• کد خبر: ۳۸۱۳۰
  • تعداد بازدید: ۱۲۶
رئیس انجمن سرمایه گذاری‌های خارجی ایران مطرح کرد:

افزایش قیمت دلار از حجم سرمایه گذاری‌ها می‌کاهد

به گفته رئیس انجمن سرمایه گذاری‌های خارجی ایران، قیمت دلار در موفقیت پروژه‌های تولیدی و صنعتی بسیار مهم است و با افزایش آن حجم سرمایه گذاری‌ها کاهش پیدا می‌کند، زیرا امکانات سرمایه گذار‌ها محدود است که در این شرایط یا پروژه‌ها باید کوچکتر و یا متوقف شوند.
سید حسین سلیمی رئیس انجمن سرمایه گذاری‌های خارجی ایران با بیان مطلب فوق به پایگاه خبری عصر مالی گفت: ورود ماشین آلات برای کارخانه‌ها موضوع مهمی است و نوسان قیمت دلار در این زمینه بسیار حائز اهمیت و معادله یک سرمایه گذار را بهم می‌زند. وقتی قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند قطعا سرمایه گذار متضرر می‌شود.
وی اظهار داشت: در حال حاضر دولت بر ۷۰ میلیارد دلار ارز صادراتی حساب کرده که مقداری در اختیار مواد اولیه کارخانجات و مقداری از ارز حاصل از صادرات به واردات ماشین آلات اختصاص یابد، اما صادرکننده به دلیل تورم، ارز را در اختیار واردکننده قرار نمی‌دهد.
وی با بیان اینکه قیمت دلار در اقتصاد ما یک موضوع پیچیده و به مسائل مختلف بستگی دارد، افزود: دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر برگرداندن ارز صادراتی عملی نیست، زیرا با نوسان قیمت دلار اگر صادرکننده نتواند با قیمت صادراتی رقابت کند دیگر صادرات صورت نمی‌گیرد تا ارز در اختیار دولت گذاشته شود مگر ارزی که ناشی از صادرات نفت باشد.
رئیس انجمن سرمایه گذاری‌های خارجی ایران تصریح کرد: در همه جای دنیا دولت‌ها ارز به تولید اختصاص می‌دهند تا با افزایش تولید، اشتغال صورت بگیرد و رشد اقتصادی حاصل شود، اما در ایران به دلیل اینکه فروش نفت و صادرات غیر نفتی کاهش پیدا کرده، کار‌ها با مشکل مواجه شده است. در واقع بسیاری از مشکلات درهم تنیده شده که مطمئنا نیاز به یک برنامه درست برای تخصیص ارز به وارد کننده ضروری است.
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

بلوکه کردن دارایی‌های دولت اقدامی نامناسب است

معاون اول رییس جمهور گفت: بلوکه کردن سرمایه‌ها و دارایی‌های دولت اقدامی نامناسب است و باید در قرارداد‌ها زمان مشخصی تعیین گردد تا اگر در مدت معین شده کار و فعالیت انجام نشد، امکانات دولت متوقف نماند.
بلوکه کردن دارایی‌های دولت اقدامی نامناسب است
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها