• کد خبر: ۴۳۲۲۹
مديرعامل كارگزارى بانك آينده:

هر روز تابلو معاملات را نگاه نكنيد/لزوم کاهش نرخ بهره بانکی

مديرعامل كارگزارى بانك آينده بيان كرد: سهامداران نبايد هر روز تابلو معاملات را نگاه كنند، ديد بلندمدت به سرمايه گذارى در بورس چنين رفتارى را نميپذيرد.

احمد اشتياقى در گفتگو با عصرمالی با اشاره به وضعيت فعلى بازار گفت: بايد دو كاركرد در بازار سرمايه ايجاد شود، نخست تقويت تقاضا و سپس فرهنگ سهامدارى در بازار، زیرا به شدت كمبود اين دو موضوع در بازار سرمایه احساس مي شود.

وى با اشاره به ضعف طرف تقاضا در بازار، تصریح کرد: متاسفانه فعالان بازار سرمایه دسترسی کافی به منابع بانکی ندارند. نمی توان منابع پولی موثر بر بازار سرمایه را مسدود کرد و انتظار داشت که بازار از ریل خارج نشود و مسیر خود را به درستی طی کند.

 

بانک ها مطابق پرتفوی سهام  داران تسهیلات دهند

 

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده معتقد است در شرایط فعلی باید به سهام داران حقيقى و حقوقى به واسطه پرتفوى خوبى كه دارند، تسهيلات بانكى ارايه شود. در این صور می توان سمت تقاضا را تقویت کرد و بازار را به سمت تعادل بیشتر پیش برد.

اشتیاقی با تاکید بر اینکه نمی توان بازار را بدون منابع پولی مدیریت کرد، ابراز داشت: زمانى كه غالب سهامداران به صورت نوسان گيرى های مقطعی و کوتاه مدت، معاملات خود را دنبال مي كنند، فعالان و تحليلگران باید از شرايط متفاوتى برخوردار بوده و به منابع پولى جديد دسترسى داشته باشند و به عنوان خريدار مانع رفتارهای سفته بازانه در بازار سرمایه شوند.

وی اظهار كرد: معاون بانك مركزى در روزهای منفی بازار وعده دسترسی فعالان بازار سرمایه به تسهیلات بانکی را مطرح کرد، اما با برگشت بازار به روند متعادل، این وعده فراموش شد، در صورتى كه براى ثبات بازار بايد اين اقدام عملى شود.

اشتياقى با تاکید بر اینکه سهامداران بايد از نوسان گيري بپرهيزند و نگاه سهامدارى داشته باشند، افزود: بهتر است که سهام داران با ديد حضور در مجامع خريد و فروش انجام دهند، چراکه نگاه كوتاه مدت به تابلو با هیچ منطقى در سرمايه گذارى هماهنگ نيست.

مديرعامل كارگزارى بانك آينده خاطر نشان كرد: هدف از خريد سهام انتفاع از حضور در مجامع و سود تقسيمى است. این روزها نسبت p/e بازار ارزنده است. از همین رو توصيه بنده به سهامداران اين است كه هر روز تابلو معاملات را نگاه نكنند تا در هنگام نوسانات كوتاه مدت؛ با رفتار هيجانى روند بازار را به هم نزنند.

وى در پایان ابراز داشت: در سيكل هاى مختلف كه از ناحيه افزايش نقدينگى ايجاد مي شود مجددا تورم آتى را شاهد خواهيم بود. بنابراین باید توجه داشت که هيچگاه نمي توان با نرخ سود سپرده ١٨ تا ٢٠ درصد بانكى، نرخ تورم را كنترل كرد  چراكه اين رقم باعث رشد نقدينگى می شود.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: