• کد خبر: ۳۸۴۱۹
  • تعداد بازدید: ۷۱
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس:

طرح ارائه سهام به جاماندگان به زودی نهایی می‌شود

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه، پرتفوی سهام عدالت در طی ۱۴ سال تقریبا سی برابر شده است، گفت: طرح ارائه سهام به جاماندگان به زودی نهایی می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی، مهدی طغیانی در خصوص آخرین وضعیت طرح ارائه سهام عدالت به جاماندگان گفت: همه نمایندگان مجلس معتقدند سهام عدالت بایستی به جاماندگان ارائه شود. از سوی دیگر دولت تاکید دارد سهامی برای ارائه به جاماندگان وجود ندارد. همانطور که وزیر اقتصاد اخیرا اشاره کرد دولت سهامی برای ارائه به ۳۰ میلیون نفر ایرانی که سهام عدالت دریافت نکرده‌اند ندارد، اما باید توجه داشت که مجلس شورای اسلامی در حد توان این مطالبه را پیگیری خواهد کرد.

برآورد اولیه مجلس
سخنگوی کمیسیون اقتصادی گفت: به اعتقاد اعضای کمیسیون اقتصادی سهامی که دولت در قالب ETF واگذار می‌کند همان برگشتی سهام عدالت در سال ۱۳۹۵ است. براورد اولیه مجلس برای پرداخت سهام عدالت به حدود یک میلیون نفر جامانده این سهام است و اگر دولت می‌تواند این سهام را ارائه کند می‌تواند صندوق‌های ETF را برای جبران کسری بودجه خود عرضه کند به هر ترتیب ابتدا بایستی وضعیت سهام عدالت جاماندگان تعیین تکلیف شود.
به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، طبق بررسی‌های انجام شده براورد‌ها نشان می‌دهد، ۲۰ هزار میلیارد تومان سهام به ارزش سال ۱۳۸۵ به دولت برگشته است، این درحالی است که برخی از سهم‌ها حدودا ۴۰ برابر شده اند و به طور میانگین پرتفوی سهام عدالت ۳۰ برابر شده است. بر این است حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش سهام برگشتی است که میتواند منابع مناسبی برای ارائه سهام عدالت به جاماندگان باشد.

شناسایی ۴ میلیون مشمولان قطعی سهام عدالت
طغیانی با بیان اینکه، تا کنون حدود ۴ میلیون نفر به عنوان مشمولان قطعی سهام عدالت شناسایی شده‌اند، گفت:بر این اساس ۲ میلیون و صد هزار نفر از افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی کشور مانند کمیته امداد و بهزیستی سهام عدالت دریافت نکرده‌اند، همچنین یک میلیون و هشتصد هزار نفر نیز از مجموع افرادی هستند که برگ سهام دریافت کرده‌اند، اما نام آن‌ها در سامانه سازمان خصوصی سازی ثبت نشده است.
به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی، به نظر میرسد دولت راضی به پرداخت سهام عدالت به جاماندگان نیست، اما مجلس این مطالبه حق جاماندگان را تا انتها پیگیری خواهد کرد.
عضو کمیسیون اقتصادی گفت: در زمان ارائه سهام عدالت ۶۰ درصد دهک دهم درامدی این سهام را دریافت کرده‌اند که به تبع نباید افراد حاضر در این دهک جز مشمولان سهام عدالت باشند.

احتمال تصویب تا ۲ هفته آینده
وی در واکنش به نگرانی‌ها در خصوص تکمیل عرضه دارایی موجود در ETF‌های دولتی و عدم وجود سهام برای ارائه به جاماندگان، گفت: هفته آینده جمع بندی کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص طرح ارائه سهام به جاماندگان نهایی می‌شود و پس از آن مراحل دیگر تصویب طرح در صحن علنی پیگیری خواهد شد. در صورت تصویب قانون «احتمالا طی ۲هفته آتی» دولت مکلف به ارائه سهام عدالت به جاماندگان خواهد شد.


منبع: ایبِنا
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

ممنوعیت انجام معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی

محسن خدابخش، مدیریت نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار طی اطلاعیه‌ای استفاده از معاملات الگوریتمی و تقسیم سفارشات توسط کلیه مشتریان برخط در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران را ممنوع کرد.
ممنوعیت انجام معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها