• کد خبر: ۴۳۷۴۵
مهرزاد منتظری؛

از بازار سرمایه حمایت کنید/دامنه نوسان فعلی می تواند فروش ها را بیشتر کند

مدیر سرمایه گذاری سبدگردان آگاه گفت: سهامداران بورسی با کوچکترین حمایت، بازار را روبراه می‌کنند.

مهرزاد منتظری در گفتگو با عصر مالی  بیان کرد: بازار سهام نیاز به ابزارهایی برای برگشت به مدار منطقی داشت. شاید بتوان گفت اجرای دامنه نوسان نامتقارن یکی از این ابزارها است.

وی افزود: تزریق دلار، رشد قیمت های جهانی و دامنه نوسان نامتقارن، همگی عواملی برای حرکت بازار سرمایه در مسیر صعودی هستند، اما باید دید بعد از این روزها چه اتفاقی خواهد افتاد و آیا نرخ ارز و قیمت های جهانی همچنان روندی مثبت دارند یا نه، چراکه بازه منفی ۲درصد نقدشوندگی بازار را کم می کند و بازار را تحت تاثیر قرار می دهد.

منتظری اظهار کرد: دامنه نوسان نامتقارن برای کنترل بازار و ترغیب سهامداران خوب است اما اگر ریزش بازار شروع شود قطعا مشکلات زیادی در این زمان به وجود می آید، زیرا نقدشوندگی بسیار کاهش یافته و با چنین دامنه نوسانی حال بازار بدتر می شود. حتی ممکن است بار دیگر شاهد انبوهی از صف های فروش باشیم، درست مانند زمانی که بیمار به پزشک مراجعه میکند اما بجای درمان اساسی به قرص اکتفا میکند.

مدیر سرمایه گذاری سبدگردان آگاه با اشاره به اینکه نتیجه افت‌های اخیر، ایجاد تردید در سهامداران بود، اظهار داشت: اگر حمایتی تمام قد از بازار سرمایه انجام شود قطعا ارزنده بودن سهم‌ها به چشم می آید و تردیدی و بی اعتمادی فعلی، تبدیل به فرصت خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: یک ابهام بزرگ در بازار وجود دارد و آن هم نوسان نرخ ارز است، درست است که کل اقتصاد وجامعه درگیر این موضوع هستند اما تمامی معاملات بازار سهام توام با نوسان نرخ ارز انجام می شود، به همین علت به طور ۱۰۰درصد نمی توان از سهام ریالی یا دلاری خاصی نام برد، سهامداران باید پرتفوی خود را متشکل از سهم های دلاری و ریالی قرار دهند و مقداری وجه نقد یا اوراق کنار سهام داشته باشند.

وی ادامه داد: علاوه بر نرخ برابری ارز، ابهام دیگری بر سر بازار سرمایه سایه افکنده و آن، لایحه بودجه ۱۴۰۰ است. باید منتظر ماند و دید که با توجه به کسری بودجه دولت، چه تصمیمی برای میزان معافیت مالیاتی صادرات و هزینه انرژی صنایع و تخصیص ارز دولتی و ... اتخاذ می‌شود.

وی در پایان یادآور شد: البته پیشتر، ابهامات ناشی از کسری بودجه دولت، تا حدی تاثیر منفی خود را بر روند معاملات به جای گذاشته اما؛ اگر تصمیم منفی در خصوص معافیت‌های مالیاتی صادرات و افزایش نرخ برق و گاز صنایع گرفته نشود، بازارسرمایه نوسان مثبتی را تجربه خواهد کرد.

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: