• کد خبر: ۳۹۳۰۰
  • تعداد بازدید: ۲۸۵
مدیرعامل سابق بانک اقتصاد و نوین مطرح کرد؛

حل‌وفصل مشکلات اقتصادی با داشتن بانک مرکزی مستقل

به گفته مدیر کل سابق نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی، به تجربه ثابت شده که کلید حل بسیاری از مشکلات ریشه‌ای اقتصاد در کنترل تورم است و اگر کشوری بتواند بانک مرکزی مستقلی داشته باشد، قطعا بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی خود را حل و فصل کرده است.
حسن معتمدی مدیر کل سابق نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی با بیان مطلب فوق به پایگاه خبری عصر مالی گفت: ما تجربه بانکداری را از دنیا آموختیم و همه بانک‌های مرکزی دنیا با یک بدنه کارشناسی حرفه ای، مستقل هستند، در نتیجه کشور‌ها توانستند در رشد نقدینگی و تورم بر مشکلات فائق بیایند. بنابراین، یکی از ریشه‌های تورم در کشور عدم استقلال بانک مرکزی است.
وی در ادامه بیان داشت: اگر بانک مرکزی ما یک بانک مرکزی مستقل ساختاریافته حرفه‌ای باشد، ریشه‌های رشد نقدینگی که نتیجه آن تورم است اصلا به وجود نمی‌آید. حل این مشکل هم به چند دلیل سخت است. به گونه‌ای که برای همه دولت‌ها عادت شده که بانک مرکزی را مثل صندوق کنار خود داشته باشند و هر زمان که بودجه کم بیاورند مستقیم و غیر مستقیم از منابع بانک مرکزی استفاده کنند که استفاده از منابع بانک مرکزی یعنی نقطه رشد پایه پولی و در پی آن رشد نقدینگی و در نهایت تورم افزایش پیدا می‌کند.
مدیرعامل سابق بانک اقتصاد و نوین با بیان اینکه استقلال بانک مرکزی در دنیا در ابتدای تعریف، استقلال از دولت است، افزود: برای استقلال بانک مرکزی قطعا باید قانون اصلاح شود. یعنی با قوانین موجود و با خواهش از دولتی بانک مرکزی مستقل نمی‌شود. در حال حاضر هم اگر دولت یا وزارتخانه‌ای از منابع بانک مرکزی استفاده می‌کند در آن سوء نیتی وجود ندارد، زیرا می‌خواهند ماموریت دولت خود را به خوبی انجام دهند؛ بنابراین عملکرد دولت هم بستگی به داشتن منابع خوب است.
معتمدی اظهار داشت: برای اصلاح قانون استقلال بانک مرکزی باید اراده‌ای در حاکمیت به وجود بیاید. البته نماینده‌های مجلس یک طرحی را کار کرده اند که بخش‌هایی از این طرح منجر به استقلال بانک مرکزی می‌شود و بخش‌های دیگری دارد که مقداری ضعیف است که باید اصلاح شود، شاید با تصویب این طرح مسیری برای یک بانک مرکزی نسبتا مستقل به وجود آید.
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

ممنوعیت انجام معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی

محسن خدابخش، مدیریت نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار طی اطلاعیه‌ای استفاده از معاملات الگوریتمی و تقسیم سفارشات توسط کلیه مشتریان برخط در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران را ممنوع کرد.
ممنوعیت انجام معاملات الگوریتمی تا اطلاع ثانوی
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها