• کد خبر: ۴۳۲۸۹
عضو شورای عالی بورس:

خبرهای خوبی در خصوص انتخاب رئیس جدید سازمان بورس به گوش نمی رسد

متاسفانه در روز‌های اخیر گمانه‌های زیادی در خصوص ریاست جدید سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح شده است و این خبر‌ها نگران کننده است.

محسن علیزاده، عضو ناظر شورای عالی بورس در خصوص اسامی اعلامی برای تصدی گری ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار به عصرمالی گفت: برخی از اسامی نامبرده فاقد صلاحیت لازم و سوابق تخصصی در بازار سرمایه برای تصدی این پست هستند. این در حالی است که، در ماه‌های گذشته بازار سرمایه تحت تاثیر خبر‌ها و تصمیمات سیاسی، واکنش‌های زیادی را نشان داده و شاخص بورس هم به این دلیل، افت زیادی را متحمل شده است.

وی افزود: همه این مسائل تحت تاثیر همین خبرهاست و اگر کسی که تجربه کافی حداقل در لایه‌های میانی بازار سرمایه، نداشته باشد و به عنوان رئیس رکن اصلی بازار سرمایه و نهاد ناظر انتخاب شود بی شک، بازار دچار آسیب جدی خواهد کرد.

علیزاده ادامه داد: شروط تخصصی این پست این است که فرد منتخب باید حتما تحصیلات عالیه در زمینه‌های مرتبط با بازار سرمایه و مالی داشته باشند و دارای سوابق ۵ یا ۱۰ ساله در این خصوص باشد و بازار را به خوبی بشناسد. سوابق مثبت و خوب در زمینه بازار سرمایه باید از مهم‌ترین مشخصه فرد مزبور باشد.

عضو ناظر شورای عالی بورس و نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان ساخت: اما متاسفانه خبر‌هایی که می‌شنویم در خصوص افرادی که برای این سمت معرفی شده اند، بسیار ناامید کننده است. نباید فراموش کنیم بازار سرمایه دارای سه ضلع است که اصلی‌ترین ضلع آن، سهامداران خرد هستند.

علیزاده در ادامه گفت: ما به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان سهامداران خرد در شورای عالی بورس، وظیفه حفظ حقوق آن‌ها را بر عهده داریم. لذا، در صورتی که انتخاب وزارت اقتصاد برای تصدی گری ریاست سازمان بورس یک انتخاب مناسب و خردمندانه نباشد، مجلس با آن مقابله می‌کند.

وی گفت: شخصی که برای این پست انتخاب می‌شود باید حتما جزء کسانی باشد که از لایه‌های بیرونی دولت، کارشناس و دلسوز بازار بوده و سوابق خوبی در این زمینه داشته باشد.

عضو شورای عالی بورس در ادامه متذکر شد: جرات و جسارت تصمیم گیری باید از مهم‌ترین مشخصه‌های رئیس جدید سازمان بورس باشد. به این ترتیب، اگر وزارت اقتصاد، افراد واجد شرایط را برای این سمت انتخاب نکند و اصرار به انتخاب افراد خاصی داشته باشد به بازار آسیب جدی وارد خواهد کرد و ما به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، از تمامی ابزار‌های نظارتی خود جهت جلوگیری از صدمه رساندن به بازار سرمایه استفاده خواهیم کرد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: