• کد خبر: ۳۸۲۹۰
  • تعداد بازدید: ۳۸
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی:

نسخ فیزیکی اسناد در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت حذف شد

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: در راستای تسهیل رویه معاملات دولتی و با هدف جایگزینی اسناد الکترونیکی به جای کاغذی و حذف دوباره‌کاری، قابلیت امضای الکترونیکی اسناد پیشنهاد (پاکت‌های (ب) و (ج)) در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت فراهم شده است.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی، علی رهبری طی ابلاغیه‌ای به کلیه دستگاه‏‌های مشمول قانون برگزاری مناقصات (با اصلاحات و الحاقات آن) و سایر مشمولان بخش عمومی، همچنین اتاق‏‌های بازرگانی، صنایع، معادن، کشاورزی، تعاون و اصناف ایران، موضوع فراهم ‏شدن قابلیت امضای الکترونیکی اسناد پاکت‏‌های «ب» و «ج» و حذف فرآیند ارسال نسخ فیزیکی را اعلام کرد.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی افزود: در راستای تسهیل رویه معاملات دولتی و با هدف جایگزینی اسناد الکترونیکی بجای کاغذی و حذف دوباره‏ کاری، قابلیت امضای الکترونیکی اسناد پیشنهاد (پاکت‏‌های «ب» و «ج») در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت فراهم شده است.
وی گفت: به استناد مواد (۶)، (۷) و (۱۲) قانون تجارت الکترونیکی و بند (ج) ماده (۶۷) قانون برنامه ششم توسعه کشور، نسخ الکترونیکی اسنادی که طبق مقررات ماده (۳۲) قانون تجارت الکترونیکی مجهز به امضای الکترونیکی شده باشند اصالت داشته و معتبر و مکفی می‌‏باشند.
رهبری گفت: با استفاده از قابلیت جدید، صرفاً نسخ الکترونیکی اسناد با استفاده از امضای الکترونیکی صاحبان حق امضای مجاز و مُهر الکترونیکی شرکت، موسسه، سازمان، امضا و مُهر شده و در سامانه بارگذاری می ‏شوند و نیازی به چاپ، امضا و مُهر گرم و اسکن اسناد نبوده و همچنین، نیازی به ارسال نسخ فیزیکی نیست.
وی گفت: شایان ذکر است تدابیر فنی و امنیتی لازم جهت حفاظت از نسخ الکترونیکی امضاءشده تا قبل از جلسه بازگشایی و همچنین جلوگیری از هر گونه تغییر در آن‏ها پس از بازگشایی اتخاذ گردیده است. با توجه به اینکه بهره ‏برداری از قابلیت جدید، نیازمند اخذ گواهی امضای الکترونیکی توسط صاحبان حق امضای مجاز می ‏باشد، به‏ منظور لحاظ نمودن فرصت کافی برای اخذ گواهی مذکور، ارسال موازی نسخ فیزیکی اسناد تا پایان مرداد ماه بلامانع خواهد بود، لیکن مقتضی است از تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۰۱ کلیه پیشنهاددهندگان از ارسال نسخ فیزیکی پاکت‏‌های «ب» و «ج»، و نیز دستگاه ‏ها از پذیرش نسخ فیزیکی خودداری کنند.
رهبری بیان داشت: سند راهنما و کلیپ آموزشی در وب‏ سایت سامانه به آدرس setadiran.ir لینک آموزش - مستندات نحوه امضای الکترونیکی اسناد پیشنهاد؛ پاکت¬‌های «ب» و «ج» قابل دسترس و مشتمل بر موارد زیر است:
- نحوه اخذ گواهی امضای الکترونیکی توسط صاحبان حق امضای مجاز، نحوه امضای الکترونیکی اسناد و بارگذاری آن‏‌ها در سامانه توسط پیشنهاددهندگان، نحوه دریافت نسخ الکترونیکی امضاشده و اعتبارسنجی امضای آن‏‌ها توسط دستگاه‏ ها، و
- نحوه دسترسی برخط دستگاه‏‌های نظارتی به نسخ الکترونیکی پس از جلسه بازگشایی پاکت‏ ها.
رهبری بیان داشت: از آنجا که اسناد پاکت‌‏های مذکور پس از انجام معاملات مورد استفاده دستگاه‏‌های نظارتی قرار می‏ گیرند، هماهنگی لازم با دستگاه‏‌های نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور صورت گرفته و دسترسی برخط کاربران محترم سازمان ‏های مذکور به نسخ الکترونیکی اسناد فراهم شده است.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: برآورد می‌شود بهره برداری از این قابلیت جدید منجر به حذف یک میلیارد برگ کاغذ و ۱۵۰ هزار مراجعه حضوری در سال و به تبع آن کاهش مصرف کاغذ و ارزبری مربوط، حذف عملیات چاپ و اسکن مربوط، کاهش حمل ‏و نقل، کاهش مصرف سوخت و پیشگیری از آلودگی هوا و حفاظت از محیط زیست و از همه مهم‏ تر، سهولت امور کاربران بخش خصوصی و دولتی شود.


منبع: مرکز توسعه تجارت الکترونیکی
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها