• کد خبر: ۴۳۷۶۸
فردین آقابزرگی بیان کرد؛

به طور سنتی عادت به کنترل بازارها داریم/ زمان تغییرات نیست

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است که کنترل های دستوری و سیاست گذاری های فعلی در بازار باعث شده تا اشتیاق سهامداران به حداقل برسد و سرعت اصلاح یا صعود قیمت ها را بگیرد.

فردین آقابزرگی در گفتگو با عصر مالی در خصوص روند فعلی بازار سرمایه گفت: فعل و انفعالاتی که در حاضر در بورس رخ می دهد ناشی از عواملی مانند بودجه سال آینده، ناهماهنگی میان مسئولان اقتصادی، احتمال گشایش های بین المللی، چشم انداز کاهش نرخ ارزها و.... است که باعث شده تا سهامداران بیش از پیش جابجایی یا فروش سهام انجام دهند.

وی افزود: شکل ظاهری بازار تغییر کرده و قرار است تغییراتی در زیر ساخت ها اعمال شود اما  برای این اقدام ابتدا باید زمان بندی مناسب در نظر گرفت سپس به مرحله اجرا رساند، در حال حاضر چون بازار در حالت نامتعادلی به سر می برد بهتر است که تغییراتی ایجاد نشود تا ریسک جدیدی به سایر ریسک هایی که بازار را تهدید می کند اضافه نشود.

این تحلیلگر بازار سرمایه بیان کرد: بر خلاف گفته برخی تحلیلگران مبنی بر افزایش دامنه نوسان قیمت ها، کاهش را شاهد هستیم که به نظر بنده زمینه ساز کاهش نقدشونگی و کاهش حجم معاملات می شود، چون خریداران بالقوه از فرصت های ویژه ای که در دامنه نوسان قبلی تعریف شده بود محروم شدند و با صبر و تحمل بیشتری نسبت به مقاصد خودشان اقدام خواهند کرد.

 

دامنه نوسان نامتقارن ابزار کارآمدی نبود

 

آقابزرگی درباره تاثیر دامنه نوسان نامتقارن در بازار سهام اظهار کرد: این ابزار تنها یک روز بازار را مثبت کرد و کارایی مداوم ندارد.

وی درباره کنترل دستوری در بازار گفت: بخشی از کنترل ها به نهادینه شدن اعمال سیاست های اقتصادی در بنگاه ها و فعالان اقتصادی برمی‌گردد، یعنی به طور سنتی عادت به قیمت گذاری کردیم. این امر به مرور زمان اعمال نفوذ از سوی مسئولان را نهادینه می کند، در اقتصاد زمانی که قیمت ها رو به پایین است برعکس نشان می‌دهیم در بورس هم زمانی که شاخص منفی است تمایلات بیشتر است و در چنین شرایطی هر گونه ابزاری برای رشد بازار در نظر می‌گیریم، یعنی حرکتی خارج از روند اصلی.

این تحلیلگر بازار سرمایه به اختلافات و چند نرخی بودن شاخص ها اشاره کرد و گفت: هر از چند گاهی اختلاف میان شاخص های بورسی را شاهد هستیم به گونه ای که شاخص هم وزن یک سو و شاخص کل یک سوی دیگری است، که ناشی از نظرات و سیاست گذاری هایی است که باید تغییر کند.

آقابزرگی درباره گروه های برتر بازار سهام گفت: اغلب گروه ها قابلیت سرمایه گذاری برای دوره میان مدت و بلند مدت دارند، اما به واسطه اعمال کنترل های دستوری و نظارتی در بازار وجود دارد معمولا خریدارها کنترل را یک ریسک شناسایی می کنند و اشتیاقی که لازم است برای سرمایه گذاری نشان نمی دهند. اما به طور کلی اغلب صنایع مانند فولاد، پتروشیمی، کانی و ... از لحاظ ارزش ذاتی گروه های مناسب برای سرمایه گذاری هستند.

 

 

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: