• کد خبر: ۳۹۶۰۴
  • تعداد بازدید: ۱۸۴
مدیرعامل اسبق بانک تات تصریح کرد:

افزایش حجم سپرده‌های بانکی حاصل افزایش نقدینگی است

به گفته مدیرعامل اسبق بانک تات، افزایش حجم سپرده‌های بانکی بدون در نظر گرفتن طبقه بندی سپرده ها، حاصل افزایش نقدینگی در کشور است که قطعا مشکلاتی را در پی خواهد داشت.
سید بهاالدین حسینی هاشمی، مدیرعامل اسبق بانک تات با بیان مطلب فوق به پایگاه خبری عصر مالی گفت: افزایش حجم سپرده‌های بانکی با افزایش نقدینگی می‌تواند در یک مسیر باشد. در واقع اگر این موضوع از استقراض بانک‌ها از بانک مرکزی و استقراض دولت از بانک مرکزی باشد که قطعا تورم زا است، ولی اگر خالص ارزش دارایی‌های خارجی که همان منابع ارزی افزایش پیدا کرده باشد خوب است والبته بعید می‌دانم در این شرایط منابع ارزی ما افزایش پیدا کرده باشد.
این تحلیلگر ارشد بانکی در ادامه توضیح داد: در این راستا اگر نسبت سپرده‌های مدت دار یا غیر دیداری نسبت به سپرده‌های دیداری بیشتر شده باشد می‌توان آن را خبر خوبی محسوب کرد، زیرا نشان می‌دهد که سیال شدن پول بیشتر شده است.
حسینی هاشمی ادامه داد:، ولی اگر سپرده‌های جاری افزایش پیدا کرده باشد این خبر بدی است، زیرا اگر حجم سپرده‌های مدت دار افزایش پیدا کرده باشد، یعنی بازار در رکود است و مردم تجارت نمی‌کنند و پول‌های خود را در بانک گذاشته اند تا سود بانکی دریافت کنند تا در آینده ببینند چه اتفاقی رخ می‌دهد.
وی خاطر نشان ساخت: از آنجا که افزایش سپرده بانکی یک معنای دیگر آن افزایش نقدینگی در کشور است، قطعا باید مسئولان در این زمینه تصمیمات درست اتخاذ کنند، زیرا در حال حاضر نقدینگی به مرحله خطرناک در کشور رسیده است که یکی از ابر مشکل‌ها در کشور محسوب می‌شود که همیشه اقتصاد را آزار می‌دهد و از بخشی به بخش دیگر کوچ می‌کند و آن بازار را غیرقابل کنترل می‌نماید.
مدیرعامل اسبق بانک تات با اشاره به اینکه دولت وابستگی زیاد به بانک مرکزی برای تامین بودجه خود دارد و بانک مرکزی استقلال کامل در اتخاذ سیاست‌ها ندارد، اظهار داشت: یکی از اشتباهات بانک مرکزی کاهش نرخ سود بانکی در شرایط تورم شدید بود که در این شرایط در همه دنیا با هر سیاستی معتقدند که در شرایط تورمی باید نقدینگی کنترل شود که سیاست انقباظی پولی در نظر گرفته می‌شود، اما بانک مرکزی دقیقا برخلاف موج عمل کرد.
وی در پایان گفت: در شرایط تورمی بانک مرکزی باید سود سپرده بانکی را افزایش می‌داد و باعث می‌شد تا پول به بازار‌های دیگر سرایت نکند، زیرا خطر جدی را در پی خواهد داشت. در نتیجه سیاست پولی کشور هم مثل سیاست‌های ارزی متناسب با شرایط اقتصادی کشور نبوده و به بحران‌های اقتصادی دامن زده است که به نظر می‌رسد دولت و بانک مرکزی برای بهبود سیاست‌های پولی کشور باید تصمیمات بهتری اتخاذ کنند.
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها