• کد خبر: ۴۳۸۳۸
بررسی تغییر مالکیت ها نشان می دهد؛

خالص فروش بیش از ۲۱۰۰ میلیارد تومانی حقیقی‌ها

شاخص کل بورس تهران نخستین هفته اسفندماه را با کم رمقی شدید و در نهایت کاهش ۲.۶ درصدی سپری کرد. در این شرایط سهامداران خرد بی اعتنا به ارزندگی برخی از سهام، همچنان به فروش‌های خود ادامه دادند و در نهایت بیش از ۲۱۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی معامله گران حقیقی به حقوقی جابجا شد.

به گزارش عصرمالی، در حالی بورس تهران هفته منتهی به ۶ اسفند ماه را با کاهش ۲.۶ شاخص کل به پایان برد که در این هفته نیز سهامداران حقیقی بی‌وقفه به فروش سهام خود ادامه دادند، به طوریکه در تمامی روز‌های هفته گذشته در نقش فروشنده ظاهر شده و در مجموع خالص فروش ۲۱۶۴ میلیارد تومانی تومانی را رقم زدند. البته این میزان سهم از سوی سهامداران عمده جمع آوری شد و بازیگران عمده همچنان حمایت خود از بورس را به معرض نمایش گذاشتند. بر این اساس در هفته منتهی به ۶ اسفندماه، بیش از ۲۱۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی جابجا شد.

شنبه: معاملات نخستین روز کاری هفته با تحرکات مثبت سهامداران حقوقی و حمایت آن‌ها از بازار شروع شد و به طوریکه شاهد ثبت خالص خرید ۵۵۵‌میلیارد تومانی از سوی بازیگران عمده بودیم. در این میان بیشترین تزریق نقدینگی از سوی این دسته از سهامداران به سهام گروه فرآورده‌های نفتی بود که با رقمی در حدود ۱۱۵‌میلیارد تومان همراه بود.
یکشنبه: بورس تهران بازار در جریان معاملات روز یکشنبه با ضعف تقاضا در معاملات سهام مواجه شد و در این روز سهامداران حقوقی خالص خرید ۴۴۴ میلیارد تومانی را رقم زدند و برای ۶ روز متوالی مالکیت‌های سهام را از آن خود کردند. بیشترین توجه این دسته از سهامداران به گروه فلزات اساسی و خرید سهام دو لیدر گروه یعنی فملی و فولاد بود.

دوشنبه: در جریان معاملات روز دوشنبه، برای هفتمین روز متوالی حقوقی‌ها سنگر خود را در قالب خریدار حفظ کردند و خالص خرید ۳۴۴ میلیارد تومانی رقم زدند. در این میان دو گروه فلزات اساسی و محصولات شیمیایی با بیشترین میزان خرید توسط سهامداران عمده همراه شدند. در این میان بیشترین خرید حقوقی‌ها از نماد معاملاتی «شستا» بود که به حدود ۴۰.۵ میلیارد تومان رسید.
سه شنبه: فروش حقیقی‌ها به دنبال ثبت افت ۰.۲ درصدی در کارنامه شاخص کل بورس در جریان معاملات روز سه شنبه نیز ادامه پیدا کرد. به این ترتیب در این روز شاهد ثبت خالص فروش ۳۷۶ میلیارد تومانی این دسته از بازیگران سهام بودیم
چهارشنبه: روزچهار‌شنبه شاخص بورس با افت حدود ۰.۵ درصدی مواجه شد و به این ترتیب به استقبال تعطیلات آخر هفته رفت. به دنبال چنین کاهشی، سهامداران خرد به عرضه سهام پرداخته و حقوقی‌ها نیز به حمایت‌های خود ادامه دادند. به طوریکه در این روز حدود ۴۴۵ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی جابجا شد.
به این ترتیب برآیند جابجایی‌ها و تغییرمالکیت‌ها در هفته منتهی به ۶ اسفندماه به بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان رسید که در مسیر سبد بازیگران خرد به پرتفوی سهامداران عمده بود.
نگاهی به صنایع مورد توجه معامله گران
بررسی صنایع مورد توجه معامله گران در هفته مورد گزارش نشان می‌دهد که در این هفته بیشترین حمایت حقوقی‌ها در گروه سرمایه گذاری بود که با رقمی بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان دنبال شد. در این میان بخش عمده‌ای از خرید‌ها به جمع آوری سهام سرمایه گذاری بوعلی اختصاص داشت. به طوریکه خالص خرید حقوقی در نماد «وبوعلی» به بیش از ۲۱۰ میلیارد تومان رسید.
نماد «شستا» نیز از دیگر سهامی بود که مورد حمایت بزرگان بازار در هفته گذشته قرار گرفت. در این هفته سهامداران حقوقی با خرید‌های هر روزه خود در این نماد در نهایت حدود ۱۶۰ میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی خود افزودند.
در میان نماد‌های پالایشی نیز دو نماد پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت اصفهان مورد حمایت حقوقی‌ها واقع شدند. به طوریکه سهامداران عمده خالص خرید بیش از ۹۰ میلیارد تومانی در نماد «شبندر» و ۷۰ میلیارد تومانی در نماد «شپنا» ثبت کردند. در این هفته فولاد مبارکه نیز با انتقال بیش از ۵۰ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی روبرو شد.
از سوی دیگر در حال با اتمام تعطیلات سال نوی چینی و بازگشت تقاضای این کشور، بازار‌های جهانی در مسیر صعودی پیشروی کردند که در این میان قیمت جهانی مس از ۹۳۰۰ دلار بر هر تن نیز عبور کرد. این امر زمینه ساز جلب توجه سهامداران حقیقی در خرید سهام ملی مس ایران شد. به طوریکه معامله گران حقیقی بیشترین خرید را در هفته گذشته در جمع آوری سهام «فملی» داشتند که با خالص خرید بیش از ۵۵ میلیارد تومانی دنبال شد. همچنین سهامداران خرد در جمع آوری سهام نماد‌های گروه بیمه‌ای نیز تمایل نشان دادند که با خالص خرید بیش از ۲۰ میلیارد تومانی آن‌ها همراه شد. همچنین بخش عمده‌ای از این خرید‌ها به جمع آوری سهام بیمه پارسیان تعلق گرفت که با ثبت خالص خرید ۳۴ میلیارد تومانی حقیقی‌ها دنبال شد.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: