• کد خبر: ۴۰۳۸۳
  • تعداد بازدید: ۵۹
یک اقتصاددان:

بانک مرکزی نمی‌تواند جور همه مشکلات را بکشد

یک اقتصاددان معتقد است بانک مرکزی برای دولت کار می‌کند و نمی‌تواند برخلاف مسیر آب شنا کند، مگر اینکه قانون اساسی کشور اصلاح و اختیارات دولت هم محدود شود.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی، شرایط خاص اقتصاد ایران علاوه بر مشکلات و محدودیت‌های بیرونی مانند تحریم، به مسائل داخلی هم وابسته است و اگر قرار است نوک پیکان اقتصاد را به سمت بالا هدایت کنیم، باید ابتدا مشکلات داخل را ترمیم کنیم.
حسن روحانی؛ رییس جمهور هفته گذشته در جلسه هیات دولت با اشاره به کاهش ارزش پول ملی گفت: «در این شرایط داریم مقاومت و ایستادگی می‌کنیم. اینکه بگوییم بانک مرکزی ضعیف است و ارزش پول ملی کم و زیاد شده. بانک مرکزی چه کار کند، شما راه‌حل بدهید.» این گفته در حالی مطرح شد که بانک مرکزی نیز با فشار‌ها و محدودیت‌هایی مواجه است و نمی‌تواند به تنهایی امور را به دست بگیرد و به سمت اصلاحات برود.
در همین باره یک اقتصاددان معتقد است: برای تمام کسانی که دغدغه ارزش پول ملی را دارند مسجل است که قدرت خرید و ارزش ریال کاهش یافته و بانک مرکزی را مقصر تمام این‌ها می‌دانند، اما این ظاهر داستان است چرا که این یک روند چندین ساله در کشور است. زمانی یک کیلو قند یک ریال بود و در حال حاضر به عنوان نمونه ۱۰ هزار تومان است که نشانگر رشد ۱۰۰ هزار برابری و کاهش شدید ارزش پول ملی است.
محمد قلی یوسفی در با تاکید براینکه در کشور‌هایی که دولت انحصارگر چاپ پول و اختیار دار توزیع پول هستند این واقعیت اقتصادی رخ می‌دهد، افزود: حال چه در ایران باشد و چه کشور‌های دیگر.
وی تصریح کرد: در این شرایط یکی از راه حل‌هایی که در دنیا شناخته شده چاپ کردن پول توسط بخش خصوصی است یا اینکه پول ایران با پول یک کشور قدرتمند دیگر تثبیت شود. این اقتصاددان گفت: زمانی که ارزش پولی ملی ما کاهش می‌یابد نشان از سیاست‌های گذشته دارد. دولت دارای نیرو‌های فرهنگی، نظامی و وزارتخانه‌های عریض و طویل است که همه این‌ها هزینه‌های بسیاری را تحمیل می‌کند؛ بنابراین مجبور به چاپ پول می‌شوند.
یوسفی با بیان اینکه اختیار پول دست بانک مرکزی نیست، بلکه قانون اساسی کشور اختیار تام را به دولت داده و طبیعتا بانک مرکزی هم زیر نظر دولت فعالیت دارد. زمانی که سهم بخش خصوصی در این موارد اندک باشد طبیعی است که دولت هم فربه‌تر می‌شود و وظایف بسیاری را برعهده خواهد داشت. در این شرایط برحسب شرایط امور بسیاری را باید اجرا کند که افزایش تورم و به تبع آن کاهش قدرت خرید را به دنبال خواهد داشت.
به گفته وی، بانک مرکزی نمی‌تواند سیاست مسقل از دولت و حاکمیت کشور را پیش ببرد و به تنهایی نمی‌تواند جور مشکلات ۴۰ سال گذشته را جبران کند. بانک مرکزی برای دولت کار می‌کند و نمی‌تواند برخلاف مسیر آب شنا کند، مگر اینکه قانون اساسی کشور اصلاح و اختیارات دولت هم محدود شود که فقط به امور داوری نظم و قانون بپردازد. هر اقدامی غیر از این‌ها نه تنها نتیجه مثبتی در بر نخواهد داشت، بلکه اوضاع را بدتر هم خواهد کرد.


منبع: ایبِنا
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه

ایران رییس دوره‌ای گروه ۲۴ شد

رییس کل بانک مرکزی در اجلاس مجازی اخیر وزرا و روسای کل گروه ۲۴، ریاست دوره‌ای این گروه را برای مدت دوازده ماه عهده‌دار شد.
ایران رییس دوره‌ای گروه ۲۴ شد
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها