• کد خبر: ۳۷۱۸۵
  • تعداد بازدید: ۲۷۷
مدیرعامل سابق کارگزاری امین در گفتگو با عصر مالی:

احراز هویت، باعث ایجاد انحصار در کارگزارای‌های بزرگ شده است

به گفته مدیرعامل سابق کارگزاری امین، عدم توانایی در سامانه سجام باعث شده تا احراز هویت برای کارگزارانی که منابع بیشتری دارند، انحصار ایجاد کند.
سعید ویسی زاده، مدیرعامل سابق کارگزاری امین ضمن بیان مطلب فوق به پایگاه خبری عصر مالی اظهار داشت: احراز هویت باید در سامانه سجام صورت بگیرد، زیرا کارگزاری فقط کارش خرید و فروش است و وظیفه احراز هویت ندارد. اگر هدف بزرگ شدن بازار سرمایه است باید سامانه سجام به اندازه لازم کامل باشد تا احراز هویت را به طور صحیح انجام دهد.
وی افزود: کارگزاری‌ها ظرفیت احراز هویت را ندارند و اگر هم داشته باشند به انحصار تبدیل می‌شود. یعنی کارگزاری‌های شاخص که قدرت بیشتری دارند، شعبات مختلفی دایر می‌کنند و با دفاتر پیشخوان هم قرارداد‌های نانوشته دارند و از این طریق انحصارشان در بازار بیشتر می‌شود.
ویسی زاده در ادامه بیان داشت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، باید از محل کارمزد‌ها بر سامانه سجام سرمایه گذاری کند تا یک سامانه کامل به وجود آید و همه مسائل از جمله احراز هویت را انجام دهد و مشتری فقط برای معامله کردن به صورت تلفنی به کارگزاری‌ها مراجعه کند.
مدیرعامل سابق کارگزاری امین با اشاره به اینکه بازار سرمایه از زمان شروع به کار تا به امروز با تغییرات زیادی روبه‌رو شده است که یکی از آن‌ها برنامه سجام است، افزود: اگر هدف شکستن انحصار و گسترش بازار سرمایه است، شرکت سپرده گذاری به یقین باید در کامل و جامع کردن سجام قدم بردارد تا با کامل بودن این سامانه مشتری به غیر از معامله به کارگزاری مراجعه نکند، مخصوصا در حال حاضر که رغبت مردم برای آمدن به بازار سرمایه بیشتر است.
وی در پایان تصریح کرد: کارگزاری‌ها مجبور به احراز هویت مجدد از مشتری هستند، زیرا اگر فردی با اسم فرد دیگری خرید و فروش انجام دهد شخص ثالث می‌تواند از کارگزاری شکایت کند که برای هر دو طرف مشکلاتی به وجود می‌آید، به این دلیل کارگزاری‌ها مشتریان را مجبور به مراجعه حضوری برای احراز هویت می‌کنند.
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها