• کد خبر: ۴۳۱۶۶
پویان فر عنوان کرد:

توقف روند منفی بورس در ماه‌های پایانی سال

ترس از افت بیشتر قیمت سهام شرکت ها، مهم‌ترین عاملی است که موجب شده تا سرمایه گذاران به ویژه سهام داران حقیقی با دارایی اندک، وجوه نقد خود را وارد بازار سرمایه نکنند. این ترس نیز نشات گرفته از ریزش قیمت ناگهانی است که سهامداران بورس در چند ماه گذشته به دفعات تجربه کردند. اما با توجه به شرایط قیمتی حال حاضر در بیشتر سهام بورسی و شناسایی کف‌های قیمتی، پیش بینی می شود تا پایان سال جاری افت قیمتی در بازار سهام نداشته باشیم.

احمد پویان فر، مدیرعامل مشاور سرمایه گذاری شرکت آیکو به عصرمالی گفت: پیش بینی می‌شود بازار سهام در مدت زمان باقی مانده تا پایان سال جاری، در مسیری متعادل حرکت کند. به عبارتی انتظار می‌رود افزایش و کاهش چشمگیری را در روند قیمت سهام شرکت ها تا پایان سال شاهد نباشیم.
وی در ادامه با ذکر این مطلب که قیمت ها با شیوع ویروس کرونا یکبار دستخوش تغیرات قابل توجهی شده اند و افزایش لازم نیز در آن‌ها رخ داده، گفت: در حال حاضر اغلب سرمایه گذاران به علت نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری کشور تصمیمات جدی برای سرمایه خود نمی گیرند. همچنین پیش بینی می‌شود روند مزبور تا مدتی کوتاه بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نیز ادامه داشته باشد.
به گفته این فعال بازار سرمایه، سرمایه گذاران همچنان منتظر مانده اند تا رییس جمهور بعدی مشخص شده و برنامه های کاری خود را اعلام کند تا بتوانند برای سرمایه گذاری های خود بهترین تصمیم را گرفته و بیشترین سود نصب آن‌ها شود.
پویان فر ادامه داد: با توجه به اینکه تغییرات سیاسی کشور آمریکا بر سایر کشور‌ها تاثیر می گذارد، بنابراین با آغاز به کار بایدن، احتمالا نرخ برابری دلار در ایران نیز با افت ۳ یا ۴ هزار تومانی مواجه خواهد شد که همین امر می تواند تاثیرات مستقیمی بر بازار سرمایه گذارد. همچنین نرخ محصولاتی که در این بازار عرضه می شود نیز تغییر خواهد کرد.
وی در ادامه به تاثیر واکسیناسیون سراسری کرونا در جهان اشاره کرد و گفت: این امر توسعه تولید در کل جهان را نیز به همراه خواهد داشت که در نهایت منجر به افزایش تولید در کشور نیز خواهد شد؛ بنابراین چنین رخدادی، رشد چشمگیر بازار سرمایه را رقم می‌زند.


افت قیمت دوباره را تجربه نمی‌کنیم

پویان فر در ادامه با توصیه به افرادی که از افت قیمت در بازار سرمایه احساس خطر می کنند، گفت: باید بگوییم که با توجه به آمار و اطلاعات افت قیمت در این بازار را دیگر تجربه نخواهیم کرد. زیرا در حال حاضر اغلب قیمت ها در پایین ترین سطح خود قرار گرفته اند و بیشتر از این کاهش نمی توانند داشته باشند. این کاهش قیمت به اندازه ای ملموس است که با مقایسه ای ساده متوجه خواهیم شد که قیمت های فعلی با نرخ های سه سال پیش می تواند برابری داشته باشد.
پویان با اشاره به اینکه موارد تاثیرگذاری دیگری نیز بر روند بازار سرمایه دخیل هستند که روند حرکتی این بازار در ماه های پایانی سال را دستخوش تغییر خواهند کرد؛ ابراز داشت: حجم نقدینگی، گشایش های سیاسی و نرخ دلار از جمله این عوامل مهم محسوب می شوند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: تغییر در هر کدام از این عوامل می‌تواند روند حرکتی قیمت‌ها را در دوماه باقیمانده از سال با نوسان همراه سازد. به طوری که با حضور این عوامل احتمالا سرمایه گذاری روی اوراق بهادار در مدت زمان باقی مانده از سال جاری، افزایش محدود را تجربه خواهد کرد که علت اصلی آن را می توان میل و گرایش سرمایه گذاران به این بخش دانست.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: