• کد خبر: ۳۷۱۲۳
یک کارشناس بانکی تصریح کرد؛

نرخ سود ۱۵ درصد برای بانک‌ها و سپرده‌گذاران توجیه پذیر نیست

به گفته سید مرتضی افقه، عضو هئیت علمی دانشگاه اقتصاد شهید چمران اهواز، هنوز مشخص نیست که بانک مرکزی با چه منطقی نرخ سود بانکی را به ۱۵ درصد رسانده است که شاید برخی از تلاطم بازار‌های موازی مثل دلار بابت خروج پس انداز‌ها از بانک بعد از این تصمیم بوده است.
سید مرتضی افقه، عضو هئیت علمی دانشگاه اقتصاد شهید چمران اهواز، ضمن بیان مطلب فوق به پایگاه خبری عصر مالی گفت: نرخ سود ۱۵ درصد برای بانک‌ها به صرفه نیست و دچار مشکل می‌شوند. هرچند که بانک‌ها با توجه به تجربیات گذشته قطعا با ترفند‌هایی این نرخ سود را دور می‌زنند و با محاسباتی که انجام می‌دهند پس انداز‌های مردم را جذب می‌کنند، اما در کل با مشکل روبرو هستند.
وی اظهار داشت: اگر بانک مرکزی اصرار به کنترل نرخ ۱۵ درصد داشته باشد هم بانک‌ها دچار مشکل می‌شوند و هم سپرده‌گذاران پول‌های خود را به بازار‌های موازی می‌برند و مشکلات بیشتری در پی آن بر مشکلات اقتصادی افزوده می‌شود.
این کارشناس بانکی در ادامه بیان داشت: در واقع نرخ سود ۱۵ درصد نه برای بانک‌ها و نه برای سپرده گذاران توجیه‌پذیر است. زیرا وقتی رسما نرخ تورم ۴۵ درصد اعلام می‌شود با این نرخ از قدرت خرید سپرده گذار کم خواهد شد، بنابراین کار بانک مرکزی عجیب است، زیرا با هیچ منطقی همخوانی ندارد.
افقه با بیان اینکه در این شرایط تسهیلات گیرندگان به دلیل کمبود سپرده در بانک با مشکل مواجه می‌شوند عنوان کرد: به دو روش، پول جاری و سپرده به بانک‌ها وارد می‌شوند که با این دستوالعمل قطعا پول به عنوان سپرده از سیستم بانکی خارج خواهد شد، اما پول جاری در بانک‌ها دست به دست می‌شود و با وجود اینکه پول در بانک‌ها است، اما بانک‌ها نمی‌توانند از پول‌های جاری برای بلند مدت و به عنوان پرداخت تسهیلات استفاده کنند و این برای اقتصاد بانک محور، مثبت ارزیابی نمی‌شود.
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: