• کد خبر: ۳۹۶۱۶
  • تعداد بازدید: ۵۳
رییس اتاق تعاون ایران:

استفاده از پیمان‌های پولی دوجانبه برای توسعه بخش تعاون

رییس اتاق تعاون ایران بیان داشت: با روش‌هایی مثل پیمان‌های پولی دوجانبه و یا استفاده از ارزهای رمزپایه می‌توان صادرات غیرنفتی بخش تعاون را توسعه داد.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی، بهمن عبدالهی با اشاره به آمار تشکیل تعاونی‌های دانش بنیان در کشور اظهار کرد: بر اساس آمار‌های موجود تا پایان سال ۱۳۹۸، تعداد ۹۴ تعاونی دانش بنیان در کشور راه اندازی شده و تلاش‌ها در جهت توسعه فعالیت‌های نوآورانه و دانش بنیان بوده است.

تاسیس اتحادیه تعاونی‌های دانش بنیان به زودی
وی از ثبت اتحادیه سراسری تعاونی‌های دانش بنیان در آینده بسیار نزدیک خبر داد و گفت: در سال ۱۳۹۹ توسعه فعالیت‌های نوآورانه و دانش بنیان با شدت بیشتری در اتاق تعاون در حال پیگیری است به نحوی که محور فعالیت تمامی حوزه‌های موجود را بحث دانش بنیان بودن شامل می‌شود. رئیس اتاق تعاون ایران از شناسایی ۹۴ هزار و ۱۴۶ تعاونی فعال تا پایان سال گذشته خبر داد و گفت: این تعداد تعاونی برای یک میلیون و ۷۷۱ هزار و ۳۴۵ نفر اشتغالزایی داشته اند.

افزایش گرایش به تعاونی‌های خدماتی و کشاورزی
به گفته عبدالهی، هر تعاونی به طور متوسط برای ۱۷.۸ نفر شغل ایجاد کرده و بیشترین گرایش طبق آمار‌های موجود تا پایان سال ۱۳۹۸ در حوزه “خدمات و کشاورزی” با سهم ۵۲ درصد بوده است. وی با اشاره به توسعه و تقویت صادرات تعاونی‌ها اظهار کرد: با توجه به آنکه در قواعد بین المللی شرکت‌های دارای ساختار‌های مردمی‌تر، از شمول تحریم‌ها دورتر هستند و بخش تعاون بخش مردمی اقتصاد به شمار می‌رود، یکی از تأکیدات برای توجه دولت به بخش تعاون، از این منظر است تا نقش تعاون در توسعه صادرات غیرنفتی در دوران تحریم برجسته‌تر شود، ولی متاسفانه این ظرفیت از دید دولت مغفول مانده است.

راه‌های توسعه صادرات غیرنفتی تعاون
عبدالهی افزود: به دلیل محدودیت‌های مرزی در شرایط کرونا و دیگر چالش‌های موجود می‌توان با روش‌هایی مثل پیمان‌های پولی دوجانبه و یا استفاده از ارز‌های رمز پایه، صادرات غیرنفتی بخش تعاون را توسعه داد. به اعتقاد رئیس اتاق تعاون ایران، وجود بخشنامه‌های مکرر و عدم ثبات آن‌ها در حوزه تجارت خارجی یکی از مشکلات پیش رو جهت استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون کشور است.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها