• کد خبر: ۴۳۲۷۴

کارنامه صندوق‌های سرمایه گذاری در نخستین ماه زمستان

بورس تهران در حالی نخستین ماه زمستان را با نوسان منفی ۲۰ درصدی شاخص کل سپری کرد که در این مدت صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سهام عملکردی به مراتب بهتر از نماگر اصلی بازار را به نمایش گذاشتند. به طوریکه در این میان صندوق‌های سرمایه گذاری بادرآمد ثابت به بازدهی ۸.۶ درصدی نیز دست یافتند.

به گزارش عصرمالی، در این مدت، صندوق‌های مختلط، افزایش ۱.۶ درصدی را در طول دی ماه شاهد بودند. این در حالی است که ضعیف‌ترین عملکرد به دو گروه صندوق سرمایه گذاری در سهام و صندوق‌های سهامی قابل معامله (ETF) در بورس تعلق گرفت که تا محدوده ۹ درصد کاهش، پیشروی کردند.

شاخص کل بورس دی ماه را با نوسانات زیادی پشت‌سر گذاشت که در نهایت ثبت زیان ۲۰ درصدی در کارنامه این بازار را شاهد بودیم، ولی در این شرایط صندوق‌های سرمایه‌گذاری عملکرد به مراتب مناسب‌تری را تجربه کردند. به عبارت دقیق‌تر صندوق‌های سرمایه‌گذاری نشان دادند امن‌ترین مکان برای نقدینگی سرگردان سرمایه‌گذاران هستند.

به ویژه آن‌هایی که به اصطلاح در فهرست تازه‌واردان بازار قرار می‌گیرند و از شناخت مختصری درخصوص پارامتر‌های سرمایه‌گذاری در بازار سهام برخوردارند، می‌توانند با سرمایه گذاری در صندوق‌ها به عنوان کانال دوم سرمایه گذاری، سود‌های به مراتب مناسب تری را کسب کنند.

در این میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی، تطابق بیشتری با روند کلی بازار دارند و بیشترین درصد سرمایه را روانه بازار سهام می‌کنند. یادآور می‌شود بر اساس قوانین موجود این نوع از صندوق‌ها حداقل ۷۰ درصد از دارایی‌های خود را در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند.

یعنی بخش عمده‌ای از پرتفوی آن‌ها در خرید سهام بوده و همین امر سبب می‌شود تا نوسانات بازار بیشتر در این صندوق‌ها قابل مشاهده باشد. در نهایت این صندوق‌ها که تطابق بیشتری با بازار سهام دارند در یک ماهه دی ۱۳۹۹، عملکرد بهتری از شاخص کل ثبت کردند. البته باید عنوان کرد که هیچ کدام از صندوق‌های این گروه بازدهی مثبت نداشتند.

در صدر این صندوق‌ها نیز فیروزه موفقیت قرار داشت که با زیان ۷.۵ درصدی مواجه شد. البته بازدهی این صندوق در دوره یکساله به ۱۹۶ درصد رسید. دو صندوق مشترک نوید انصار و پاداش سرمایه پارس نیز با کاهش بازدهی در محدوده ۷ تا ۸ درصد روبرو شدند. این در حالی است که بازدهی سالانه این صندوق‌ها بیش از ۲۰۰ درصد بود.

در میان صندوق‌ها مختلط نیز صندوق نیکوکاری بانک گردشگری با ثبت بازدهی ۱.۶ درصدی در دی ماه به عنوان برترین صندوق شناخته شد. مابقی صندوق‌های مختلط با ثبت زیان مواجه شدند.

اما برترین نوع صندوق‌ها در ماه گذشته، صندوق‌های بادرآمد ثابت بودند. در این راستا صندوق نیکوکاری کشتی ورزش ملی ایران توانست ۸.۶ درصد سود را به نمایش گذارد. بازدهی سالانه این صندوق نیز به ۹۶ درصد رسید. صندوق‌های مشترک صبای هدف، زمرد نو ویرا ذوب آهن، امین آشنا ایرانیان و حکمت آشنا ایرانیان از دیگر صندوق‌های مثبت بودند که سودی در محدوده یک تا دو درصد را به نمایش گذاشتند.

نقطه مقابل، ETF‌ها بودند؛ عملکرد صندوق‌های سهامی قابل معامله (ETF) در بورس نشان از ثبت زیان در کارنامه دی ماه این نهاد‌های مالی دارد. در این میان صندوق توسعه اندوخته آینده با ثبت زیان در محدوده ۹ درصد، کمترین نوسان را تجربه کرد.

کارنامه صندوق‌های سرمایه گذاری در نخستین ماه زمستان

کارنامه صندوق‌های سرمایه گذاری در نخستین ماه زمستان

کارنامه صندوق‌های سرمایه گذاری در نخستین ماه زمستان

کارنامه صندوق‌های سرمایه گذاری در نخستین ماه زمستان

 

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: