• کد خبر: ۴۳۷۰۷
بررسی تغییر مالکیت های هفتگی در بورس نشان می دهد؛

حقیقی ها فروشنده اند/صنایع مورد توجه هفته

شاخص کل بورس تهران در حالی معاملات آخرین هفته بهمن ماه را با رشد حدود ۲ درصدی سپری کرد که سهامداران خرد همچنان در زمین فروش قرار گرفته و به نقد کردن سهام خود پرداختند. در مقابل حقوقی‌های فعال در بازار این میزان سهم را جمع آوری کرده و در مجموع حدود ۸۰۰ میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی خود منتقل کردند.

به گزارش عصرمالی، در حالی بورس تهران هفته منتهی به ۲۹ بهمن ماه را با رشد حدود ۲ درصدی شاخص کل به پایان برد که در این هفته نیز سهامداران حقیقی بی‌وقفه و بدون توجه به عوامل بنیادی و ارزندگی سهام، همچنان به فروش سهام خود ادامه دادند و گویا تصمیمی جز خروج از این بازار ندارند. در این میان به نظر می‌رسد عواملی از جمله تصمیمات اخیر و بی‌ثبات بودن قوانین و مقررات، در خروج این گروه از سهامداران از بازار سرمایه بی تاثیر نبوده است. به طوریکه در بیشتر روز‌های هفته گذشته (به جز معاملات روز شنبه) در نقش فروشنده ظاهر شده و در مجموع خالص فروش حدود ۸۰۰ میلیارد تومانی را رقم زدند. البته این میزان سهم از سوی سهامداران عمده جمع آوری شد و بازیگران عمده همچنان حمایت خود از بورس را به معرض نمایش گذاشتند. بر این اساس در هفته منتهی به ۲۹ بهمن ماه، حدود ۸۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابجا شد.
شنبه: بورس اوراق بهادار تهران در اولین روز اعمال دامنه نوسان نامتقارن (مثبت ۶ و منفی ۲) با سبزپوشی قیمت‌ها و رشد ۳.۹ درصدی شاخص کل همراه شد. برخلاف هفته گذشته، روز شنبه سهامداران حقیقی مالکیت‌های سهام را از آن خود کردند و خالص خریدی در حدود یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی رقم زدند. گروه فلزات اساسی با بیشترین میزان خرید سهامداران خرد همراه بود و حدود ۲۵۱ میلیارد تومان نقدینگی توسط سهامداران خرد به سهام این گروه تزریق شد. در مقابل سهامداران حقوقی به سهام گروه کاشی و سرامیک توجه نشان دادند و خالص خرید آنان در این گروه حدود ۴ میلیارد تومان بود.
یکشنبه: بورس تهران بازار در جریان معاملات روز یکشنبه با ضعف تقاضا در معاملات سهام مواجه شد و در مواجهه با افزایش حجم صفوف فروش بار دیگر شاهد خروج نقدینگی ۳۶۸ میلیارد تومانی بود. نماد‌های خودرویی در این روز بیشتر مورد توجه سهامداران حقوقی بودند و حدود ۸۸ میلیارد تومان خالص خرید سهامداران عمده در این گروه رقم خورد. در مقابل حقیقی‌ها خالص خرید ۱۵۴ میلیارد تومانی در گروه فرآورده‌های نفتی را رقم زدند.
دوشنبه: بورس تهران پس از تجربه ۵ رشد متوالی، معاملات روز دوشنبه را با افت ۰.۶ درصدی شاخص کل به پایان رساند و سهامداران خرد نیز برای دومین روز متوالی دست به ماشه فروش شدند. به این ترتیب در مجموع بیش از ۴۱۶ میلیون سهم به ارزش تقریبی ۵۷۰ میلیارد تومان از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی معامله‌گران عمده بازار منتقل شد. در این روز بیشترین خالص خرید حقیقی به زیرمجموعه‌های گروه محصولات کاغذی به ارزش ۱۰ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد. در مقابل سه نماد «شستا»، «برکت» و «شپنا» به ترتیب در اولویت خرید معامله‌گران عمده قرار گرفتند و در مجموع جابه‌جایی سهامی به ارزش بیش از ۱۸۵ میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی را ثبت کردند.
سه شنبه:: روز سه‌شنبه شاخص بورس با افت ۰.۹ درصدی مواجه شد. به دنبال چنین کاهشی، سهامداران خرد به عرضه سهام پرداخته و حقوقی‌ها نیز به حمایت‌های خود ادامه دادند. به طوریکه در این روز بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابجا شد.
چهارشنبه: فروش حقیقی‌ها به دنبال ثبت افت ۰.۶ درصدی در کارنامه شاخص کل بورس در جریان معاملات روز چهارشنبه نیز ادامه پیدا کرد. به این ترتیب در این روز شاهد ثبت خالص فروش ۴۴۰ میلیارد تومانی این دسته از بازیگران سهام بودیم
به این ترتیب برآیند جابجایی‌ها و تغییرمالکیت‌ها در هفته منتهی به ۲۹ بهمن ماه به حدود ۸۰۰ میلیارد تومان رسید که در مسیر سبد بازیگران خرد به پرتفوی سهامداران عمده بود.

نگاهی به صنایع مورد توجه معامله گران


بررسی صنایع مورد توجه معامله گران در هفته مورد گزارش نشان می‌دهد که در این هفته بیشترین حمایت حقوقی‌ها در دو گروه کامودیتی‌محور یعنی شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی و محصولات شیمیایی جمعا به ارزش ۵۱۱ میلیارد تومان رقم خورد. در مقابل، اما پالایشی‌ها با اقبال سهامداران خرد همراه شدند و خالص خرید بیش از ۱۸۳ میلیارد تومانی را تجربه کردند.
در میان سهام مورد توجه معامله گران نیز خرید سهام «شستا» در کانون توجه سهامداران حقوقی بود. به طوریکه سهامداران عمده در مجموع هفته خالص خرید بیش از ۱۸۶ میلیارد تومانی را به جمع آوری این سهم اختصاص دادند. نماد «وبشهر» نیز از دیگر سهام مورد حمایت حقوقی بود. به طوریکه سهامداران عمده بیش از ۸۵.۵ میلیارد تومان از سهام مزبور را به پرتفوی خود افزودند.
در میان نماد‌های معدنی نیز دو لیدر گروه یعنی چادرملو و گل گهر مورد حمایت حقوقی‌ها واقع شدند. به طوریکه سهامداران عمده خالص خریدی در حدود ۳۵ میلیارد تومان را به جمع آوری هر کدام از دو نماد مزبور اختصاص دادند.
در مقابل سهامداران خرد بیشترین خرید را در نماد پالایش نفت بندرعباس داشتند. در این هفته بیش از ۱۶۲ میلیارد تومان از سهام «شبندر» در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابجا شد. دو نماد «قشهد» و «کاما» نیز از دیگر سهام مورد توجه سهامداران خرد در این هفته بود. به طوریکه حقیقی‌ها خالص خریدی در حدود ۸۰ میلیارد تومان را به هر کدام از این دو نماد اختصاص دادند.

برچسب ها: شاخص بورس
نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: