• کد خبر: ۳۸۴۱۷
  • تعداد بازدید: ۷۵
مروری بر مهم‌ترین اخبار تالار بورس؛

در هفته گذشته در بازار سرمایه چه گذشت؟

در این گزارش به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت، پرداخته ایم.
صندوق های پروژه در راهند/ آمادگی پذیرش ۵۰ شرکت خصوصی تا پایان سال
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی، فرهاد دژپسند با بیان اینکه افزایش شناوری سهام شرکت های بورسی، شاخص دیگر مورد توجه دولت است، گفت: تلاش ما بر این است، شرکت هایی که در بورس پذیرش می شوند یا در حال حاضر در بورس حضور دارند، به افزایش شناوری سهامشان اقدام کنند. وزیر اقتصاد اظهار داشت: یکی از اقداماتی که با همکاری موثر بخش خصوصی در جهت تعمیق بازار سرمایه اجرا می شود، افزایش عرضه اولیه است. در این راستا این آمادگی وجود دارد که تا پایان سال ۵۰ شرکت خصوصی را در بورس پذیرش کنیم.
مشاهده کل خبر
 
نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه را حفظ می کنیم
وزیر امور اقتصادی و دارایی از راه‌اندازی بورس املاک و مستغلات و امتیازات با سرمایه اولیه پنج هزار میلیارد تومان خبر داد. فرهاد دژپسند با اشاره به بند ۹ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از فعال شدن بازار سرمایه به عنوان یکی از مولفه های تحقق این سیاست ها نام برد و گفت: تعداد کدهای سهامداری در بازار سرمایه تا پایان خرداد ماه ۱۵ میلیون و ۲۵۱هزار کد و با احتساب سهام عدالت به ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار کد رسیده است.
مشاهده کل خبر
 
۱۴۰ شرکت جدید در راه بازار سهام
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام اینکه در ۴ ماه نخست امسال، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی در بازار سرمایه انجام شده، اظهار داشت: فرآیند پذیرش ۱۴۰ شرکت در بورس و فرابورس در جریان است. دکتر حسن قالیباف با اشاره به اینکه طبق هدف گذاری های انجام شده، رونق بازار ثانویه به بازار اولیه و تولید هدایت می شود، گفت: هفته گذشته شورای عالی بورس، سقف صندوق‌های سرمایه گذاری را از ۱۰ هزار میلیارد تومان به ۳۰ هزار میلیارد تومان افزایش داد که به این ترتیب هم دولت در انتشار اوراق و هم شرکت‌ها می‌توانند از این منابع استفاده کنند.
مشاهده کل خبر
 
دو فوریت لایحه افزایش سرمایه از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم تصویب شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت لایحه افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم سهام موافقت کردند. جعفر قادری نماینده شیراز و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در موافقت با این لایحه گفت: این روزها شاهد حرکت نقدینگی به سمت بازار سرمایه هستیم. در این میان نگرانی از مازاد تقاضا و کاهش عرضه وجود دارد که می تواند روند رشد قیمت ها را غیرواقعی کند. اما با پاسخگویی به این تقاضا ها ، می تواند جلوی این نگرانی را گرفت.
مشاهده کل خبر
 
افزایش ظرفیت سامانه معاملاتی در دستور کار است
مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اظهار داشت: افزایش فشار بر سیستم های معاملاتی در چند وقت گذشته، زیاد بوده است و به همین دلیل تا حد امکان ظرفیت ها را افزایش داده و کارهای جدیدی بر روی سامانه معاملاتی انجام داده ایم. روح الله دهقان ادامه داد: توسعه های فنی زمان بر است این در حالی است که ما از تمام راهکارهای بیزینسی برای کاهش فشار بر سامانه معاملاتی بورس تهران استفاده کردیم و نمادهای که صف خرید وفروش سنگین دارند را به بعد از ساعات معاملاتی انتقال داده ایم.
مشاهده کل خبر
 
آغاز بزرگترین فستیوال دانشجویی کشور از ۲۵ امرداد
مدیر عامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس اظهار داشت: تاکنون بالغ بر ۱۳۰ دانشگاه از سراسر کشور در چهارمین لیگ ستارگان بورس ثبت نام کرده اند و با توجه به سطح استقبال از این رویداد می توان گفت چهارمین لیگ ستارگان بورس، بزرگ ترین فستیوال دانشجویی کشور است. یاسر فلاح ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، دانشجویان امسال به صورت مجازی با یکدیگر رقابت می کنند و از طریق اعتباری که به هر تیم تعلق می گیرد خرید و فروش سهام را تجربه می کنند و در پایان، به سه تیمی که بیشترین بازدهی را در این مدت زمان کسب کند، جوایز ارزنده ای تعلق میگیرد.
مشاهده کل خبر

سیستم معاملات بورس تهران تا سه ماه آینده تغییر می کند/حذف معاملات بعدازظهر
مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در خصوص تغییر زیرساخت سیستم معاملاتی بیان داشت: به دلیل فشار زیاد بر سامانه معاملاتی بورس تهران در حال پیاده سازی و اجرای راهکار فنی هستیم. روح الله دهقان ادامه داد: این راهکار جدید از دید کاربر بیرونی قابل مشاهده نیست که دلیل آن هم این است که یک سری تفکیک هایی داخل سامانه معاملاتی انجام خواهد شد که کاربر بیرونی متوجه این تغییرات نمی شود و فقط به دلیل این که در سامانه معاملاتی بورس تهران، افزایش ظرفیت داشته باشیم، معاملات بر روی دو زیر ساخت سخت افزاری مجزا انجام خواهند گرفت.
مشاهده  کل خبر

سقف جدید سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت ابلاغ شد
راضیه صباغیان، سرپرست مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس مصوبه هیات مدیره در خصوص نصاب سرمایه گذاری صندوق های در اوراق بهادار با درآمد ثابت را به مدیران صندوق ها و کلیه فعالان بازار سرمایه ابلاغ کرد.
مشاهده کل خبر

رشد سهام شناورآزاد شرکت ها، عاملی برای تعادل تقاضا
مدیرعامل کارگزاری مبین سرمایه با بیان اینکه تقاضای فعلی در بازار سرمایه نیاز به متعادل شدن دارد، اظهار داشت: مصوبه افزایش میزان سهام شناور آزاد شرکت های دولتی، یک گزینه برای این کار محسوب می شود. محمدعلی شریفی نیا به مصوبه اخیر هیات وزیران اشاره کرد و گفت: تعیین حداقل ۲۵ درصد سهام شناور آزاد شرکت ها اقدامی در راستای تعمیق و یکپارچگی بازار است.
مشاهده کل خبر

سودآوری شرکت های بورسی، پیشران افزایش شاخص ها
مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات، پیش بینی وضعیت بازار سرمایه در سال جاری را نیازمند بررسی رفتار بازار سرمایه در دو سال گذشته دانست و گفت: آنچه پیشران افزایش شاخص ها و رشد قیمت های سهام بوده، افزایش نرخ محصولات و سودآوری شرکت ها بوده است. محمد ثریانژاد اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۷ با افزایش تدریجی نرخ ارز در کشور و با توجه به اینکه بسیاری از شرکت های موجود در بازار سرمایه، صادرات محور هستند یا خدمات و محصولاتی را عرضه می کنند که متاثر از نرخ ارز است، افزایش نرخ محصولات را تجربه کردند.
مشاهده کل خبر

رشد معاملات بورس انرژی، نویدبخش رونق در بورس چهارم کشور
مدیر بورس کالا و انرژی شرکت کارگزاری بانک پاسارگاد در بررسی بیشتر بورس انرژی در سال جاری گفت: آمارها نشان می‌دهد ارزش معاملات بورس انرژی در بازار فیزیکی که اصلی‌ترین رینگ معاملاتی این بورس است در ۴ ماهه منتهی به ۳۱ تیرماه ۹۹ به رقم تاریخی ۲۹ هزار ۵۸۲ میلیارد تومان رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۵۴۰ درصد رشد را نشان می‌دهد و از ابتدای شکل‌گیری بورس انرژی تا به امروز بی‌سابقه است. به گفته حسین نوروزی زاده، رشد خیره کننده حجم و ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس انرژی در چهار ماهه ابتدایی سال جاری نوید بخش روزهای پررونقی برای چهارمین بورس کشور است.
مشاهده کل خبر

فرصت‌ها و چالش های شرکت‌های نیروگاهی در بازار سرمایه
جعفر جولا در بررسی چشم انداز سودآوری نیروگاه‌های برق خصوصی که سهام آنها در بورس در حال معامله است، اظهار کرد: بخش عمده ای از درآمدهای عملیاتی نیروگاه‌های تولیدکننده برق حاضر در بورس و فرابورس، از محل فروش برق به شرکت مدیریت شبکه برق ایران در قالب انرژی و آمادگی تولید حاصل می‌شود؛ اما متأسفانه در حال حاضر به دلیل مشکلات مالی مجموعه دولت و به دنبال آن وزارت نیرو و تأخیر در پرداخت مطالبات، وضعیت نقدینگی این نیروگاه ها با وجود سودآوری در صورت‌های مالی، شرایط مطلوبی را تجربه نمی‌کند.
مشاهده کل خبر

اندیشه‌ورزی و آینده‌ پژوهشی، نیاز امروز بازار سرمایه
یک مدرس دانشگاه و تحلیلگر بازارهای مالی با بیان اینکه بازار سرمایه در مرحله مهمی از نقش‌آفرینی خود در اقتصاد کشور قرار دارد، گفت: تشکیل هسته‌های اندیشه‌ورزی و آینده‌پژوهشی که اخیرا در اقتصاد کشور مطرح شده و در بازار سرمایه نیز بر آن تأکید شده است، امروز بیش از پیش احساس می‌شود. موسی احمدی اظهار داشت: شاخص‌ در محدوده دو میلیون قرار گرفته است. از طرفی با توجه به نقش و حضور گسترده و روزافزون مردم در این بازار، تأمین مالی دولت از آن و جذب نقدینگی در بورس، تسریع در ایجاد هسته‌های اندیشه‌ورزی و آینده‌پژوهشی نیاز این بازار خواهد بود.
مشاهده کل خبر


دولت مزد اعتماد به بازار سرمایه را گرفت
یک کارشناس بازار سرمایه همچنین در پاسخ به این سوال که کاهش و بازگشت قیمت دلار به قیمت های اولیه چه اثراتی بر بازار سرمایه خواهد داشت، گفت: این مساله تاثیر اندکی بر بازار دارد. به خصوص اینکه مبنای محاسبات در بازار نرخ نیما و حتی در مورد تسعیر بانکها نرخ ۹هزار تومان برای هر دلار است از این رو بازار نسبت به نرخ دلار در زمان افزایش بی تفاوت و در زمان کاهش، ضربه گیر فاصله نرخ است. همایون دارابی با بیان اینکه بازار معمولا در نیمه اول سال آرامتر و کم تحول تر از نیمه دوم سال است ، افزود: فاکتورهایی مثل گزارش های شش ماهه، نرخ ارز و وضعیت نرخ بهره مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار بر بازار در نیمه دوم سال هستند.
مشاهده کل خبر

افزایش سهام شناور آزاد، اهرمی برای تامین مالی بیشتر
به گفته مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری اهتمام ایرانیان، مصوبه هیات وزیران در خصوص افزایش سهام شناور آزاد شرکت های دولتی تا 25 درصد در بازار سرمایه، به منظور روان شدن معاملات و جلوگیری از هر گونه عامل بازدارنده، می تواند اهرمی برای تامین مالی بیشتر از طریق بازار سرمایه باشد. محمدعلی احمدزاد اصل در خصوص مصوبه اخیر دولت اشاره داشت: تصمیم دولت مبنی بر افزایش درصد سهام شناور آزاد شرکت ها، یکی از به موقع ترین و موثرترین تصمیم ها در وضعیت فعلی بازار سرمایه است. به این دلیل که این مصوبه می تواند اهرمی برای تامین مالی بیشتر شرکت ها از طریق بازار سرمایه باشد.
مشاهده کل خبر

افزایش سهام شناور آزاد شرکت‌ها، گامی به سوی عمق بخشی بازار سرمایه
مدیرعامل سبدگردان الماس، افزایش میزان سهام شناور آزاد شرکت‌ها را گامی مثبت در جهت شکوفایی بیشتر بازار سرمایه ارزیابی کرد. علی اصولیان با اشاره به مصوبه هیات وزیران مبنی بر افزایش میزان سهام شناور آزاد شرکت‌های دولتی تا ۲۵ درصد بیان کرد: این اقدام یکی دیگر از رویکرد های سازمان بورس و اوراق بهادار برای عمق بخشی به بازار است که قطعا نتیجه مثبتی به همراه خواهد داشت؛ البته شاید باعث کند شدن سرعت رشد بازار شود، اما ممانعتی در برابر صعود و روند معاملاتی ندارد
مشاهده کل خبر


منبع: سنا
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

ممنوعیت انجام معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی

محسن خدابخش، مدیریت نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار طی اطلاعیه‌ای استفاده از معاملات الگوریتمی و تقسیم سفارشات توسط کلیه مشتریان برخط در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران را ممنوع کرد.
ممنوعیت انجام معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها