• کد خبر: ۳۸۴۰۶
  • تعداد بازدید: ۲۱۱
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد:

بورس مسکن باعث تعادل در بازار املاک می‌شود

به گفته نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، تاسیس بورس تخصصی املاک، مستغلات و امتیازات، مسیری است که می‌تواند ضمن پایین آوردن هزینه تجهیز پول در پروژه‌های ساخت و ساز و توسعه زیرساختی، با افزایش نقد شوندگی دارایی‌های این حوزه، به پویایی اقتصاد کشور و بازگشت یک تعادل پایدار به بازار املاک و مستغلات کمک شایان توجهی کند.
حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان مطلب فوق به پایگاه خبری عصر مالی گفت: هر شکلی از توسعه ابزار‌های «مبادله مالکیت» که در نهایت منجر به توسعه و ارتقای کارایی نهاد‌های بازار و مالکیت در نظام اقتصادی شود، اقدام خوبی به حساب می‌آید که در صورت طراحی و اجرای درست می‌تواند به اقتصاد تحت فشار ایران برای بازگشت به یک وضعیت پایدار و مولد کمک کند.
وی اظهار داشت: به طور مشخص در مورد بازار املاک، مستغلات و امتیاز‌های وابسته و همچنین صنعت ساختمان به عنوان بازاری بسیار نزدیک و همبسته به این بازار، باید این نکته کلیدی در نظر گرفته شود که حکمرانی بد و خطا‌های مدیریتی و سیاستگذاری، عواملی بنیادی در شکل گیری آشفتگی و عدم تعادل در این بازار‌ها هستند.
سلاح ورزی در ادامه بیان داشت: مدیریت نادرست و در پی آن عدم تعادل در این بازار نه فقط با ابزار‌های نوین مالی اصلاح شدنی نیستند، بلکه تلفیق چابکی انعطاف پذیری ابزار‌های مالی نوین با خطا‌های حکمرانی در این بازار و عدم تعادل‌های ناشی از آن، می‌تواند مخاطراتی که آشفتگی‌های این بازار متوجه اقتصاد کشور می‌کند را صد چندان کند.
نماینده اتاق بازرگانی در شورای عالی بورس عنوان کرد: در این زمینه می‌توان به فاجعه مالی سال‌های ۲۰۰۷-۲۰۰۸ در ایالات متحده که همچون سیلی ویرانگر تمام عرصه اقتصاد جهانی را درنوردید، اشاره کرد که تا حد زیادی ناشی از تنظیم گری ضعیف ابزار‌های مالی مورد استفاده در بازار املاک و مستغلات این کشور بود.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در واقع برای بهره مندی اقتصاد ایران از مزایا و ظرفیت‌های بورس املاک و مستغلات، ضروری است تا طرح ملی شناسایی، تعیین تکلیف مالکیت اراضی کشور سریعتر و منسجم‌تر از گذشته دنبال شود، در واقع به طور کلی همه اطلاعاتی که بر ارزشگذاری املاک موثرند به سطح قابل قبولی ارتقا یابد.
سلاح ورزی خاطر نشان ساخت: در این زمینه قوانین مربوط به مالکیت، تصرف املاک و مستغلات، همگام بودن نظام ثبت اسناد مالکیت این بازار با مقتضیات روز و تحولات فناوری جهانی، استاندارد‌های مناسب حاکمیت شرکتی برای صندوق‌ها و شرکت‌های فعال در بورس املاک نیز موارد مهمی است که باید مد نظر قرار گیرد.
وی در ادامه افزود: همچنین با بهبود روند سیستماتیک سیاستگذاری‌های آمایش سرزمینی، توسعه زیرساختی و مدیریت شهری در دولت، شهرداری‌ها و سایر نهاد‌ها می‌توان امیدوار بود که بورس املاک و مستغلات ابزاری کارآمد برای هدایت بازار زمین و مسکن به سوی یک تعادل پایدار و مولد شود.
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

ممنوعیت انجام معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی

محسن خدابخش، مدیریت نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار طی اطلاعیه‌ای استفاده از معاملات الگوریتمی و تقسیم سفارشات توسط کلیه مشتریان برخط در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران را ممنوع کرد.
ممنوعیت انجام معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها