• کد خبر: ۳۸۱۲۸
  • تعداد بازدید: ۱۹۷
در یادداشتی مطرح شد:

چند رخداد مهم در بازار ارز در پی سخت گیری‌های بی پایان بانک مرکزی

مجلس یازدهم برای نشان دادن جدی بودن خود در میدان اقتصاد درهمان روز‌های نخست فعالیت خود، فرماندهان اقتصاد یعنی رییس بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و رییس سازمان برنامه و بودجه را به صحن مجلس کشاند و آن‌ها برای روشن شدن وضعیت کلان اقتصاد و نشان دادن ابعاد ماجرای بزرگ تحریم و نیز تبرئه خود، آمار‌هایی را اعلام کردند که در میان آن‌ها آمار‌های ارزی بیش از سایراطلاعات به چشم آمد.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی، حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، در یادداشتی نوشت:
برآیند حرف‌های سیاستگذاران اقتصادی کشور و نیز معاون اول در هفته‌های اخیر این بود که دلیل اصلی رشد شتابان نرخ دلار در بازار آزاد، اولا؛ سقوط در آمد ارزی حاصل از صادرات نفت خام و ثانیا؛ عدم اجرای تعهدات ارزی صادرکنندگان بوده است.
گزارش مربوط به میزان ارز‌های برگشت نشده که از سوی رییس بانک مرکزی ۲۷ میلیارد دلار اعلام شد و باید مطابق با دستور دولت به شبکه نیمایی فروخته شود موجی از مجادله‌ها برانگیخته است که هنوز ادامه دارد. صادرکنندگان و نیز برخی از رهبران و اعضای تشکل‌های گوناگون با شجاعت از صادرکنندگان اصیل حمایت کرده و سیاست‌های غیر کارشناسی و یک سویه نگری مبتنی بر منافع دولت را عامل اصلی وضعیت موجود دانسته و نسبت به اراده دولت که خود را مالک ارز‌های صادراتی می‌داند و از صادرکنندگان میخواهد با قیمت دولت ارز‌های خود را به بانک مرکزی بفروشند انتقاد کرده ومی گویند سیاست‌های ارزی دولت راه را برای ورود کسانی که دنبال رانت ارزی بوده اند هموار کرده است.
در حال حاضر و در آستانه پایان مهلت دولت و سخت گیری‌های بی منطق و بی پایان بانک مرکزی در روز‌ها وماه‌های آینده، احتمالا چند رخداد مهم در بازار ارز اتفاق خواهد افتاد که وقوع هرکدام از این رخداد‌ها جای تاسف خوردن دارد.
اتفاق بسیار با اهمیت و میان مدت این است که صادرکنندگان استخواندار، حرفه‌ای و شناخته شده در بازار‌های بین المللی، برای حفظ آبرو و اعتبار خود و اجتناب از اینکه انگ خیانت بخورند از حرفه صادرات کناره گیری کنند که این یکی از بزرگترین رخداد‌های احتمالی در مقوله صادرات است که می‌تواند به انزوای صادرکنندگان اصیل منجر شده و بازار صادرات ایران را در اختیار فرصت طلبان بی ریشه بیندازد.
پیامد منفی دیگر این است که گروهی از صادرکنندگان که به هر دلیل نتوانسته اند ارز‌های صادراتی را برگردانند برای صیانت از اعتبار و آبروی حرفه‌ای خود به بازار ارز مراجعه کرده و با بالاترین قیمت‌های موجود ارز از بازار ارز تهیه کنند و به بانک مرکزی بدهند و گریبان خود را از دست دولت خلاص کنند و همین مساله می‌تواند به افزایش قیمت دلار منجر شده و این بازار را به بدترین روز‌های دهه‌های اخیر برساند.
این رفتار‌های دولت با صادرکنندگان درحالی رخ می‌دهد که آن‌ها در پدیدار شدن کسری بودجه و سقوط در آمد‌های ارزی دولت نقش و سهمی نداشته اند و این اتفاقات خارج از حیطه اراده و قدرت آنهاست. در این شرایط بهتر بود بانک مرکزی به جای انداختن توپ رشد شتابان نرخ ارز به زمین صادرکنندگان و بدنام کردن صادرکنندگان راه را برای شرایط عادی شدن درامد‌های ارزی باز می‌کرد.
ذکر این نکته ضروری است که صادرکنندگان در این روز‌های سخت ایران می‌توانند بخشی از گرفتاری بزرگ اقتصاد و سیاست در ایران را با تجربه و اعتبار انباشت شده خود برطرف کنند و دور کردن آن‌ها از فعالیت مولد و توسعه صادرات غیر نفتی کشور به بهانه‌های ساختگی یک مصیبت بزرگ خواهد بود.
در حقیقت صادرکنندگان نباید کارمندان بانک مرکزی تلقی شوند و با این همه دردسر‌هایی که به دلیل سیاست خارجی در فروش کالا و انتقال ارز دارند، حال ارز‌ها را به ارزانترین قیمت در شبکه‌ای بفروشند که منافع دولت را تامین می‌کنند.
*حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

بلوکه کردن دارایی‌های دولت اقدامی نامناسب است

معاون اول رییس جمهور گفت: بلوکه کردن سرمایه‌ها و دارایی‌های دولت اقدامی نامناسب است و باید در قرارداد‌ها زمان مشخصی تعیین گردد تا اگر در مدت معین شده کار و فعالیت انجام نشد، امکانات دولت متوقف نماند.
بلوکه کردن دارایی‌های دولت اقدامی نامناسب است
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها