• کد خبر: ۴۳۹۴۴
تحلیلگر بازار سرمایه عنوان کرد:

اثرات کوتاه مدت و بلند مدت FATF در بازار سهام + فیلم

یکی از موضوعات داغ این روز‌های بازار سرمایه در مورد امکان و احتمال تصویب لایحه FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش عصر مالی، محمدابراهیم سماوی، مدیر تحلیل گروه صنعتی و معدنی امیر، در خصوص تاثیر لایحه FATF در بازار سرمایه بیان داشت: یکی از موضوعات داغ این روز‌های بازار سرمایه در مورد امکان و احتمال تصویب لایحه FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران است؛ که به نظر می‌رسد، اگر دولت همچنان پافشاری کند و موفق شود که این لایحه را، علیرغم مخالفت مجلس، تصویب کند، میتواند بر بازار سرمایه اثرگذار باشد. 

وی در این خصوص ابراز داشت: نخستین تأثیر این لایحه، اثر کوتاه مدت ناشی از کاهش نرخ ارز خواهد بود. با تصویب FATF انتظار می‌رود که نرخ ارز کاهش پیدا کند و در کوتاه مدت به دلیل کاهش نرخ ارز سهامداران دچار بیش واکنشی شوند.

 

سماوی در ادامه بیان داشت:کاهش نرخ ارز، در بلندمدت برای بازار و برای فروش شرکت‌ها مخصوصاً صنعت‌های کامودیتی محور و صادراتی می‌تواند خبر خوبی باشد. به این دلیل که خیلی از شرکت‌ها هستند که هم اکنون با ظرفیت اسمی کامل به دلیل مشکلات صادرات فعالیت نمی‌کنند.

وی در ادامه گفت: همچنین بسیاری از صنایع مستقیماً به تبادلات بین المللی وابسته هستند، مثل صنعت بانکداری؛ همچنین بسیاری از شرکت‌های کامودیتی محور برای بحث صادرات، هزینه‌های مالی اضافی تحمل می‌کنند که با تصویب FATF از این هزینه‌ها کاسته خواهد شد. پس در بلندمدت اثر مثبتی بر بازار سرمایه خواهد داشت. البته ما باید چندین فاکتور را همزمان با هم تحلیل کنیم. ولی اگر صرف تصویب لایحه FATF را در نظر بگیریم، می‌توانیم بگوییم که این اثر را بر بازار در کوتاه‌مدت و بلندمدت خواهد داشت.

نظرات
نظر خود را بیان کنید
نام:
ایمیل: