• کد خبر: ۳۹۷۳۸
  • تعداد بازدید: ۲۳۰
کارشناس بازار سرمایه:

امضا‌هایی که باعث سقوط قیمت سهام شدند

به گفته یک کارشناس بازار سرمایه، طبق نامه ۲۵ اقتصاددان جلوی رشد بورس گرفته شد تا رشد قیمتی بازار‌های مسکن، خودرو و ارز متوقف شود و مجموعه سیاستهایی، طبق این توجیهیه پیشنهاد شد که توسط سیاستگذار هم به اجرا درآمد، اما با این کار نه تنها توقف رشد قیمتی در بازار‌های دیگر رخ نداد، بلکه فقط موجب ریزش قیمت سهام در بازار سرمایه شد.
عبدالله مشکانی، کارشناس بازار سرمایه با بیان مطلب فوق به پایگاه خبری عصر مالی گفت: ۲۵ اقتصاددان طی نامه‌ای هشدار داده بودند که رشد بورس می‌تواند اثر ثروتی ایجاد کند که این موضوع هم باعث تورم می‌شود. در حال حاضر هم باتوجه به رشد بازار سرمایه یک تورم روانی در بازار به وجود آمده که قیمت ارز، مسکن و خودرو را افزایش داده است و اگر جلوی رشد بورس گرفته نشود این بازار‌ها به رشد قیمتی خود ادامه می‌دهند.
وی در ادامه بیان داشت:، اما بعد از اجرای این سیاست‌ها در هیچکدام از بازار‌ها کاهش قیمت اتفاق نیفتاده است، در حالی که به سهامداران ضرر وارد شد در صورتی که مشکل در جایی دیگر است. در واقع این نامه در بازار ترس و اضطراب ایجاد کرد و موجب افزایش فروش توسط مردم شد که به سقوط بازار سرمایه منجر شد.
این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: با توجه به رشدی که دلار در ماه‌های گذشته داشته بازار سرمایه و عمدتا فروش شرکت‌ها از افزایش نرخ ارز متاثر شدند و رشد سودآوری داشته اند، اما تا آخر سال افزایش نرخ ارز خود را در صورت‌های مالی شرکت‌ها نشان نمی‌دهد؛ بنابراین در حال حاضر سود محقق شده شرکت‌ها کم است.
مشکانی می‌افزاید:، اما این ۲۵ اقتصاددان با این رویکرد که سود شرکت‌ها کم است، معتقد بودند بازار دچار حباب شده است. این اقتصاددانان به این موضوع توجه نکرده اند که الان سود شرکت‌ها کم است، اما تا آخر سال سود شرکت‌ها رشد خواهد کرد.
وی عنوان کرد: نکته بعدی این است که وقتی ارزش خانه و ماشین همه چند برابر شده، دارایی شرکت‌ها هم چند برابر شده است که طبیعتا قیمت سهام این شرکت‌ها باید رشد کند. همچنین یکسری از شرکت‌ها بودند که بسیار پایین‌تر از ارزش‌های واقعی خود معامله می‌شدند، یعنی اگر سهم یک شرکتی هزار تومان ارزش داشت ۲۰۰ تومان در بازار معامله می‌شده، الان دوستان نباید بگویند آن ۲۰۰ تومان باید ۶ برابر شود بلکه باید بگویند که آن هزار تومان باید ۶ برابر شود.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد:، اما ۲۵ اقتصاددانان به این موارد توجه نکردند و معتقد بودند که بازار دچار حباب است و باید تا می‌توانند فشار فروش را افزایش دهند. همچنین از طرف دیگر بانک‌هایی که اعتباراتی به بازار سرمایه داده بودند، سهامدارانی که از بانک وام گرفته بودند را مجبور کردند تا سهام خود را به فروش برسانند تا بتوانند با بانک تصویه کنند و به فرد جدید هم اعتبار داده نشد.
وی خاطر نشان ساخت: در واقع همه توصیه‌ها بر این بود که سمت عرضه تقویت شود و سمت تقاضا وجود نداشته باشد. یعنی سمت عرضه تحریک می‌شود و سمت تقاضا از بین برود. به عبارت دیگر، شرکت‌های دولتی، صندوق‌های سرمایه گذاری و افرادی که از بانک اعتبار گرفته بودند به سمت فروش کشیده شدند تا عرضه کنند و از آن طرف خریدارانی که می‌خواهند از بانک اعتبار بگیرند تا این سهام‌ها را خریداری کنند اجازه گرفتن اعتبار از بانک نداشته باشند.
مشکانی گفت: مشکل بعدی، افزایش نرخ سود بین بانکی از ۸ درصد تا ۱۸ درصد بود که این موضوع می‌تواند نسبت قیمت به درامد در بازار را جابجا کند که باعث شد تا مقداری منابع از بازار سرمایه خارج شود و در این بین نرخ اوراق قرضه دولتی هم تا ۲۳ درصد رشد کرد و یکسری از صندوق‌ها ملزم شدند تا یک سری از سهام خود را بفروشند تا اوراق دولتی خریداری کنند که مجموع این سیاست‌ها باعث سقوط بازار سرمایه شد.
وی با بیان اینکه این رفتار یعنی سهامداران تا می‌توانند بفروشند، ولی اجازه خرید به فردی داده نشود، افزود: طبق علم اقتصاد که عرضه و تقاضا قیمت را مشخص می‌کند در این جا عرضه به شدت افزایش یافت و تقاضا از بازار بیرون رفت که معنای مستقیم این یعنی سقوط قیمت سهام.
مشکانی در پایان تصریح کرد: برای اینکه در آینده چنین رویداد تلخی در بازار سرمایه رخ ندهد باید یکسری از شرایط‌های اقتصادی اصلاح شوند تا سیاست‌های اقتصادی که در این زمینه وجود دارد به راحتی قابل تغییر نباشد تا بسیاری از مردم متضرر نشوند.
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

ایران رییس دوره‌ای گروه ۲۴ شد

رییس کل بانک مرکزی در اجلاس مجازی اخیر وزرا و روسای کل گروه ۲۴، ریاست دوره‌ای این گروه را برای مدت دوازده ماه عهده‌دار شد.
ایران رییس دوره‌ای گروه ۲۴ شد
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها