرکت دارد.
شرکت چادرملو برنامه حضور شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان در بازار سرمایه را در نظر دارد. (۲۹٫۸۶ درصد این شرکت در تملک کچاد است و ۴۴٫۸۶ درصد سهام این شرکت در اختیار وغدیر – از طریق شرکت بین المللی توسعه صنایع و معادن غدیر) همچنین در شرکت فولاد و آهن غدیر ایرانیان احداث ۴ میلیون تن کنسانتره جدید را در دست اقدام دارند. مدیران شرکت اعلام کردند که برنامه تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت در هیئت مدیره مطرح، ولی موافقت نشد و چنانچه هیئت مدیره تکلیف نماید قطعا انجام خواهد شد. نهایتاً شرکت از مبلغ ۱۱۳۷ ریال سود به ازای هر سهم مبلغ ۷۰۰ ریال معادل ۶۱ درصد را بین سهامداران تقسیم کرد.
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها