• کد خبر: ۴۰۳۹۵
  • تعداد بازدید: ۷۰
عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس:

دیپلماسی اقتصادی بانک مرکزی برای آزادسازی منابع ارزی

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مهم‌ترین راهکار برای تبادلات اقتصادی میان کشورمان با کشور‌های دیگر و بازگشت درآمد‌های ارزی، ایجاد و انعقاد پیمان‌های پولی چندجانبه میان کشور‌ها است.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی، سیدغنی نظری خانقاه سفر رییس کل بانک مرکزی به کشور عراق را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این سفر با هدف مذاکره با مقامات بانکی و اقتصادی عراق صورت گرفت و طبق گفته‌های رییس کل بانک مرکزی نتایج و دستاورد‌های قابل قبولی در حوزه آزادسازی منابع ارزی و رفع محدودیت‌ها داشته است.
نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر من سفر رییس کل بانک مرکزی به کشور عراق با تاخیر صورت گرفت، این سفر باید خیلی زودتر انجام می‌شد، البته آقای همتی باید در چند ماه اخیر برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده کشورمان به کشور‌های بسیاری سفر می‌کرد که متاسفانه این مسئله محقق نشد.
بانک مرکزی از دیپلماسی اقتصادی برای آزادسازی منابع ارزی استفاده کند. وی افزود: در سال اخیر بسیاری از درآمد‌های کشورمان در قبال ارائه خدمات و کالا به کشور بازنگشته و این مسئله موجب کمبود ارز و افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی شده است، از اینرو بانک مرکزی و دستگاه‌های مرتبط باید از ظرفیت‌های موجود برای دیپلماسی اقتصادی با کشور‌های مربوطه استفاده کنند.

تاثیر چشمگیر آزادسازی منابع ارزی در اقتصاد کشور
نظری خانقاه ادامه داد: آزادسازی منابع ارزی کشورمان در کشور‌های مختلف از جمله عراق تاثیر گسترده‌ای در اقتصاد کشور خواهد داشت و این مسئله می‌تواند به ثبات بازار کمک شایانی کند.
نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: به نظر من اساسی‌ترین و مهم‌ترین راهکار برای تبادلات اقتصادی میان کشورمان با کشور‌های دیگر و بازگشت درآمد‌های ارزی، ایجاد و انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه و چندجانبه میان کشور‌ها است، قطعا کشور‌ها باید خود را از سلطه دلار رها کرده و به سمت استفاده از پول‌های ملی حرکت کنند.
وی گفت: در سال اخیر موضوعات بسیاری درباره انعقاد پیمان‌های پولی میان ایران با کشور‌های مختلف مطرح شده، اما متاسفانه تاکنون این امر به درستی محقق نشده است.


منبع: خانه ملت
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها