• کد خبر: ۳۹۴۸۸
  • تعداد بازدید: ۲۶۶
معاون مدیرکل سازمان امور مالیاتی تصریح کرد:

راستی آزمایی‌های سازمان امور مالیاتی با کمک نظام بانکی برای رفع فرار مالیاتی

براساس قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، برای دریافت مالیات از برخی افراد که نسبت به پرداخت مالیات اقدام نمی‌کنند، سازمان امور مالیاتی راستی آزمایی‌هایی را با کمک نظام بانکی انجام خواهد داد که این کار در ایران دیر شروع شد و یکی از دلایل اختلاف طبقاتی و فرار مالیاتی عدم انجام این کار بوده است.
علی اکبر وحدانی نژاد، معاون مدیرکل سازمان امور مالیاتی با بیان مطلب فوق به پایگاه خبری عصر مالی گفت: از سال ۹۸ به بعد اظهارنامه مالیاتی تمام اشخاص حقیقی و حقوقی رسیدگی خواهد شد که سازمان امور مالیاتی براساس اطلاعات جامعی که در دسترس دارد نسبت به رسیدگی و تعیین واقعی مالیات افراد حقیقی و حقوقی اقدام خواهد کرد.
وی اظهار داشت: اگر فردی فعالیتی در نظام اقتصادی داشته باشد و مالیات درآمد خود را اعلام نکند، از طریق این اطلاعات مورد شناسایی قرار می‌گیرد و سازمان امور مالیاتی طبق طرح جامع مالیاتی، اطلاعات همه ارگانها، نهاد‌ها و بانک‌ها را در اختیار خواهد داشت و بر طبق آن مالیات آن مجموعه یا فرد اعلام می‌شود.
وحدانی نژاد با بیان اینکه مودیان نباید از یک حساب هم کاری و هم شخصی استفاده کنند، عنوان کرد: در سال ۹۸ در سامانه مالیاتی از هر شخصی اطلاعات بانکی خواسته شده که در آن سامانه، مودیان فقط یک حساب بانکی را اعلام کرده اند. در این جا این نکته مهم است که مودیان باید اطلاعات بانکی کاری و شخصی خود را از هم جدا کنند.
معاون مدیرکل سازمان امور مالیاتی در ادامه بیان داشت: مثلا فردی خانه، ماشین و سهام خریداری یا به فروش می‌رساند که مالیات آن‌ها همان زمان پرداخت می‌شود و نباید این اطلاعات شخصی را در حساب کاری خود بیاورند، زیرا موقع حسابرسی دیده می‌شود که حساب بانکی افراد متورم شده و یکی از دلایل عدم قبولی اظهارنامه مغایرت بین حساب اعلامی و اطلاعات بانکی آن شخص است.
وی می‌افزاید: مودیان باید توجه کنند که نباید اجازه دهند هر پولی به حسابشان بیاید مثلا فردی نباید چک دوست خود را به حساب خود بیاورد. زیرا همه این‌ها به سامانه سازمان مالیاتی منتقل می‌شود و بعدا برای آن شخص دردسرساز خواهد شد، بلکه باید از حساب‌های پشتیبان استفاده کنند که تاثیری در مالیات آن‌ها نخواهد داشت. برای اینکه مودیان دچار مشکل نشوند، باید حتما اسناد و مدارک مبالغ بالای ۱۵ میلیون تومان را نگهداری کنند.
وحدانی نژاد در پایان خاطر نشان ساخت: در تمام کشور‌های توسعه‌یافته، بحث مالیات بر مجموع درآمد افراد بسیار اهمیت دارد و مهم‌ترین راه راستی‌آزمایی اظهارنامه مالیاتی، بررسی حساب‌های بانکی است و مهم‌ترین فاکتور برای تعیین مالیات افراد، گردش مالی آن‌ها است که این کار در کشور ما به دلیل مهیا نبودن زیرساخت‌ها دیر انجام شد و الان به صورت جدی فقط در دولت فعلی انجام می‌شود.
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها