• کد خبر: ۴۳۷۳۸
نادی قمی مطرح کرد؛

بازی حاصل جمع صفر در بورس؛ پیروز بازی کیست؟

در حال حاضر با لحاظ ارزش ۶۱۰۰ هزار میلیارد تومانی بازار سهام، P/E آینده‌نگر کل بازار حدود ۱۱ و P/E شرکت‌های بزرگ حدود ۷ است و ارزش بازار بسیاری از شرکت‌ها نسبت به دوران اوج خود، به کمتر از نصف رسیده است. با این حال شور، علاقه و اقبال به بازار سهام همچنان اندک است.


ولی نادی قمی در گفتگو با عصرمالی گفت: اگرچه ترس از ناچیز شدن قدرت خرید در نتیجه ابرتورم، و امنیتی شدن بازار‌های رقیب که قابلیت جذب سرمایه‌های کوچک را داشت، عموم مردم را به بازار سهام سوق داد، اما پیروز این میدان فعلا نهاد‌های مالی هستند که سودشان نسبت به سال قبل چندین و چند برابر شده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: با نگاهی به صورت‌های مالی بسیاری از نهاد‌های مالی بازار سرمایه که از امسال در سایت کدال منتشر می‌شود، مشخص می‌شود، سود حاصل از مشارکت عموم مردم موجب افزایش قدرت مالی آن‌ها شده است.

وی ادامه داد: البته برخی از تصمیمات سیاست‌گذار مثل الزام ناشران به داشتن بازارگردان به این شکل و شرایط موجود نیز کفه سود را برای نهاد‌های مالی سنگین کرده است. به همین دلیل است که متقاضیان تاسیس نهاد‌های مالی از قبیل سبدگردان، تامین سرمایه و ... سر به فلک کشیده است. این تصور ایجاد شده است که با سرمایه اندک، ظرف مدت کوتاه می‌توان سود‌های کلان برد.

نادی قمی با بیان اینکه نوع معاملات و سود و زیان‌ها در بازار سرمایه گاهی شباهت به بازی حاصلجمع صفر دارد، گفت: در بازی حاصل جمع صفر، سود اشخاص برنده با مجموع مبالغ از دست رفته افراد بازنده برابر است. زیرا در مقابل شخص پیروز معامله، فرد دیگری وجود دارد که در معامله شکست خورده است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: به هر حال، در زمان هجوم سرمایه‌های مردمی به بورس، موضوع قدرت سودآوری شرکت‌ها مطرح نبود بلکه موضوع اصلی پتانسیل تغییرات قیمت یک شرکت بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر هم موضوع جذاب شدن قیمت سهام شرکت‌ها از بعد سودآوری چندان مطرح نیست، بلکه ابهام در خصوص وضعیت کلی اقتصاد، عموم مشارکت‌کنندگان را به این باور رسانده است که خروج از بازار باید در اولویت قرار گیرد؛ هر چند که این باور در جهت خلاف داده‌های اقتصادی شرکت‌ها است.

نادی قمی با بیان اینکه مدت هاست فعالان اقتصادی شرایط نامعلومی از اقتصاد را تجربه می‌کنند، افزود: یکی از مهمترین ابهامات پیرامون تجارت خارجی و برآورد نرخ ارز است.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: برآورد قیمت ارز طیف دامنه‌داری از قیمت‌های ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان را شامل می‌شود که توزیع و پیامد‌های محتمل آن‌ها قابل تعیین و شناسایی نیست و به طور کامل به سیاست خارجی گره خورده است. البته تصور متخصصان و انتظارات عمومی به سمت کاهش نرخ ارز است.

به گفته نادی قمی، در صورت موفقیت سیاست خارجی می‌توان انتظار داشت که برای یک دوره کوتاه، قیمت ارز به زیر قیمت اقتصادی ۲۰ هزار تومان نزول کند، اما به نظر قابل دوام نخواهد بود. در این صورت واکنش بازار سهام در کوتاه‌مدت منفی متزلزل، اما در بلندمدت مثبت قوی خواهد بود. اما در صورت عدم موفقیت در احیای برجام، صعود قیمت‌های ارز به بالای ۳۰ هزار تومان هم بعید به نظر نمی‌رسد.

وی با اشاره به اینکه عموم مردم از شرایط ابهام گریزان هستند و رفتار سرمایه‌گذاران حقیقی نیز چنین موضوعی را نشان می‌دهد، افزود: با همه حسن نیت‌هایی که وجود دارد، مادامی که شرایط نامعلوم و مبهم بر اقتصاد سیطره دارد و برخی از تصمیمات خلق الساعه سیاست‌گذاران شرایط را پیچیده‌تر می‌کند، نباید انتظاری جز خروج سرمایه‌گذاران حقیقی را داشت و برخی از تصمیمات نظیر دامنه نوسان نامتقارن یا الزام احتمالی شرکت‌ها به ارایه پیش‌بینی سود، به جز گیر کردن در تله نقدشوندگی، دردی را دوا نخواهد کرد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: