• کد خبر: ۴۰۴۲۳
  • تعداد بازدید: ۶۰
سید جواد احمدی:

سازمان حمایت و کارگروه تنظیم بازار مسئول کنترل قیمت‌ها نیستند

معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با بیان اینکه زمانی برای کنترل قیمت‌ها قابل پیش بینی نیست، گفت: سازمان حمایت و کارگروه تنظیم بازار مسئول مهار و کنترل قیمت‌ها نیستند.
به گزارش پایگاه خبری عصر مالی، سید جواد احمدی در یک برنامه خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی افزایش قیمت کالا در بازار کنترل و مهار می‌شود، گفت: قیمت هر کالا تشکیل شده از مولفه‌های مختلف شامل مواد اولیه، دستمزد، استهلاک تولید و امثال آن است که نوسان قیمت هر کدام از این مولفه‌ها بر قیمت نهایی کالا تاثیرگذار است لذا نمی‌توانم بگویم که قیمت کالا‌ها در سطح عرضه چه زمانی مهار و کنترل می‌شود و با امیدواریم با ثبات مولفه‌ها ثبات قیمت نیز حاصل شود.
معاون نظارت بر کالا‌های سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با اشاره به ثبات قیمت‌ها در سال ۹۶ گفت: ثبت قیمت‌ها در آن سال ناشی از ثبات پارامتر‌ها و مولفه‌های تاثیرگذار بر قیمت کالا بود ضمن اینکه تورم در آن سال به ۹ درصد کاهش یافته بود.
وی بیان داشت:، اما بعد از آن سال و در سال ۹۷ با شروع تحریم‌های مجدد علیه ایران مولفه‌های موثر بر قیمت گذاری کالا دچار نوسان شد.
احمدی با بیان اینکه گران فروشی وجود دارد گفت: تشکیل حدود ۲۰ هزار پرونده تخلف در یک ماه و دریافت بین ۱۸ تا ۱۹ هزار شکایت مردمی ناشی از گران فروشی در یک ماه حاکی از وجود گران فروشی است، اما آنچه که ما اکنون با آن مواجه هستیم و مردم را دچار ناراحتی کرده است، گرانی کالا است که همانطور که بیان شد ناشی از عوامل مختلف است.
وی گفت: نمی‌توان گفت چه دستگاه یا دستگاه‌های در گرانی کالا نقش دارند، زیرا گرانی کالا ناشی از شرایط حاکم بر اقتصاد کشور است.
معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با اشاره به قیمت ۶۶ هزار تومانی یک شیشه خیارشور گفت: قیمت گذاری در سازمان حمایت منحصر به چند قلم کالای اساسی است و در مورد کالا‌های مانند خیارشور قیمت گذاری توسط سازمان حمایت انجام نمی‌شود.
وی با بیان اینکه در مورد کالا‌های تولیدی مانند خیارشور قیمت گذاری توسط تولید کننده و براساس ضوابط هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها انجام می‌شود، گفت: لذا اگر گزارشی یا شکایتی از قیمت گذاری غیر متعارف کالا به سازمان حمایت برسد، آنگاه موضوع توسط بازرسین پیگیری می‌شود.
احمدی با تاکید بر اینکه فقط قیمت گذاری چند کالای اساسی و کالای خاص و به عبارتی نهاده‌ها که با ارز ترجیحی وارد کشور می‌شود بر عهده کارگروه تنظیم بازاراست، بیان داشت: لذا کارگروه تنظیم بازار مسئول جلوگیری از افزایش قیمت‌ها نیست و نباید کارگروه تنظیم بازار را دستگاه و سیستمی که دارای اهرم اجرایی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها است بدانیم.
وی بیان داشت: سازمان حمایت مسئول مهار قیمت‌ها نیست و این تصور در مورد سازمان حمایت درست نیست و نمی‌توان گفت که کدام مسئول بصورت مستقیم مسئول مهار قیمت است، زیرا دستگاه متولی برخورد با تخلفات در حوزه عمده و خرده فروشی در قدم اول اتحادیه‌های صنفی است، اما متولی کنترل قیمت در واحد‌های تولیدی، شرکت ها، انبار‌ها و از آنجا که از حوزه صنفی خارج است سازمان حمایت است.


منبع: فارس
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل:
خبر ویژه
آخرین اخبار
پربیننده ترین خبرها